صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۴۰۳ / ۲۳:۰۷
کد خبر: 22782
گزارشگر: 464
۱۲۱
۰
۰
۰
گزارش آسیا از مراسم بیست و هشتمین سالروز ملی صنعت و معدن؛

اقتصادی که در شأن مردم نیست

اقتصادی که در شأن مردم نیست
پیشران اقتصاد کشور بی‌گمان صنعت و معدن است و اگر سازوکاری فراهم آید که این حوزه‌ها با رونق و توسعه همراه شوند، ثمره آن ثبات اقتصادی و رفاه عمومی خواهد بود.


به گزارش آسیانیوز؛ در همین راستا، بیست و هشتمین سالروز ملی صنعت و معدن که با حضور نمایندگان بخش خصوصی و مسئولان دولتی برگزار شد، فرصتی بود تا برخی از دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های فعالان این عرصه و نمایی عمومی از وضعیت امروز اقتصاد کشور طرح شود.

بیست و هشتمین سالروز ملی صنعت و معدن، با حضور فعالان صنعتی و معدنی و همچنین با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، رئیس هیأت عامل سازمان توسعه‌ و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سازمان گسترش صنایع ایران (ایدرو)، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد و دیگر نهادهای صنعتی و معدنی نظیر خانه صنعت و معدن ایران و دیگر سازمان‌های صنعتی و معدنی و همچنین رؤسای اتاق بازرگانی ایران و تهران برگزار شد.

* چاره این است تولید را جذاب کنیم


پس از اظهارنظر چند فعال صنعتی و معدنی کشور، علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، به‌ جای بیان عملکرد وزارت صمت طی مدت اخیر (طبق روال همیشگی مراسم‌های روز ملی صنعت و معدن) به تشریح ٢٠ گزاره مهم که رویکرد وزارت صمت قرار گرفته و در سرنوشت صنعت کشور تأثیری شگرف خواهد داشت، پرداخت.

وی در تشریح این ۲۰ گزاره مهم، اظهار کرد: «نکته اول اشاره به رشد همزمان کیفیت و کمیت دارد؛ برای آنکه به این هدف دست پیدا کنیم، چاره این است که تولید را جذاب کنیم. راه‌های افزایش جذابیت تولید نیز بسیار است که مورد بررسی قرار گرفته و می‌توان در جلسه‌ای مفصل بدان پرداخت. مورد دوم است که بایستی با ارتقاء سطح فناوری صنایع کشور و دستیابی به فناورهای پیشرفته و راهبردی، با گسترش تحقیق و توسعه، ایجاد قدرت طراحی، همکاری مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی، صنعت کشور را به سمت صنعت دانش‌بنیان حرکت کنیم.»

علی‌آبادی ادامه داد: «این مهم در قالب تعامل سازنده با مراکز پیشرفته علمی و صنعتی جهان، بهره‌گیری از مزیت‌های نسبی موجود و کشف و آفرینش مزیت‌های جدید نسبی و رقابتی، قابل حصول بوده و گزاره سوم به حساب می‌آید. در گام چهار، بایستی ضوابط بگونه‌ای باشد که مشوق‌ راه‌اندازی کنسرسیوم‌های صنعتی برای رسیدن به اقتصادی مطلوب و بنگاه‌های کارآمد، صورت گیرد. بدون تردید تا زمانی که صنایع ما تعامل سازنده با مراکز علمی پیشرفته دنیا نداشته باشند، نمی‌توانند خود را روزآمد بدانند؛ بنابراین باید صنایع ایرانی را با دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی دنیا مرتبط کنیم که نیازمند تعامل گسترده با دنیا است.»

* سهم معدن در کشورمان مهم است


مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دیگر صحبت‌های خود بر توسعه معدن‌کاری، تأکید و اظهار کرد: «سهم معدن در کشورمان مهم است و بایستی از تجهیزات و فناوری‌ها به‌روز استفاده شود. امروز فناوری‌ها به قدری پیشرفت کرده‌اند که بدون ضربه زدن به محیط زیست فعالیت می‌کنند، اما ما محیط زیست را نابود کرده‌ایم. اگر می‌خواهیم به طبیعت خود احترام بگذاریم باید فناوری‌ها را ارتقا داده و از تجهیزات به‌روز استفاده کنیم. افزایش سهم صنعت و معدن در صادرات غیرنفتی برای ایجاد اشتغال و سهم حداکثری در تولید ناخالص اقدام راهبردی در بخش صنعت است؛ روزی که بتوانیم خدمات فنی و مهندسی خود را صادر کنیم، در قله خواهیم بودید؛ البته در برخی زمینه‌ها به این دستاورد رسیده‌ایم.»

علی‌آبادی در تشریح دیگر گزاره‌ها، خاطرنشان کرد: «بایستی امتیازات خاص و غیرضروری در صنعت حذف شود تا زمینه رشد جامع و همگانی فراهم شود. همچنین بایستی افزایش بهره‌وری عوامل تولید، به‌ویژه نیروی کار و سرمایه صورت پذیرد. همین نیروی انسانی می‌تواند به مثابه یکی از مهمترین نقاط ضعف صنعت باشد. استفاده از سرمایه و نیروی انسانی، درست نیست و این باعث شده که نیروی انسانی بهره‌وری نداشته باشد.»

* ظرفیت‌های ناب منابع طبیعی و نیروی انسانی


در بخش دیگری از این مراسم، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تأکید بر نبود زیرساخت‌های اولیه تولید در کشور، گفت: «با توجه به شرایط باید سعی کنیم مراسم تجلیل از تولیدکنندگان و صنعت‌گرانی که باوجود این وضعیت، در عرصه تولید فعال هستند را در سطوح بالاتری برگزار کنیم. صحبت از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ، حضور در بازارهای جهانی و حرکت به سمت فناوری‌های نو ضروری است؛ اما درعین‌حال نداشتن زیرساخت‌های ابتدایی تولید، نبود ناوگان حمل‌ونقل مناسب، عدم همکاری نظام پولی و مالی کشور با تولیدکنندگان و تورم را بالا، مانع توسعه اقتصادی کشور است.»

حسن‌زاده ادامه داد: «در ایران ظرفیت‌های ناب منابع طبیعی و نیروی انسانی باتجربه و حرفه‌ای وجود دارند که به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد، قابل‌استفاده نیستند و این وضعیت در شأن مردم ایران نیست.» او ضمن تأکید بر اهمیت توجه به انتظارات فعالان بخش تولید و تقدیر از این افراد، تصریح کرد: «باید فرهنگ حفظ و تجلیل از مدیران بنگاه‌های اقتصادی را در سطوح بالاتر برگزار کنیم.»

https://www.asianews.ir/u/eOi
اخبار مرتبط
هر سال، اولین چهارشنبه ماه ژوئن همزمان با شروع فصل نمایشگاه‌های مطرح و جهانی، مصادف با روز جهانی نمایشگاه‌ها در دنیاست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید