صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۰ تیر ۱۴۰۳ / ۲۳:۴۰
کد خبر: 23007
گزارشگر: 464
۱۳۷
۰
۰
۳
در میانه شرق و غرب

موازنه‌گری زیرکانه رجب طیب اروغان

موازنه‌گری زیرکانه رجب طیب اروغان
رجب طیب اردوغان مدت‌هاست در میانه شرق و غرب به طرز ماهرانه‌ای بندبازی می‌کند.

به گزارش آسیانیوز؛  سوای رویدادهای گذشته از جنگ سوریه گرفته تا تنش‌هایی که در مقطعی با روسیه برانگیخت، تا تهدید اروپا به گشودن مرزهای غربی‌اش به روی مهاجران و... همگی نشان‌دهنده سیاست منحصربه‌فرد ترکیه در حفظ منافع‌اش در برخورداری از حمایت همزمان ناتو و روسیه است. در این میان شاید جنگ اوکراین یکی از روشن‌ترین عرصه‌هایی است که این نوع سیاست‌ورزی اردوغان را عیان می‌کند.

ترکیه ضمن ادامه خرید نفت و گاز روسیه، پهپادها و کشتی‌های جنگی خود را در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد. این کشور از موقعیت جغرافیایی خود در دریای سیاه برای مطامع دیپلماتیک خود استفاده می‌کند،‌ کما اینکه پیش‌تر نیز یک توافقنامه منقضی‌شده برای امکان حمل و نقل غلات اوکراین را تسهیل کرد. از سوی دیگر، ترکیه با روسیه دارای روابطی دوستانه است، به اوکراین تسلیحات می‌فروشد و نسبت به ایفای نقش بیشتر اتحادیه اروپا در مسائل دفاعی محتاط است. در عین حال تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت می‌شناسد.

به نظر می‌رسد ترکیه هیچ قصدی برای کنار گذاشتن سیاست موازنه‌گری زیرکانه خود بین عضویت در ائتلاف نظامی ناتو، گرم نگه‌داشتن روابط با روسیه و ایجاد نوعی از اتحاد با اوکراین ندارد. ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان و رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیر ۱۴۰۳) در مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه «شریک مهمی در مأموریت ما در زمینه صلح» است.

https://www.asianews.ir/u/eRZ
اخبار مرتبط
اردوغان گفت: «من بدون توقف به کار خود ادامه می‌دهم. ما یک نفس می‌دویم زیرا برای من این پایان کار است. با اختیاراتی که قانون به من داده‌است، این انتخابات آخرین انتخابات من است.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید