صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۲ تیر ۱۴۰۳ / ۱۴:۳۶
کد خبر: 22822
گزارشگر: 2
۱۲۸
۰
۰
۱
هاوینگ بیت کوین چیست؟

بررسی تخصصی هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

بررسی تخصصی هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴
بیت کوین به‌عنوان مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال، تاثیر زیادی در روند بازار کریپتو دارد. چرخه هاوینگ بیت کوین یکی از اتفاقات مهم در رابطه با این ارز دیجیتال است که می‌تواند روی قیمت بیت کوین اثرگذار باشد. اگر قصد سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین را دارید، باید نسبت به عوامل موثر در تغییر قیمت این رمزارز آشنایی کامل داشته‌باشید. در این مقاله با تجزیه و تحلیل بیت کوین قبل از چرخه هاوینگ ۲۰۲۴ و بعد از آن، به شما در تصمیم‌گیری بهتر برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین کمک می‌کنیم. با ما همراه باشید.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ (BTC Halving) بیت کوین یا Halvening، رویدادی است که موجب نصف شدن پاداش ماینینگ بلاک‌های جدید بیت کوین می‌شود. رویداد هاوینگ به ازای هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک که معادل هر ۴ سال است رخ می‌دهد و این فرایند تا زمان عرضه‌ی کامل ۲۱ میلیون سکه‌ی بیت کوین ادامه خواهد داشت. هاوینگ یکی از نکات مهم در تحلیل بیت کوین و بررسی قیمت آن در نظر گرفته می‌شود زیرا عرضه‌ی سکه‌های جدید را محدود می‌کند. معمولا با کاهش عرضه، تقاضا تقویت شده و خرید بیت کوین افزایش می‌یابد. به‌طور کلی در ماه‌های قبل و بعد از هر هاوینگ شاهد نوسان در قیمت بیت کوین هستیم.

هاوینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

هاوینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند

فرایند هاوینگ بیت کوین در نرم‌افزار بلاک چین زیربنایی شبکه قرار دارد و نرخ پاداش ایجاد بیت کوین‌های جدید را مشخص می‌کند. این نرم‌افزار از نودهای موجود در شبکه می‌خواهد که تراکنش‌ها را تایید کنند و در ازای آن تعدادی بیت کوین جدید پاداش بگیرند. به این فرایند تایید تراکنش‌ها، استخراج یا Mining می‌گویند. تراکنش‌ها در گروه‌هایی به نام 'بلاک" تایید می‌شوند و شبکه به شکلی برنامه‌ریزی شده که پاداش دریافتی ماینرها در هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک، ۵۰ درصد کاهش یابد.

چرا بیت کوین فرایند هاوینگ دارد؟

ساتوشی ناکاموتو طراح بیت کوین، در مورد دلیل وجود هاوینگ توضیح خاصی نداده‌است. با این‌حال برخی اعتقاد دارند که این سیستم برای توزیع سریع سکه ایجاد شده تا مشوق افراد برای پیوستن به شبکه و استخراج بلاک‌های جدید باشد. از طرف دیگر نصف شدن پاداش ماینینگ و عرضه کل ثابت بیت کوین، منجر به جلوگیری از کاهش ارزش آن می‌شود.

در هاوینگ ۲۰۲۴ چه اتفاقی افتاد؟

اولین گروهی که تاثیر هاوینگ ۲۰۲۴ را حس می‌کنند ماینرها بیت کوین هستند که پاداش‌شان نصف می‌شود. این موضوع باعث ایجاد تغییرات بزرگی در صنعت ماینینگ می‌شود. البته انتظار می‌رود هاوینگ تاثیرات بلند مدتی روی عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال داشته‌ باشد. معمولاً شاهد بیشترین افزایش حجم معاملات بیت کوین در ۶۰ روز قبل از هاوینگ هستیم و هاوینگ ۲۰۲۴ نیز از این قاعده مستثنا نبود. به‌طور کلی هاوینگ ۲۰۲۴ مانند هاوینگ‌های قبلی، یک فشار صعودی بلند مدت بر قیمت بیت کوین ایجاد می‌کند. البته باید توجه شود که رابطه هاوینگ و افزایش قیمت همیشه ساده نیست و می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلف بازار قرار بگیرد.

تاثیر هاوینگ ۲۰۲۴ روی قیمت بیت کوین

همان طور که در قیمت بیت کوین بعد هاوینگ ۲۰۲۴ توضیح داده شد، در نتیجه‌ی هاوینگ قبلی که در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد، قیمت بیت کوین به ۸۸۲۱ دلار رسید در حالی که ۱ ماه قبل از آن قیمت در حدود ۶۸۷۷ دلار بود. این روند صعودی در طول سال بعد نیز ادامه داشت و قیمت بیت کوین در ۱۱ می ۲۰۲۱ به ۴۹,۵۰۴ دلار رسید. الگوی مشابهی در هاوینگ‌های سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ نیز مشاهده شده‌است که منجر به افزایش قیمت و تقاضا برای خرید بیت کوین شد. در مورد هاوینگ آوریل ۲۰۲۴ نیز با توجه به انتظار فعالان بازار در رابطه با افزایش قیمت ناشی از محدود شدن تعداد عرضه سکه، شاهد رشد قیمت از ۳ ماه قبل از هاوینگ بودیم. در حالی که قیمت بیت کوین در ۲۰ ژانویه در حد ۴۱,۶۶۶ دلار بود، این قیمت در ۲۰ فوریه ۵۲,۲۷۷ رسید. در ۲۰ مارس ۲۰۲۴ در شرایطی که فقط ۱ ماه تا رویداد هاوینگ باقی مانده‌بود، قیمت بیت کوین به ۶۷,۸۵۴ دلار رسید. در روز ۲۰ آوریل که هاوینگ اتفاق افتاد قیمت بیت کوین در عدد ۶۴,۹۶۸ ثابت ماند و شاهد افزایشی نسبت به ماه قبل نبود و طی ماه بعد تا ۲۰ ماه می نیز شاهد رنج قیمت در محدوده ۶۵,۰۰۰ دلار هستیم. در مجموع با تحلیل بیت کوین به‌نظر می‌رسد رشد قیمتی آن از ۳ ماه قبل از رویداد هاوینگ رخ داده‌است و می‌توان انتظار داشت طی ماه‌های آینده نیز شاهد افزایش قیمت بیت کوین باشیم.

آیا قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴ ناپایدارتر است؟

رویداد هاوینگ بیشترین تاثیر را روی ماینرها می‌گذارد اما با گذشت زمان، بازار با وضعیت جدید تطبیق پیدا خواهد کرد. به‌عنوان یک سرمایه‌گذار و تریدر در بازار ارزهای دیجیتال، باید انتظار افزایش نوسانات در هفته‌ها و ماه‌های آینده را داشته باشید. این نوسانات در کنار ریسک بالایی که دارند، می‌توانند فرصت‌های معاملاتی خوبی را برای شما فراهم کنند.

زمان هاوینگ بعدی بیت کوین

زمان هاوینگ بعدی بیت کوین

با توجه به این‌که آخرین هاوینگ بیت کوین در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ رخ داد، انتظار می‌رود هاوینگ بعدی بیت کوین در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۲۸ انجام شود. در حال حاضر ماینرهای بیت کوین که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، به ازای هر بلوک استخراج ۳.۱۲۵ بیت کوین جدید به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در تاریخ هاوینگ بعدی این عدد به نصف کاهش خواهد یافت. در نظر داشته‌باشید که تاریخ هاوینگ بعدی به‌صورت دقیق مشخص نیست و با هر بلوک جدید می‌تواند تغییر کند. در حال حاضر شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین به‌طور متوسط در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید تولید می‌کند.

هاوینگ بیت کوین؛ اتفاقی مهم برای شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال

بیت کوین مهم‌ترین ارز دیجیتال است و چرخه هاوینگ یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت آن محسوب می‌شود. به‌طور کلی چرخه‌ی هاوینگ ۲۰۲۴ با توجه به کاهش دادن عرضه، همانند الگوهای مشابه در دوره‌های ۴ ساله‌ی قبلی موجب افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. البته تحلیل بیت کوین به این سادگی نیست و عوامل دیگری نیز در قیمت آن اثرگذار هستند که آن‌ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرند. اگر قصد سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین را دارید، توجه داشته باشید که معمولا در هفته‌ها و ماه‌های پس از هاوینگ شاید نوسانات قیمتی هستیم. امیدواریم این مقاله به شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهتر کمک کند.

https://www.asianews.ir/u/eOY
اخبار مرتبط
یکی از مهم‌ترین و البته پر سروصداترین رویدادهای دنیای کریپتوکارنسی، هاوینگ بیت کوین است. این رویداد که تقریبا هر ۴ سال یک بار رخ می‌دهد، تمام فعالیت‌های دنیای ارز دیجیتال را تحت تاثیر خود قرار داده و یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که تقریبا اغلب تریدرها در انتظار آن هستند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید