صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۸ تیر ۱۴۰۳ / ۲۳:۱۵
کد خبر: 22736
گزارشگر: 464
۱۷۶
۰
۰
۰
یادداشت| دکتر مهدی کریمی تفرشی

مدرن‌سازی نظام توزیع کشور

مدرن‌سازی نظام توزیع کشور
یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد در هر کشوری نظام توزیع و پخش کالاها و خدمات می‌باشد. اهمیت این بخش بدین جهت است که نه تنها کالاها و خدمات را به دست مصرف‌کننده می‌رساند، بلکه نقدینگی را نیز به بخش های تولیدی ارئه می‌دهد.

به گزارش آسیانیوز؛ بنابراین نظام توزیع در عین حال که حمایت از مصرف‌کننده را بر عهده دارد، به رشد و توسعه تولید و پویایی اقتصاد نیز کمک می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که نظام توزیع کارآمد باشد.

نظام توزیع کالا و خدمات در کشور ما هنوز به شکل سنتی اداره می‌شود. بنابراین مدرن‌سازی بدنه نظام توزیع یکی از اولویت‌های ضروری رشد و توسعه اقتصادی است. نظام توزیع سنتی با افزایش هزینه‌ها به افزایش قیمت‌ها در بازار و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده دامن می‌زند.

نظام توزیع مشکلات و چالش‌های زیادی در کشور دارد. این‌که هنوز و آمار و اطلاعات دقیق و کاملی در مورد فرایندهای توزیع وجود ندارد، از جمله نواقص این بخش است. هنوز حجم زیادی از حمل و پخش کالاها در شبکه توزیع به‌صورت نامطمئن و غیر رسمی انجام می شود. هزینه های شبکه توزیع کالا بسبار بالاست. واحدهای صنفی در سطح خرده‌فروشی متعدد و زیاد هستند. هنوز تشکل‌های کافی حمایت‌کننده از حقوق مصرف‌کننده و یک نهاد مطمئن و مدون که بازار را به‌درستی تنظیم کند، وجود ندارد.

این موارد از ضعف‌های بدنه نظام توزیع کشور است و تا حل نشود، نظام توزیع ناکارآمد و برای اقتصاد چالش‌زاست. برای این‌که یک تغییر اساسی در نظام سنتی توزیع در کشور رخ دهد، قطعا نقش دولت به عنوان سیاستگذار اصلی را نباید نادیده گرفت و در کنار آن نظام بانکی به‌عنوان حامی باید حضور جدی داشته باشد. بدیهی است که این تغییر در درجه اول به اصلاح زیرساخت‌های موجود نیاز دارد و باید بسترهای لازم برای مدرن‌سازی نظام توزیع کشور فراهم شود.

دکتر مهدی کریمی تفرشی
https://www.asianews.ir/u/eNz
اخبار مرتبط
یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد در هر کشوری نظام توزیع و پخش کالاها و خدمات است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید