صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۸ تیر ۱۴۰۳ / ۱۱:۳۷
کد خبر: 22947
گزارشگر: 464
۱۲۰
۰
۰
۲
با اعلام نتایج چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری

بازارِ کسب‌وکار؛ چشم‌انتظارِ ثبات

بازارِ کسب‌وکار؛ چشم‌انتظارِ ثبات
با اعلام نتایج چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری، بازارهای مالی به شکلی مثبت با بهبود شاخص‌ها بدان پاسخ گفتند، این در حالی است که بقا و ثبات شاخص‌ها، نیازمند تصمیم‌گیری‌های درست اقتصادی و بیش از همه تلاش برای رفع تحریم‌هاست.

به گزارش آسیانیوز؛ تنها با تغییر رویکردهاست که می‌توان شاهد بهبود فضای کسب‌وکارها و رشد تولید و رونق صنعت بود.

با نگاهی به ماه‌های گذشته به‌روشنی درخواهیم یافت که وضعیت اقتصادی با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده و هست و شاید شاخص شامخ معیار و مقیاسی روشن از وضعیت اقتصادی را در برابرمان بگذارد. در همین راستا، روند شاخص مدیران خرید (شامخ) در خردادماه از کاهش فعالیت کسب‌وکارها و سقوط این شاخص به پایین‌ترین رقم ۴۴ ماهه حکایت دارد. قطعی برق، مشکل مواد اولیه و ارز و نااطمینانی از نتیجه انتخابات از عوامل این اتفاق بوده است.

شاخص مدیران خرید کل اقتصاد در خرداد ۱۴۰۳، معادل ۴۵.۱ محاسبه شده که نشان می‌دهد سطح فعالیت‌های اقتصادی در این ماه نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافته است. همچنین بر اساس نتایج پس از تعدیل فصلی، این شاخص برای خرداد معادل ۴۴.۹ برآورد شده است که برای دومین ماه پیاپی کاهشی است و در سری تعدیل شده به پایین‌ترین رقم در ۴۴ ماه رسیده که بیانگر نامناسب بودن شرایط کسب‌وکارهای کشور در خرداد ۱۴۰۳ است.

بررسی گزارش شامخ مرکز پژوهش‌های اتاق ایران نشان می‌دهد: قطعی برق روزانه به‌ویژه در بخش صنعت و مشکلات زنجیره تأمین مواد اولیه و همچنین کاهش تقاضای مشتریان داخلی به دلیل نوسانات قیمتی و نااطمینانی در خصوص نتیجه انتخابات، میزان فعالیت کسب‌وکارها را با کاهش قابل‌توجهی روبرو کرده است.

بر اساس این گزارش، در خصوص اختلال در زنجیره تأمین مواد اولیه طبق پیش‌بینی ماه گذشته، سیاست جدید وزارت صمت در خصوص سامانه جامع تجارت و ثبت سفارشات مواد اولیه، شرکت‌ها را با موانعی روبرو کرده است و از طرفی عدم تخصیص ارز و مشکلات ترخیص کالا مرتبط با بانک مرکزی و گمرک نیز بر مشکلات تأمین مواد اولیه افزوده است.

در همین حال به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه و نااطمینانی در مورد تصمیمات و سیاست‌های دولت آتی، تقاضای مشتریان به‌واسطه نگرانی نسبت به آینده، افت کرده است.

شاخص مدیران خرید ترکیبی کل اقتصاد، شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان، شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده، شاخص موجودی محصول نهایی در انبار، شاخص میزان صادرات کالاها یا خدمات، شاخص میزان فروش کالاها یا خدمات و شاخص انتظارات در مورد میزان فعالیت اقتصادی همه و همه تصویری جامع از اقتصاد را نشان می‌دهد.

https://www.asianews.ir/u/eR0
اخبار مرتبط
اقتصاد همواره متأثر از سیاست بوده و هست و در ایران نیز بازارها به‌شکلی بی‌واسطه به رویدادها و تحولات سیاسی و اجتماعی با سیگنال‌های مثبت و منفی پاسخ می‌دهند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید