صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۱۶ تیر ۱۴۰۳ / ۲۲:۰۳
کد خبر: 22909
گزارشگر: 464
۱۴۱
۰
۰
۲
با اعلام نتایج چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری؛

سیگنال مثبت اقتصادی به روزنه‌گشایی سیاسی

سیگنال مثبت اقتصادی به روزنه‌گشایی سیاسی
اقتصاد همواره متأثر از سیاست بوده و هست و در ایران نیز بازارها به‌شکلی بی‌واسطه به رویدادها و تحولات سیاسی و اجتماعی با سیگنال‌های مثبت و منفی پاسخ می‌دهند.

به گزارش آسیانیوز؛  اعلام نتایج چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری هم به شکلی عیان بر بازارهای سرمایه، ارز و رمزارز اثر گذارد، به‌طوری که قیمت دلار و تتر روند کاهشی به خود گرفت و بورس ایران در نخستین روز کاری‌اش، با قدرت خط مقاومت دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی را پشت سر گذاشت.

* واکنش زودتر از موعد بازارهای مالی

صبح دیروز خبر رسمی انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس‌جمهور ایران در حالی منتشر شد که بازارهای مالی خیلی زودتر از آن با واکنشی مثبت به استقبال این خبر رفته بودند. از همان ساعات بامداد که به تدریج اخبار مربوط به شمارش آرای دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و پیشتازی مسعود پزشکیان منتشر ‌شد، نرخ تتر روند کاهشی خود را آغاز کرد. تا جایی که نرخ این ارز دیجیتال، از مرز ۶۲ هزار تومان به ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. کاهش قیمت تتر از این جهت مهم است که نرخ آن را برابر با نرخ واقعی دلار در بازار تلقی می‌کنند. همچنین ساعات پایانی شب گذشته نرخ دلار فردایی نیز از 61 هزار تومان به 59 هزار تومان کاهش پیدا کرده و ظهر امروز به ۵۸ هزار تومان رسید.

* پاسخ سبز بورس به انتخاب پزشکیان


از سوی دیگر واکنش مثبت بازار بورس به قطعی شدن انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس‌جمهور ایران تا جایی بود که موجب شد رکورد بیشترین رشد شاخص کل در سال ۱۴۰۳ شکسته شود. موضوعی که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با عنوان «پزشکیان افکت» به آن پرداختند.

در نخستین روز هفته، در حالی که هنوز بازار سهام کار خود را آغاز نکرده بود، خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت شروع شد که نشان از تقاضای بالای سهام در بازار داشت. صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌هایی با ریسک پایین هستند که عموماً در شرایط نامطمئن اقتصادی استقبال از آن‌ها بیشتر و در شرایطی با چشم‌انداز مثبت، استقبال از آن‌ها کاهش می‌یابد.

* روند مثبت بورس در نخستین روز کاری


همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد بازار بورس هم کار خود را صعودی آغاز کرد و شاخص کل با رشد ۸۵ هزار واحدی در پایان معاملات، به دو میلیون و ۱۸۵ هزار واحد رسید. به این ترتیب شاخص کل، با قدرت از مقاومت دو میلیون و ۱۰۰ واحدی عبور کرد. در همان ساعات اولیه گشایش بازار بورس، بیش از ۴۰۰ نماد بازار در صف خرید قرار گرفتند. نکته جالب در این میان، در صف خرید قرار گرفتن صندوق‌های اهرمی بود. صندوق‌های اهرمی در شرایط رشد بازار، رشد بیشتری را تجربه می‌کنند و استقبال از آن‌ها زمانی افزایش می‌یابد که چشم‌انداز مثبتی از بازار وجود داشته باشد و ظاهراً این چشم‌انداز با انتخاب مسعود پزشکیان، نمایان شده است.


https://www.asianews.ir/u/eQt
اخبار مرتبط
مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب ایران با انتشار یک استوری در اینستاگرام از مردم تشکر کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید