صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۲ تیر ۱۴۰۳ / ۰۸:۳۱
کد خبر: 22809
گزارشگر: 464
۱۷۳
۰
۰
۲
گفت‌وگو با علیرضا جاوید، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت «اول‌پرداخت»؛

اول‌پرداخت؛ نقطه اتصال کاربر ایرانی با جهان بین‌الملل

اول‌پرداخت؛ نقطه اتصال کاربر ایرانی با جهان بین‌الملل
همایون فدایی ـ در دومین روز بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ ۱۴۰۳) به گفت‌وگو با علیرضا جاوید، بنیانگذار و مدیرعامل اول‌پرداخت نشستیم که در ادامه می‌خوانید:
* نمایشگاه امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید و نقاط قوت و ضعفش را بفرمایید؟


سال پیش به‌عنوان بازدیدکننده ‌آمدیم و شاهد رشد استارت‌آپ‌‌ها بودیم و حضور این شرکت‌ها خیلی ملموس‌تر بود، اما امسال متأسفانه بنده حس می‌کنم، نمایشگاه با حضور پررنگ‌ها دولتی‌‌ها یا شرکت‌های زیر سایه دولتی‌‌ها برگزار شده است. می‌توانیم بگوییم غرفه‌‌ها یا تمام دولتی هستند یا خصولتی. یا برندهایی که تحت حمایت کامل دولت هستند یا وابسته به پارک‌‌های فن‌آوری و نهاد ریاست‌جمهوری و دانش‌بنیان و این نوع موسسه‌ها. فکر نمی‌کنم استارتاپ‌‌هایی که صد درصد خصوصی هستند، حضور چشمگیری در این دوره داشته‌اند.
فدایی

* اگر به‌جای رئیس ستاد اجرایی نمایشگاه بودید، چه تغییراتی در برگزاری نمایشگاه می‌دادید؟


با توجه به این‌که الکامپ مهمترین نمایشگاهی است که در زمینه فن‌آوری‌‌های روز دنیا در حوزه کامپیوتر، رایانه، نرم‌افزار و سخت‌افزار برگزار می‌شود، متأسفانه یکی از عمده‌ترین و بزرگترین مشکلات این است که ما آنقدر که غرفه درباره اپلیکیشن‌‌ها، سوپر اپلیکیشن‌‌ها و نرم‌افزار و سایت به‌صورت برنامه‌نویسی می‌بینیم، در مقابل، خبری از غرفه‌‌هایی که سخت‌افزار و تکنولوژی روز دنیا را ارائه کنند، نیست. به‌نظرم دلیلش این است که اگر شما ارائه‌دهنده خدماتی نظیر اپلیکیشن باشید، یک تعرفه معقولی بابت هر متراژ غرفه پرداخت می‌کنید، اما اگر آورنده تکنولوژی باشید یا آورنده سخت‌افزار، با شما تعرفه را یه قیمت یورو حساب می‌کنند. فکر می‌کنم هر متر مربعی 190 یورو قیمت داشته باشد که این برای آن شرکت هزینه کمی نیست. درواقع یکی از بزرگترین عیب‌های نمایشگاه همین مساله است.
* در حال حاضر شما در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید و چه فناوری‌ یا خدماتی ارائه می‌کنید؟
خدمات اصلی ما روی حوزه پرداخت ارزی و پرداخت در زمینه بین‌الملل تمرکز دارد. تقریباً می‌توانم بگویم قشر وسیعی از برنامه‌نویس‌‌ها، فری لانسرها، کسانی که به‌نحوی با خارج از کشور تعامل داشته یا حقوقی دریافت می‌کنند، ما این وجه و دستمزد را در ایران به‌صورت ریال به این فعالان عرضه می‌کنیم. دلیلش هم این است که متأسفانه ایران تحریم است و نمی توانیم به‌صورت یک کاربر عادی که در سطح بین‌الملل فعالیت می‌کند، کار کنیم. عکاس، برنامه‌نویس، مترجم و کاربر ایرانی بسیاری وجود دارد که می‌خواهند در خارج از کشور فعالیت داشته باشند، ولی متأسفانه به‌خاطر تحریم‌‌ها نمی‌توانند دستمزد را دریافت کنند. سایت‌‌هایی مانند ما این مشکل را حل کرده و به این قشر از جامعه خدمات می‌رساند. از طرف دیگر هم، بسیاری هستند که قصد انتقال وجه برای فرزندانشان در خارج از کشور را دارند و ما به آنان یاری می‌رسانیم. بچه‌هایی که تحصیل می‌کنند یا می‌خواهند اپلیکشین فی دانشگاه را پرداخت کنند یا می‌خواهند در آزمون‌‌های بین‌المللی مثل IELTS ثبت‌نام کنند و مجبور هستند که دلار پرداخت کنند، مجبور هستند آن سبد را به‌صورت ارزی خریداری کنند که باز هم اینجا به مشکل برمی‌خورند. در چنین مواردی ما یا شرکت‌‌هایی نظیر ما، این مشکل را برایشان برطرف می‌کنند و به قول معروف «اول‌پرداخت» کانکتوری بین کاربر ایرانی با جهان بین‌الملل از نظر مراوده و turnover مالی است.
* از رزومه کاری و سابقه و انگیزه خودتان برای فعالیت در این حرفه بفرمایید؟
درواقع رشته تحصیلی من، بی‌ارتباط با کاری است که انجام می‌دهم. من صنایع غذایی خواندم در حوزه مهندسی کشاورزی، اما همیشه به حوزه یارانه و تکنولوژی علاقه‌مند بودم و به‌صورت خیلی اتفاقی با شرکتی آشنا شدم که توانستم در آن شرکت، مدتی را به‌عنوان یک نیروی اجرایی فعالیت کنم. بعد به سمت مدیر اجرایی آن شرکت رسیدم و بعد از آن تصمیم گرفتم که برند خودم را داشته باشم. دلیل عمده‌اش این است که خیلی به حوزه فناوری مالی که فکر می‌کنم ایران در آن به‌شدت عقب‌افتاده است، علاقه‌مند هستم و دوست دارم در این حوزه فعالیتم را ادامه بدهم.
* از برنامه‌تان برای آینده بگویید؟
ما امروز با رشد چشمگیر کاربرانی روبرو هستیم که دارند با ارز مجازی یا ارز دیجیتال کار می‌کنند. البته اشتباه هم هست که ما از ارز دیجیتال استفاده می‌کنیم، یعنی کریپتو کارنسی که به فارسی می‌شود؛ ارزهای رمزنگاری شده، که محبوبیتش در سطح دنیا خیلی بالا رفته و به تبع، در سطح ایران و جامعه خودمان هم افراد بیشتری روز به‌روز دارند به این حوزه وارد می‌شوند. مخصوصاً در ایران بسیار حوزه جذابی است چون بسادگی خیلی از محدودیت‌‌هایی که برای مراودات مالی در سطح بین‌المللی وجود دارد، از این طریق، قابل حل شدن است. در بخش افق آینده، تمرکز اصلی شرکت ما بر روی بازارهای پی تو پی است که می‌توانم بگویم همان بازار‌‌های شخص به شخص و حذف واسطه‌‌هاست که مردم بتوانند در آنجا خرید و فروش‌شان را به‌صورت عادی بین خودشان انجام بدهند و یک پلاتفرمی که سوپر ولت باشد (یعنی ابر کیف پول باشد) که هم بتوانند ارزهای الکترونیکی بین‌المللی را درونش ذخیره کنند و هم بتوانند معامله ارزهای رمزنگاری شده را انجام دهند و همینطور سواپ یا چنج کردن را هم بتوانند در آن رقم بزنند که افق تیم فنی ما، فوکوس بر روی بازارهای P2P و سوپر ولت‌‌ها است که انشاءالله اگر توفیق حاصل شود، ما تا سال آینده می‌توانیم از لحاظ زیرساختی و برنامه‌نویسی به مرحله پری لانچ یا لانچ خصوصی (انتشار خصوصی) برسیم و بعد در مرحله رفع ایراد، بتوانیم آن را به‌عنوان عرضه عمومی انجام دهیم.
* اگر دلگیری یا گلایه‌ای از شخصیتی حقیقی یا حقوقی دارید، بفرمایید؟
دلگیری من از شخص یا ارگان خاصی نیست، بلکه بیشتر از تمام تصمیم‌گیرندگانی است که برای حوزه تکنولوژی این مملکت تصمیم‌گیری می‌کنند. نمی‌توانم بگویم دلگیری، اما می‌توانم انتقاد کنم بابت این‌که حداقل از فعالان این حوزه مشاوره بگیرند، چون زمانی می‌بینیم که یک قانونی خیلی بی‌مطالعه وارد مجلس می‌شود و رأی هم می‌آورد و بعد می‌بینیم که هزار نوع کسب و کار در یک شب نابود می‌شود، یا هزاران زیر ساخت در یک شب از بین می‌رود. اگر به ما که داریم در این حوزه فعالیت می‌کنیم، به دید یک کارشناس نگاه کنند و از ما مشورت بگیرند، و به قول معروف ما را هم در بازی خودشان راه بدهند، به‌نظر من، هم برای خودشان خیلی بهتر است و هم برای عموم جامعه و فعالان این حوزه که که تقریباً روز به روز دارد به تعدادشان افزوده می‌شود و قشر خیلی زیادی از جمعیت را هم دربرمی‌گیرد.
* به‌عنوان سؤال آخر اگر قرار باشد از کسی یا کسانی تشکر و تقدیر داشته باشید، بفرمایید؟
در وهله اول از پدرم تشکر می‌کنم که به من اعتماد کرد و اندک سرمایه‌ای را در اختیار ما قرار داد، که توانستیم به اعتماد ایشان پاسخ مثبتی بدهیم و رشد خیلی خوبی را در این چند سال داشته باشیم. ایشان هم به لحاظ مادی و هم معنوی حمایت زیادی از ما کردند. در وهله دوم: از تمام بچه‌‌های تیم‌مان تشکر می‌کنم که انصافا در این مدت از تمام وجودشان برای برندینگ مایه گذاشتند تا کیفیت خدمات ما روز به روز بالاتر برود، و در وهله سوم: از همسرم تشکر می‌کنم، سرکار خانم یاسمین سنگ‌تراش که بخاطر مشغله کاری من، خیلی کم توانستم در کنارش باشم و ایشان تمام این مسائل را صبورانه تحمل کرد. همچنین از روزنامه آسیا تشکر می‌کنم مخصوصا از جناب آقای همایون فدایی که وقت گذاشتند و به اینجا تشریف آوردند تا این مصاحبه را ترتیب بدهند.
برای رسانه خوب شما آرزوی توفیق دارم، که انشاءالله کارتان روزبه‌روز گسترش پیدا کند، با توجه به این‌که شما هم مثل ما صد درصد خصوصی هستید و من دوست دارم شرکت‌‌هایی که وابسته به جایی نیستند، روزبه‌روز در صنعت و هنر و فرهنگ این مملکت پیشرفت بیشتری نسبت به سایر رقبایشان داشته باشند.
عکس: خدیجه جعفری
https://www.asianews.ir/u/eOM
اخبار مرتبط
محمد خوانساری، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ در یک نشست خبری اظهار کرد: «در ابتدای دولت چیزی که در حوزه دولت الکترونیک دنبال کردیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بود و موضوع ارتقای زیر ساخت برای این پنجره انجام شد.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید