صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۹ تیر ۱۴۰۳ / ۲۳:۵۱
کد خبر: 22760
گزارشگر: 2
۱۱۳
۰
۰
۲
هاوینگ بیت کوین

قیمت بیت کوین بعد هاوینگ ۲۰۲۴ و پیش بینی آن

قیمت بیت کوین بعد هاوینگ ۲۰۲۴ و پیش بینی آن
یکی از مهم‌ترین و البته پر سروصداترین رویدادهای دنیای کریپتوکارنسی، هاوینگ بیت کوین است. این رویداد که تقریبا هر ۴ سال یک بار رخ می‌دهد، تمام فعالیت‌های دنیای ارز دیجیتال را تحت تاثیر خود قرار داده و یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که تقریبا اغلب تریدرها در انتظار آن هستند.

هاوینگ چیست؟

قبل از بررسی تاثیر هاوینگ، ابتدا باید دقیقا بدانیم که این رویداد چیست. برای درک بهتر این موضوع، باید کمی با فرآیند استخراج بیت کوین آشنا شویم. بیت کوین یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال موجود در دنیا است که فرد یا گروهی ناشناس به اسم ساتوشی ناکاموتو آن را به جهانیان عرضه کرد. استخراج بیت کوین روش ساده و در عین حال جذابی دارد.
برای استخراج بیت کوین، سیستم‌های کامپیوتری باید معادله‌های پیچیده ریاضی را حل کنند. هر سیستمی که بتواند سریع‌تر از دیگر سیستم‌ها به جواب معادله دست پیدا کند، به‌عنوان پاداش حل مسئله و تکمیل بلاک‌چین این رمزارز، مقدار مشخصی بیت کوین به‌دست می‌آورد. این سیستم‌ها ماینر نامیده می‌شوند و در ابتدا، پاداش بسیار زیادی به آن‌ها تعلق می‌گرفت.
به‌صورت دقیق‌تر، در ابتدا هر ماینری که می‌توانست سریع‌تر از دیگر ماینرها به جواب معادله دست پیدا کند، ۵۰ بیت کوین پاداش دریافت می‌کرد. ناکوموتو البته در همان وایت پیپر اولیه بیت کوین اعلام کرده بود برای جلوگیری از کاهش ارزش بیت کوین، این رقم پس از ثبت هر 210 هزار بلاک در بلاک‌چین، نصف می‌شود. به همین ترتیب، در سال 2012 میزان پاداش ماینرها به 25 بیت کوین رسید. پس از آن در سال 2016 نصف شده و 12.5 بیت کوین شد. در سال 2020 به رقم 6.25 رسیده و در آخرین هاوینگ رخ داده در آوریل سال 2024، به عدد 3.125 رسید.
فرآیند هاوینگ تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تمام 21 میلیون توکن بیت کوین استخراج شوند. بر طبق تحلیل بیت کوین و پیش‌بینی‌های کارشناسان این حوزه، رویداد بعدی هاوینگ در سال 2028 رخ خواهد داد و تا سال 2140 که همه بیت کوین‌ها استخراج شوند، این فرآیند ادامه پیدا می‌کند.

تاثیرات هاوینگ بر قیمت بیت کوین

تاثیرات هاوینگ بر قیمت بیت کوین

در رویداد هاوینگ پیشین که در سال 2020 رخ داد، با کاهش پاداش ماین‌کردن، قیمت بیت کوین هم در طی یک ماه، حدودا 2 هزار دلار افزایش یافت. این افزایش قیمت در ماه‌های پس از هاوینگ نیز ادامه پیدا کرد تا جایی که تنها یک سال بعد، قیمت بیت کوین حدودا 6 برابر شد.
این افزایش قیمت پس از هاوینگ‌های گذشته باعث شد که در سال جاری نیز کارشناسان و تریدرها، انتظار تغییر قیمت سریع و نجومی را داشته باشند. در حال حاضر اما، شرایط کمی متفاوت‌تر است. در ابتدا، قیمت بیت کوین به همان شکل سابق ادامه یافت. در 11 ماه می سال 2024، همان اتفاقی که همه در انتظار آن بودند، رخ داد. قیمت بیت کوین دوباره یک رکورد دیگر را ثبت کرد و به رقم 57.014 دلار رسید.

هاوینگ و تاثیرات آن بر دیگر جنبه‌های بازار

اغلب کارشناسان در زمان تحلیل بیت کوین اعلام می‌کنند که رویداد هاوینگ، یک اتفاق مثبت و خوب برای اکوسیستم ارز دیجیتال است. برخی از مهم‌ترین آثار هاوینگ بر دیگر جنبه‌های بازار، شامل موارد زیر هستند:

سیاست ضد تورمی

مهم‌ترین اثر هاوینگ، جلوگیری از کاهش ارزش بیت کوین است. در واقع تمام سیستم هاوینگ بیت کوین بر اساس یک اصل ساده اقتصادی طراحی شده است. زمانی که میزان تقاضا برای یک آیتم به همان شکل همیشگی ادامه داشته باشد، اما میزان عرضه آن در بازار کمتر شود، بدون شک قیمت آن آیتم افزایش می‌یابد.
بر همین اساس، هاوینگ یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از کاهش ارزش بیت کوین به شمار می‌رود. با کاهش تعداد توکن‌های بیت کوین موجود در بازار، ارزش آن به شکل تصاعدی افزایش می‌یابد. بنابراین قیمت آن هیچ‌گاه به دلیل اشباع بازار، کاهش نیافته و خرید بیت کوین همیشه یک خرید سودمند و باارزش باقی خواهد ماند.
ناگفته نماند که محتوای این مطلب، تنها برای افزایش اطلاعات پایه و عمومی شما است. به همین خاطر پیش از خرید یا فروش بیت کوین و ایجاد هر گونه تغییر در سرمایه خود، حتما با متخصصان این حوزه مشورت کرده و بدون نظر آن‌ها، سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهید.

تبدیل بیت کوین به یک ارز دیجیتال مناسب سرمایه‌گذاری

با وجود این‌که اغلب سرمایه‌گذاران و حتی تریدرها خرید بیت کوین را یک سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر می‌گیرند، اما این ارز دیجیتال برای اهداف دیگری به دنیا معرفی شد. در واقع هدف بیت کویت ایجاد یک روش جدید برای تعامل و معامله با دیگر نقاط جهان بود که بدون نیاز به مجموعه‌ها و موسسه‌های قانون‌گذار، امکان انجام تراکنش سریع و راحت را در اختیار کاربران بگذارد.
پس از رویدادهای متعدد هاوینگ و افزایش قیمت نجومی بیت کوین، سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک سرمایه خارق‌العاده در نظر گرفتند که با کاهش توکن‌های آن در دنیا، ارزش آن به شکل قابل ملاحظه‌ای بیشتر می‌شود. به همین خاطر، یکی از اثرات مهم هاوینگ، تبدیل بیت کوین از یک روش سریع و ساده برای انجام تعامل مالی به یک سرمایه ارزشمند برای ذخیره و کسب سود شد.

ماینرها و تغییر شرایط آن‌ها

ماینرها شامل افراد، گروه‌ها و موسسه‌هایی هستند که به‌صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین و تکمیل شبکه بلاک‌چین آن فعالیت می‌کنند. با وجود 4 هاوینگ گذشته، انجام این کار برای ماینرها، همچنان سود قابل توجهی داشت. در حال حاضر ادامه این کار با اما و اگرهای فراوانی روبه‌رو شده است. هزینه انرژی مورد استفاده و تعمیر و نگهداری سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ماینرها، لحظه به‌لحظه افزایش می‌یابد و با کاهش پاداش بیت کوین، ادامه دادن کار برای اغلب ماینرها دیگر صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
بنابراین ممکن است در سال‌های آتی، تعداد ماینرهای بیت کوین نیز کاهش بیابد و در نتیجه، استخراج بیت کوین نیز با سرعت کمتری ادامه پیدا کند. هر چند اگر قیمت بیت کوین در طی یک اتفاق غیر قابل پیش‌بینی، دو برابر شود، این نصف شدن میزان پاداش، تاثیر چندانی بر ماینرها نخواهد گذاشت.

افزایش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ

هاوینگ یکی از مهم‌ترین رویدادهای دنیای کریپتوکارنسی است که بخش زیادی از تریدرها، سرمایه‌گذاران و حتی آدم‌های عادی، در انتظار آن هستند. با کاهش میزان پاداش ماینرها، قیمت بیت کوین در تمام هاوینگ‌های گذشته، افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۲۴ نیز پس از هاوینگ آوریل و در کمتر از یک ماه، قیمت بیت کوین به یک رکورد جدید دست پیدا کرد. با توجه به این تغییرات، عجیب نیست که خرید بیت کوین روز به‌روز طرفداران بیشتری به‌دست می‌آورد و این ارز دیجیتال را در بالاترین جایگاه نگه می‌دارد!

https://www.asianews.ir/u/eNX
اخبار مرتبط
قیمت BTC در سال۹۷، ۷۳درصد کاهش یافت. سال ۹۷، سال سختی برای ارزهای دیجیتال بود. قیمت بیت کوین (BTC) در ۱ ژانویه ۲۰۱۸ در ۱۳/۸۵۰.۵۰ دلار باز شد و پس از افت در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ با قیمت ۳/۷۰۹.۵۰ دلار بسته شد. قیمت بیت کوین در سال ۹۷ و پس از آن تا می ۲۰۱۹ ، بین ۳ تا ۴ هزار دلار باقی ماند. قیمت بیت کوین در ۱۰ جولای ۲۰۱۹ به ۱۲۵۷۲ دلار رسید. تصویر بالا که عکسی از یکی از فیلم‌های درج شده در یوتیوب در تاریخ 18.01.2018 است، هم گویای شروع کندل‌های نزولی پس از یک سقف قیمتی در سال ۹۶ است و هم گویای بکارگیری تحلیل تکنیکال، برای پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۹۸ (2019) است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید