صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۱ تیر ۱۴۰۳ / ۱۴:۴۸
کد خبر: 22795
گزارشگر: 2
۴۲۸
۰
۰
۲
تیرچه فلزی

قیمت خرید و فروش تیرچه کرومیت در سال جدید

قیمت خرید و فروش تیرچه کرومیت در سال جدید
در ادامه، در مورد کاربرد و مزایا تیرچه کرومیت و همچنین قیمت آن در سال جدید، بیشتر گفتیم..

تیرچه کرومیت نوعی تیرچه فلزی است که به‌طور گسترده در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. برای تولید تیرچه کرومیت دو تیرچه فلزی موازی را با استفاده از میلگردهای خم شده در وسط آنها به یکدیگر متصل می‌کنند. این ساختار فلزی به‌ لحاظ سبکی و مقاومت در سازه‌های مختلف پرکاربرد است. البته استفاده از تیرچه کرومیت مزایای دیگری هم دارد. تیرچه کرومیت به‌طور کلی استفاده از مصالح ساختمانی را کاهش می‌دهد و در هزینه‌های مصرفی ساخت‌و‌ساز صرفه‌جویی می‌کند. از سوی دیگر با تحمل فشارها و نیروهای وارد بر ساختمان باعث افزایش مقاومت آن در زمان بلایای طبیعی می‌شود. قیمت تیرچه کرومیت تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد. در ادامه در مورد مزایا و کاربرد این تیرچه‌ها و همچنین قیمت تیرچه کرومیت در سال جدید بیشتر می‌گوییم.

موارد مصرف تیرچه کرومیت

قیمت تیرچه کرومیت

انواع ساختمان‌ها

تیرچه کرومیت در انواع ساختمان‌های مسکونی، خدماتی، تجاری و صنعتی، مانند بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، سوله‌ها، مراکز خرید و غیره استفاده می‌شود. این تیرچه‌ها در سقف‌ها و دیوارها مورد استفاده هستند.

سالن‌ها و استادیوم‌ها

برای ساخت سالن‌ها، استادیوم‌ها و ساختمان‌های ورزشی بزرگ، تیرچه کرومیت استفاده می‌شود. این تیرچه‌ها به‌عنوان سازه‌های اصلی سقفی به‌کار می‌روند و باعث ایجاد فضای باز و بدون ستون در این ساختمان‌ها می‌شوند.

پارکینگ‌ها و ساختمان‌های زیرزمینی

تیرچه کرومیت در پارکینگ‌ها و ساختمان‌های زیرزمینی نیز استفاده می‌شود. این تیرچه‌ها به‌عنوان سازه‌های سقفی و پشتیبانی از بار توزیع شده در این ساختمان‌ها عمل می‌کنند.
تیرچه کرومیت به‌دلیل سبکی، استحکام و قابلیت تنظیم ارتفاع، در انواع سازه‌ها مورد استفاده است. طراحی باز تیرچه‌ها به ساختمان‌ها امکان می‌دهد تا در فضاهای بزرگ و بدون ستون قرار بگیرند و به‌عنوان سازه‌های پشتیبانی و سقفی عمل کنند.

مزایای استفاده از تیرچه کرومیت

تیرچه فولادی

وزن سبک

تیرچه‌ کرومیت نسبت به تیرچه‌های فولادی و انواع سقف‌ها مانند سقف عرشه فولادی سنتی وزن سبک‌تری دارد که باعث کاهش وزن سازه و کاهش هزینۀ حمل‌و‌نقل و نصب می‌شود. وزن کمتر سازه همچنین باعث می‌شود که در زمان زلزله نیروی کمتری به آن وارد شود و در نتیجه کمتر آسیب ببیند.

ارتفاع قابل تنظیم

تیرچه‌ کرومیت ارتفاع قابل تنظیمی دارد و امکان ایجاد فضاهای با ارتفاع‌های مختلف را فراهم می‌کند.

قدرت بالا در برابر بارها

تیرچه کرومیت با استفاده از میلگردهای مقاوم، قابلیت تحمل بارهای عمودی و افقی را دارد.

امکان عبور مسیرهای لوله‌کشی و سیستم‌های مکانیکی

طراحی باز تیرچه‌ کرومیت امکان عبور آسان لوله‌کشی، سیستم‌های برقی و سیستم‌های مکانیکی را فراهم می‌کند.

نصب راحت و زمان ساخت کوتاه

تیرچه کرومیت باتوجه به وزن نسبتا سبک و راحتی حمل و نصب باعث کاهش زمان ساخت سازه و تسریع فرآیندها می‌شود.

پایداری و ایمنی

تیرچه کرومیت به‌دلیل استحکام، پایداری بالا و عمر طولانی، سازه را در برابر زلزله، طوفان، حریق و فرسایش محافظت می‌کند.

قیمت تیرچه کرومیت در سال جدید

در جدول زیر می‌توانید قیمت تیرچه کرومیت را براساس هر کیلو در سال جدید مشاهده کنید. تیرچه‌ها به‌صورت متری نیز قیمت‌گذاری می‌شوند.

 نوع تیرچه کرومیت  قیمت بر اساس هر کیلو
 تیرچه کرومیت کارخانۀ اصفهان  ۳۹ هزار تومان
 تیرچه کرومیت کارخانۀ کاشان  ۳۲/۵ هزار تومان
 تیرچه کرومیت کارخانۀ اهواز  ۳۸ هزار تومان
 تیرچه کرومیت کارخانۀ مشهد  ۳۳/۱۵۰ هزار تومان

البته قیمت تیرچه کرومیت تحت تأثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود:

قیمت فولاد

تیرچه کرومیت از فولاد ساخته می‌شود و بنابراین قیمت فولاد از عوامل اساسی در قیمت‌گذاری تیرچه کرومیت است. قیمت فولاد تحت تأثیر عواملی مانند عرضه و تقاضا، قیمت آهن و مواد اولیه، و نرخ ارز تغییر می‌کند.

هزینۀ تولید

هزینۀ تولید تیرچه کرومیت شامل قیمت مواد اولیه، نیروی کار، انرژی و غیره است که این موارد هم به‌صورت مستقیم بر قیمت تیرچه کرومیت اثرگذارند.

عرضه و تقاضا

وضعیت بازار و میزان عرضه و تفاضا بر قیمت تیرچه کرومیت موثر است. در دوره‌های رکود اقتصادی، تقاضا کاهش می‌یابد و این ممکن است منجر به کاهش قیمت شود و درصورت رونق اقتصادی و افزایش ساخت‌وساز، افزایش تقاضا می‌تواند قیمت تیرچه را بالاتر ببرد.

تکنولوژی و نوآوری

پیشرفت‌های تکنولوژیک و نوآوری‌ها می‌توانند تأثیر مستقیمی بر هزینۀ تولید تیرچه کرومیت داشته باشند. بهبود فرآیندها، بهینه‌سازی قابلیت‌ها و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و در نهایت کاهش قیمت موثر باشد.

سطح رقابت

وجود رقابت بین تولیدکنندگان در بازار ممکن است روی قیمت تیرچه کرومیت اثر بگذارد و باعش کاهش آن شود. قیمت تیرچه کرومیت همچنین می‌تواند تحت تاثیر سیاست‌های دولتی، نرخ ارز، تورم و شرایط جغرافیایی تغییر کند.

قیمت توری مش

در برخی موارد، توری مش می‌تواند به‌عنوان تقویت‌ کننده درون یا بیرون تیرچه کرومیت استفاده شود تا مقاومت و پایداری سازه افزایش یابد. درصورتی که تیرچه کرومیت و توری مش به‌صورت مکمل استفاده شوند، افزایش قیمت توری مش می‌تواند باعث افزایش قیمت تیرچه کرومیت شود.

نتیجه گیری

تیرچه کرومیت به‌عنوان یک سازۀ فلزی مستحکم، اقتصادی و قابل تنظیم در پروژه‌های ساختمانی مختلف مورد استفاده است. قیمت این تیرچه‌ها تحت تاثر عوامل مختلفی مانند قیمت فولاد، نرخ تورم، شرایط بازارهای جهانی، و رکود یا رونق اقصادی تعیین می‌شود.

منبع: آهن بازار

https://www.asianews.ir/u/eOx
اخبار مرتبط
قیمت هر متر تیرچه و بلوک بتنی مورداستفاده در سقف یا دیوار می‌تواند بر روی هزینه نهایی ساخت انواع ساختمان تاثیر بگذارد؛ به همین دلیل قبل از شروع پروژه لازم است که برآوردی از این موضوع داشته باشید.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید