صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۱ تیر ۱۴۰۳ / ۲۱:۲۶
کد خبر: 23021
گزارشگر: 464
۱۰۷
۰
۰
۰
یافته‌های جدید محققان؛

تاثیر پس انداز پول بر کیفیت خواب

تاثیر پس انداز پول بر کیفیت خواب
به گفته دانشمندان، حتی پس‌انداز مبالغ بسیار پایین هم باعث می‌شود تا افراد آرامش بیشتری داشته باشند و نسبت به آینده خوشبین‌تر شوند.

به گزارش آسیانیوز، دانشمندان «دانشگاه بریستول» در تحقیق جدیدی گفته‌اند که پس‌انداز منظم پول می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. در این تحقیق نشان‌ داده‌ شده که کنار گذاشتن مبلغی به‌صورت ماهانه، هر‌قدر هم که مبلغ کم باشد، باعث می‌شود تا افراد آرامش بیشتری داشته باشند و نسبت به آینده خوشبین‌تر شوند.

براساس گزارش بی‌بی‌سی، دانشمندان می‌گویند سطح رضایت از زندگی در افرادی با درآمد پایین که به‌طور معمول پول خود را پس‌انداز می‌کنند، در مقایسه با افراد ثروتمندی که پس‌انداز نمی‌کنند، یکسان است. به گفته محققان، دلیل این امر احساس اضطراب کمتر نسبت به پول و همچنین توانایی بهتر برای کنارآمدن با رویدادهای غیرمنتظره است.

همچنین به گفته آن‌ها هرچند افزایش هزینه‌ها طی سال‌های اخیر پس‌انداز را بسیار چالش‌برانگیز کرده است، اما از هر ده نفر، شش نفر همچنان این کار را انجام می‌دهد.

محققان برای انجام مطالعه خود، تحقیقات مختلفی را در نظر گرفته‌اند، به‌عنوان مثال در یک دوره 10 ساله، پس‌انداز هزاران نفر را بررسی کرده‌اند. علاوه‌بر بهبود رضایت از زندگی ناشی از پس‌انداز، آن‌ها می‌گویند که پس‌انداز نکردن نیز با معایبی برای افراد همراه خواهد بود.

بااین‌حال به گفته دانشمندان تأثیر پس‌انداز در مقایسه با رویدادهای دیگر زندگی بسیار کم است. به‌عنوان مثال نقل‌مکان به خانه جدید یا ازدواج، سلامت روانی را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و ازدست‌دادن شغل یا بچه‌دارشدن نتیجه معکوس دارد.

تشویق محققان به پس‌انداز


«اندرو گال»، رئیس بخش پس‌انداز Building Societies Association که این تحقیق به سفارش آن انجام شده است، می‌گوید:

«درحالی‌که ما این موضوع را درک می‌کنیم که برخی افراد در موقعیت پس‌انداز نیستند، اما یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد که چرا همه باید تشویق شوند تا درصورت امکان، هر زمانی که بتوانند، کمی پس‌انداز کنند.»

در انتهای این گزارش به افزایش نرخ سود پس‌انداز در طول سال‌های گذشته اشاره شده است و محققان می‌گویند که ارائه‌دهندگان این دسته از خدمات، باید حساب‌های پس‌انداز را برای دسترسی آسان‌تر، با انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه کنند و همچنین از مشوق‌هایی برای تشویق مشتریان خود به پس‌انداز استفاده کنند.

https://www.asianews.ir/u/eSd
اخبار مرتبط
دکتر کریس وینتر، متخصص مغز و اعصاب و متخصص خواب در این مطالعه‌ که در وبسایت Sleep منتشر شد می‌گوید: «نعناع فلفلی می‌تواند اثرات نامطلوبی بر خواب شما داشته باشد، چراکه باعث افزایش دوپامین می‌شود.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید