صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۷ تیر ۱۴۰۳ / ۱۹:۰۴
کد خبر: 22716
گزارشگر: 464
۱۵۴
۰
۰
۰

تغییر اقلیم در فقدان برنامه

تغییر اقلیم در فقدان برنامه
اثر گسترده تغییر اقلیم، دیگر امری انکارناپذیر است، با این‌همه شاید تبعات اقتصادی آن موضوعی است که تنها با بررسی‌های دقیق و کارشناسانه عیان خواهد شد.

به گزارش آسیانیوز؛ به‌رغم آن‌که در اقصی‌نقاط جهان، دولت‌ها سعی دارند تا در قالب برنامه‌ای دورنگر، آسیب‌های وارده به محیط زیست را به حداقل برسانند، به‌نظر می‌رسد ما همچنان به شکلی جدی وارد این حوزه نشده‌ایم. در همین راستا رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور معتقد است: «متأسفانه ما هنوز برنامه منظمی در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک نداریم.»

احد وظیفه، رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «تغییر اقلیم اثرات زیادی در دنیا دارد و الگوهای جوی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تغییر بارندگی و دما می‌شود و عموما به صورت مخرب است یعنی بارندگی کاهش پیدا کرده و بارش‌ها بیشتر به صورت رگباری است و باعث وقوع سیلاب‌های مخرب می‌شود، کما اینکه در کشور خودمان نیز در انتهای زمستان و بهار این بارش‌ها را داشته‌ایم و به نظر می‌رسد روند اینگونه پدیده‌های مخرب در دهه گذشته و به ویژه سال‌های گذشته روند افزایشی داشته است.»

وی ادامه داد: «البته ما ۴ الی ۵ است که روند بارش‌هایمان در کشور روند کاهشی است؛ یعنی میانگین بارش بلندمدت در کشور در مقایسه با سال‌های گذشته درست است که نوسان هم داشته است، اما روند کلی، کاهشی بوده است از سوی دیگر روند دما نیز افزایشی است و بنابراین کاملا نشان دهنده این است که اقلیم در حال تغییر است و شرایط جدید حاکم می‌شود که عموما هم به ضرر ما تمام می‌شود به ویژه منطقه خاورمیانه و کشورهای جنب حاره‌ای یعنی کشورهایی که در مجاور منطقه حاره‌ای قرار دارند مانند کشورهای مصر، ایران، عربستان و در واقع کل کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا بیشترین تغییرات را از نظر بارش و دما دارند.»

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: «مهمترین دلیل گرمایش زمین به غیر از دخالت‌های انسان مانند تغییر کاربری زمین، توسعه کشاورزی، بدون توجه به داشته‌های آبی، پتانسیل‌های منطقه‌ای و توسعه شهرها، مهمترین دلیل تغییر اقلیم افزایش گازهای گلخانه‌ای مانند CO2, CH4 دی اکسید کربن، متان و اکسیدهای نیتروژن است و این موارد دست به دست هم داده و شرایط اقلیمی را برهم زده است.»

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «در سال‌های اخیر ۳۰ درصد انرژی دنیا از منابع پاک تأمین می‌شود. کشورها دارای برنامه‌های جدی در این زمینه هستند و برنامه‌ریزی منظمی برای تغییر سبد انرژی دارند و از سوخت‌های فسیلی فاصله می‌گیرند. در آخرین دوره کنفرانس کوپ اعلام شد که کشورها به سمت استفاده از انرژی‌های پاک بروند و در این زمینه هدف‌گذاری‌هایی صورت گرفته است. هدف‌گذاری بسیاری از کشورها این است که هم در بحث تولید الکتریسیته و هم در بخش استفاده از آن به ویژه در حمل و نقل تغییر سبد انرژی داشته باشند. متأسفانه ما هنوز برنامه منظمی در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک نداریم، مهمترین عامل تغییر اقلیم انتشار گازهای گلخانه‌ای است و مهم است که دولت آینده برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و سایر این موضوعات برنامه داشته باشد.»

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: «متاسفانه کشور ما در این زمینه از میانگین جهانی عقب‌تر است. ما ناترازی انرژی در سوخت‌های فسیلی داریم به طوری که مجبور به واردات بنزین و گازوئیل هستیم. مصرف سوخت‌های فسیلی به شدت بالاست و جزء ۱۰ کشور آلاینده زمین محسوب می‌شویم. این موارد از سیاست‌های مهم دنیا است و دنیا الان به این سمت می‌رود که از سوخت‌های فسیلی فاصله بگیرد و کشورهایی که این قوانین را رعایت نکنند کم کم وارد جرگه کشورهایی می‌شوند که پنالتی‌های اقتصادی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. به طور مثال کشورهایی که مواد صنعتی‌شان را با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌کنند مشمول مالیات مضاعف می‌شوند. دولت‌هایی که زیرساخت‌های لازم را در این زمینه ایجاد نکرده‌باشند کارشان سخت می‌شود.»

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: «همچنین لازم است که درخصوص مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی به درستی برنامه‌ریزی شود، چراکه آنچه که مصرف می‌شود با آنچه که تولید می‌شود برابر نیست و آب‌های زیرزمینی به دلیل کم بارشی و برداشت‌های بی‌رویه جایگزین نمی‌شود. فرسایش خاک نیز در سیلاب‌ها به دلیل تخریب زمین یکی از مهمترین خسارت‌هایی است که می‌بینیم این‌ها موضوعات مهم و وضعیت‌های مخربی هستند که نیاز به همت جدی دارد و باید دولت آینده برای آن‌ها برنامه مناسبی داشته باشد.»
...

https://www.asianews.ir/u/eNe
اخبار مرتبط
تغییرات اقلیمی و وضعیت نابه‌سامان محیط زیست، بیش از همه اقتصاد جهانی را ناچار کرده است به سمت و سوی اقتصاد سبز حرکت کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید