صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱۴ تیر ۱۴۰۳ / ۱۱:۳۸
کد خبر: 22862
گزارشگر: 464
۱۶۱
۰
۰
۲
رویدادهای سال‌های اخیر

پیوند تنگاتنگ روسیه و چین در صحنه بین‌المللی

پیوند تنگاتنگ روسیه و چین در صحنه بین‌المللی
رویدادهای سال‌های اخیر به‌ویژه جنگ روسیه و اوکراین و همچنین جنگ اسراییل و حماس جهان را وارد دوره تازه‌ای کرده که بیش از پیش کشورها را وادار به حرکت در چارچوب اتحادهای منطقه‌ای و جهانی کرده است.


به گزارش آسیانیوز؛
در این میان به‌نظر می‌رسد چین و روسیه سعی دارند هر یک با روشی در جهت ایجاد یک نظم جدید حرکت کنند که به سلطه غرب پایان دهد، هرچند چین بیشتر با روش‌هایی اقتصادی و روسیه در رقابتی نظامی در چنین مسیری قدم برمی‌دارد.

در همین راستا، روسای جمهور چین و روسیه در حاشیه نشست آستانه با یکدیگر دیدار کردند و رئیس‌جمهور روسیه روابط میان دو کشور را در «بهترین میزان خود در تاریخ» دانست. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به شی جین‌پینگ، همتای چینی خود گفت: «سازمان همکاری شانگهای یکی از ارکان اصلی نظم جهانی عادلانه است.»

او همچنین با بیان اینکه روسیه از ریاست دوره‌ای چین بر سازمان همکاری شانگهای از ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۵ حمایت خواهد کرد، گفت: «روابط روسیه و چین بر مبنای منافع مشترک و احترام به حق حاکمیت طرفین پایه‌ریزی شده است. روابط روسیه و چین در بالاترین سطح خود در تاریخ قرار دارد و علیه منافع هیچ طرف دیگری سازمان‌دهی نشده است. ما خواستار ایجاد بلوک قدرت یا اتحاد نیستیم و تنها در راستای منافع کشورهای خود حرکت می‌کنیم.»

رئیس‌جمهور چین همچنین در دیدار امروز خود با قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان گفت پکن از پیوستن این کشور به سازوکار همکاری بریکس استقبال می‌کند. شی جین‌پینگ با بیان اینکه چین و قزاقستان با وجود وضعیت بین‌المللی، رابطه دوستانه‌ای داشته و فرصت‌های برای همکاری در حوزه‌های با منافع مشترک دارند، گفت: «چین از پیوستن قزاقستان به سازوکار همکاری بریکس حمایت می‌کند.»

https://www.asianews.ir/u/ePF
اخبار مرتبط
جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های گوناگون اقتصاد ایران، اقدامی مثبت است، با این‌همه بایستی بر این واقعیت انگشت تأکید نهاد که ایجاد توازن بین سرمایه‌گذاران خارجی فرصت‌های بیشتر و بهتری را پیش پای اقتصاد ایران قرار خواهد داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید