صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۷ تیر ۱۴۰۳ / ۱۰:۳۴
کد خبر: 22710
گزارشگر: 464
۲۲۲
۰
۰
۲
علی‌الحساب

واریز ماهانه یک میلیون تومان به حساب بازنشستگان

واریز ماهانه یک میلیون تومان به حساب بازنشستگان
قانون برنامه هفتم توسعه درحالی به تازگی از سوی ریاست قوه مقننه ابلاغ شده که طبق ماده ۲۹ آن، دولت برای عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان مکلف به اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰درصد حقوق شده؛ میزان افزایشی که باید در سال اول اجرای برنامه معادل ۴۰ درصد اعمال شود.


به گزارش آسیانیوز؛ اما از آنجایی که آیین‌نامه اجرایی این قانون توسط سازمان‌های متولی تاکنون ابلاغ نشده، هیات دولت روز گذشته در مصوبه‌ای اعلام کرد که از ابتدای سال ۱۴۰۳ «ماهانه یک میلیون تومان به هر یک از بازنشستگان به صورت علی‌الحساب توسط صندوق بازنشستگی پرداخت شود».

مطابق بند الحاقی ۱ ماده ۲۹ قانون برنامه هفتم توسعه، در راستای عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مشمول کسور شاغلان مشابه و هم تراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به عمل آورد که این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد ما به‌التفاوت تا ۹۰ درصد یاد شده، خواهد بود.

از سوی دیگر قانونگذاران طبق بند ر تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۳، در سال ۱۴۰۳ نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده موضوع ماده ۷ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده را به میزان یک‌واحد درصد به‌عنوان سهم دولت افزایش دادند که متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق فولاد از محل منابع حاصل از این بند انجام می‌شود.

به عبارتی مطابق با قانون برنامه هفتم توسعه، امسال که اولین سال اجرای قانون مذکور محسوب می‌شود باید معادل ۴۰ درصد شاغل همتراز در حقوق بازنشستگان افزایش اتفاق بیفتد که طبق اعلام صندوق بازنشستگی برای سال اول به ۵۴ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است، اما لازمه اجرای متناسب‌سازی، «تهیه آیین‌نامه و تعیین ساز و کار اجرایی آن توسط سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه» و ابلاغ آن به صندوق بازنشستگی کشوری است؛ موضوعی که هنوز محقق نشده است.

در همین راستا با توجه به لازم‌الاجرا بودن قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور و تا زمان ابلاغ آیین‌نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و جداول مربوط به هر یک از گروه‌های بازنشستگان براساس قانون برنامه هفتم، هیات وزیران در جلسه‌ای که سوم تیرماه برگزار شد، از ابتدای سال ۱۴۰۳ پرداخت ماهانه مبلغ یک میلیون تومان که در مجموع معادل سه میلیون تومان خواهد بود را به هر یک از بازنشستگان به صورت علی الحساب توسط صندوق بازنشستگی ذیربط تصویب کردند.

بار مالی مربوط به بازنشستگان کشوری، لشکری و صندوق بازنشستگی فولاد از محل بند ر تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور پرداخت می‌شود و سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است نسبت به ابلاغ و تخصیص اعتبار از محل منابع یادشده برای ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه اقدام و هر یک از صندوق‌ها نیز موظفند فوراً نسبت به پرداخت مبلغ علی الحساب سه ماهه یادشده اقدام کنند.

https://www.asianews.ir/u/eN8
اخبار مرتبط
در این راستا، بازنشستگان و وظیفه‌بگیران متقاضی این خدمت می‌توانند برای ثبت آنلاین "درخواست برقراری و انصراف" از اول خردادماه به مدت سه ماه تا ۳۱ مردادماه طبق سنوات گذشته اقدام کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید