صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۳ تیر ۱۴۰۳ / ۰۹:۰۹
کد خبر: 22837
گزارشگر: 464
۱۶۵
۰
۰
۱
در چند سال اخیر

هوش مصنوعی؛ آیندۀ اقتصاد جهان

هوش مصنوعی؛ آیندۀ اقتصاد جهان
هوش مصنوعی عرصه‌ای است که پای صحبت‌هیا هر کارشناس فناوری و رایانه بنشینید، آن را جز جدایی‌ناپذیر اقتصاد و کسب‌وکارهای آینده می‌خواند.

به گزارش آسیانیوز؛ در این‌باره هرچند، این عرصه در مقاطع اولیه می‌تواند عواقبی برای بازار کار داشته و به بیکاری بسیاری از شاغلان منجر شود، اما در بلندمدت می‌تواند عرصه‌ای سودآور در اقتصاد بوده و تولید و ارائه خدمات را تسهیل کند.

در چند سال اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری را در زمینه فناوری هوش مصنوعی را شاهد بودیم، از جمله ChatGPT، چت‌بات هوش مصنوعی که قابلیت نوشتن متن دارد و همینطور Stable Diffusion، که یک مدل یادگیری ماشینی است و می‌تواند تصاویری منحصربه‌فرد را طراحی و ارائه کند. این دست پیشرفت‌ها در حوزه هوش مصنوعی، بسیاری از افراد را نسبت به امنیت شغلی خود نگران کرده است و این افراد به دنبال شغل‌هایی هستند که تهدیدی برای نابودی آن‌ها نباشد. هرچند هوش مصنوعی در بسیاری از مشاغل قادر به جایگزینی انسان است، اما هنوز در برخی از شغل‌ها، حضور انسان ضروری است.
به‌رغم این نگرانی، از زمانی که هوش مصنوعی از مدل‌های عصبی به مدل‌های یادگیری عمیق پیشرفت کرده است، کسب‌وکارها متوجه توانایی‌ها، قابلیت‌ها و مزایای رقابتی این فناوری هم شده‌اند. سرمایه‌گذاری و پذیرش هوش مصنوعی به صورت جهانی در حال رشد است و تنها در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۹۷ میلیارد دلار خواهد رسید. در این راه، ایالات متحده آمریکا و چین پیشگام هستند.

اثر هوش مصنوعی بر اقتصاد را نه فقط در آینده که هم امروز هم می‌توان شاهد بود. شرکت‌های متمرکز به هوش مصنوعی که اکثرا تراشه‌ساز هستند، در ژوئن همین سال شاهد افزایش چشمگیر ارزش بازار خود بودند و در میان آنها، انویدیا برای مدت کوتاهی به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل شد.

ارزش سهام شرکت تراشه سازی انویدیا که برای مدت کوتاهی از مایکروسافت به عنوان ارزشمندترین شرکت جهان سبقت گرفت، حداکثر ۲۷ درصد در ژوئن افزایش یافت و ارزش بازار این شرکت به ۳.۳۴ تریلیون دلار رسید اما بخشی از این افزایش به دلیل سودگیری معامله‌گران و نگرانی‌ها نسبت به افزایش بیش از حد ارزش این شرکت، از دست رفت.
تقاضای سیری‌ناپذیر برای پردازنده‌های هوش مصنوعی انویدیا، تاکنون فراتر از محصولات رقبای این شرکت بوده و باعث محدود شدن عرضه آن شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران، انویدیا را بزرگترین برنده توسعه فناوری هوش مصنوعی می‌دانند. تقاضای بالایی که برای پردازنده‌های گرافیکی انویدیا وجود داشته و فراتر از عرضه آن بوده، باعث شده است درآمد و سود این شرکت مدام از پیش بینی‌های وال استریت فراتر رود.

ارزش بازار مایکروسافت در ماه میلادی گذشته، ۷.۶ درصد و ارزش بازار اپل، ۹.۶ درصد رشد کرد. در این بین، آمازون به ارزش بازار ۲ تریلیون دلاری دست یافت و به پنجمین شرکت آمریکا تبدیل شود که با سوار شدن روی موج شور و اشتیاق برای هوش مصنوعی، به این نقطه عطف رسید.

بر اساس گزارش رویترز، ارزش بازار شرکت برادکام در ژوئن، پس از پیش‌بینی افزایش درآمد سالانه تراشه‌های مرتبط با هوش مصنوعی به میزان ۱۰ درصد، حدود ۲۰ درصد افزایش یافت.

https://www.asianews.ir/u/ePf
اخبار مرتبط
معاون اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور: شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه خود «کلیات سند ملی هوش مصنوعی و تاسیس سازمان ملی و تشکیل شورای راهبری هوش مصنوعی» را تصویب کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید