صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۱ تیر ۱۴۰۳ / ۰۰:۲۳
کد خبر: 22785
گزارشگر: 464
۲۰۸
۰
۰
۰
یادداشت| دکتر فرشاد قوشچی

برای ایران و تنهایی‌اش

برای ایران و تنهایی‌اش
دانشمند ایران‌شناس و ایران‌دوست روانشاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن کتابی دارد به نام «ایران و تنهائیش» عنوان این مطلب نیز تلفیقی از شعار انتخاباتی دکتر پزشکیان و کتاب استاد گرانمایه است.


آسیانیوز -
  اسلامی ندوشن می‌گوید: «از زمانی که مادها پا بر صحنه سیاسی جهان نهادند تا امروز ایران همواره در کارگاه زمانه حضور داشته است.

زمانی بیشتر و زمانی کمتر... ولی هرگز از صف اول تاریخ عقب رانده نشده.» در این ادوار گاهی جامعه ناامید و ناراضی شده و به درون خویش پناه آورده و گاهی امیدوار و بالنده. لیکن باید هشیار بود که بعد از انقلاب صنعتی و شروع بی‌وقفه توسعه در دنیا، کشور ایران دچار فراز و نشیب‌های فراوانی بوده است و بنابراین دیگر به‌راحتی نمی‌توان عقب‌ماند‌گی‌ها را جبران کرد. بنابراین به نقل از حضرت استاد باید گفت: «امروز چه باید کرد ؟»

در مناظره‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری چهاردهم آنچه توجه مرا فارغ و فراتر از صحبت‌های تبلیغاتی برای رأی گرفتن جلب نمود، تأکید مکرر دکتر پزشکیان بر به‌کارگیری اشخاص کارشناس و متخصص در اداره امور کشور بود، اما وی الزامات و مشخ‌ه‌های این کار را به وضوح بیان نکرد، تا فقط در سطح شعار و وعده باقی نماند. بسیار نیک است که بگوید چگونه این وعده خود را تبدیل به وعده‌ای راستین کرده و نهادینه می‌کند. معضل اساسی کشور ما این است که هر دولتی که بر سر کار آمده عموماً حلقه‌های مدیریتی اطراف خود را مملو از باند، جناح و گروه خویش کرده است. احیاناً اگر رییس‌جمهور هم راضی به آن در موارد اندکی نشده، نتوانسته در برابر فشار اطرافیان و هم مسلکیان‌اش مقاومت کند. در مقابل در کشورهای توسعه‌یافته‌ای که در آن‌ها به‌طور دوره‌ای و منظم انتخابات صورت می‌گیرد، حداکثر 4 یا 5 حزب شناسنامه‌دار و دارای برنامه که از لایه‌های پائینی قدرت شکل گرفته‌اند، مشارکت کرده و کارشناسان و متخصصین واجد شرایط‌شان برای اجرای برنامه‌های ارائه‌شده به مردم مشخص است و باید برای تداوم حفظ قدرت در انتهای دوره جوابگوی اجرای برنامه‌های ارائه‌شده، باشند. امری که در ایران بکلی نادیده گرفته می‌شود.

در کشور ما برای رسیدن به قدرت باید تکیه بر یک جناح، گروه یا دسته نمود که خود متشکل از تعداد زیادی از احزاب بدون برنامه و اعضایی کمتر از انگشتان یک دست هستند و البته پرمدعا که در چنین بزنگاه‌هایی خواهان سهم نداشته‌شان از قدرت هستند. آن‌ها به ظاهر کارشناسانی را برای تصدی پست و مقام معرفی کرده که اغلب فاقد صلاحیت می‌باشند. پزشکیان باید به‌روشنی تدبیر خود را برای رهایی از این حلقه بسته و مسدود مدیریتی کشور به مردم اعلام نماید و این‌که چگونه قادر به حفظ و حمایت از مدیران برجسته غیر جناحی خواهد بود؟

در این سال‌ها بسیار از فرار مغزها و نخبگان و مهاجرت آن‌ها شنیده‌ایم و به‌ظاهر متولیان امر نیز مرثیه‌ها سروده‌اند. بی‌تردید این نیروهای برجسته باید جایگزین بسیاری از افراد که در بدنه کارشناسی کشور جا خشک کرده‌اند، ولی غیر از رانت و رابطه از داشته دیگری برخوردار نیستند شوند، اما چگونه؟ نگاهی به دایره تنگ متخصصان و مدیران کشور بعد از انقلاب نشان می‌دهد که چه در جناح اصولگرا و چه در جناح اصلاح‌طلب دچار تکرار مکررات بی‌حاصل بوده‌ایم. پزشکیان باید بگوید که با چه راهکاری قادر به شکستن این تکرار و دور و تسلسل بیهوده شکل‌گرفته در ارکان ساختاری اداره کشور است؟ دکتر اسلامی ندوشن پس از کتاب «ایران و تنهائیش» کتابی نوشته به نام «ایران تنها نخواهد ماند»، ایران‌دوستان بسیاری مشتاق‌اند که اگر پزشکیان به قول‌های خود وفادار بماند، ایران را تنها نگذارند.

https://www.asianews.ir/u/eOn
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید