صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۱۶ تیر ۱۴۰۳ / ۰۳:۲۷
کد خبر: 22896
گزارشگر: 464
۱۵۷
۰
۰
۳
طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰

اعطای حق تابعیت سعودی به استعدادهای برتر جهان

اعطای حق تابعیت سعودی به استعدادهای برتر جهان
این اقدام گامی است برای تقویت «طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰» پادشاهی سعودی، طرحی که هدف از آن خلق محیطی جذاب است و در آن بر حفظ و پرورش ذهن‌های خلاق تاکید می‌شود.

به گزارش آسیانیوز؛ خبرگزاری عربستان سعودی روز پنج‌شنبه گزارش داد که حق تابعیت این کشور با فرمان سلطنتی به تعدادی از دانشمندان، پزشکان، محققان، مبتکران، کارآفرینان و استعدادهای برجسته اعطا شده است. صدور این فرمان در راستای طرح این کشور برای جذب متخصصان و استعدادهای منحصربه‌فرد در حوزه‌های مذهبی، پزشکی، علمی، فرهنگی، ورزشی و فناوری است.

این اقدام گامی است برای تقویت «طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰» پادشاهی سعودی، طرحی که هدف از آن خلق محیطی جذاب است و در آن بر حفظ و پرورش ذهن‌های خلاق تاکید می‌شود. این فرمان سلطنتی در ادامه تلاش‌های مستمر پادشاهی برای جذب استعدادهای برجسته، که تخصصشان به توسعه اقتصادی، بهداشت، فرهنگ، ورزش و نوآوری کشور کمک شایانی می‌کند، صادر شده است. در سال ۲۰۲۱ هم فرمان سلطنتی مشابهی برای اعطای شهروندی سعودی به اولین گروه از استعدادهای برجسته در این زمینه‌ها صادر شد.

روزنامه الشرق‌الاوسط هم در گزارشی به برخی از افراد سرشناس پرداخت که براساس فرمان سلطنتی اخیر تابعیت عربستان سعودی را دریافت کرده‌اند. در این میان فردی آمریکایی به نام «محمود خان»، مدیر عامل «بنیاد هوولشون» (Hevolution Foundation)، که به‌خاطر خدماتش در حوزه بهداشت و درمان شناخته شده است، به چشم می‌خورد.

«جکی یی-رو یینگ»، دانشمند آمریکایی اهل سنگاپور، تابعیت عربستان را دریافت کرده است. یانگ مدیر اجرایی موسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی سنگاپور بود و در حال حاضر مدیریت آزمایشگاه «نانو بیو» (NanoBio) را برعهده دارد. نیفین خشاب، دانشمند لبنانی، به‌خاطر توانمندی‌ها و خدمات علمی برجسته در حوزه مهندسی زیستی، و فناوری مواد نانو تابعیت عربستان سعودی را به دست آورد. خشاب یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله (KAUST) است و از سال ۲۰۰۹ در سمت دانشیار علوم و مهندسی شیمی در آن کار می‌کند.

از دیگر افرادی که این تابعیت را به دست آورده‌اند نورالدین غفور، دانشمند فرانسوی است که به توانمندی در دانش و مهندسی محیط زیست، به‌ویژه در فناوری نمک‌زدایی، معروف است و او نیز در حال حاضر به تدریس در دانشگاه علم‌وصنعت ملک عبدالله مشغول است.

https://www.asianews.ir/u/eQd
اخبار مرتبط
عربستان سعودی در سالیان اخیر، تحولات بسیاری به خود دیده است. اگر در گذشته، درآمدهای سرشار نفت تنها به جیب خاندان پرنفوذ آل‌سعود سرازیر می‌شد و تغییر چندانی در این کشور همچون دیگر شیخ‌نشین‌ها دیده نمی‌شد، در سال‌های اخیر بن‌سلمان به‌معنای واقعی سیاست و فرهنگ این کشور را دگرگون کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید