صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۲
کد خبر: 2421
گزارشگر: 213
۱۵۱
۰
۰
۱
در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب مطرح شد

مخالفت اتحادیه عرب با محکومیت عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل

پیش نویس قطعنامه پیشنهادی هیات فلسطینی در نشست سه ساعته وزیران امور خارجه اتحادیه عرب با مخالفت کشورهای عربی مواجه شد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در نشست روز گذشته شهریور خود با قطعنامه پیشنهادی هیات فلسطینی برای محکومیت عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل موافقت نکردند.

به گزارش رویترز، ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین در نشست ویدئویی وزیران خارجه اتحادیه عرب از آنها خواست که توافق امارات و اسرائیل را برای عادی سازی روابط محکوم کنند.

اما پیش نویس قطعنامه پیشنهادی هیات فلسطینی در نشست سه ساعته وزیران امور خارجه اتحادیه عرب با مخالفت برخی از کشورهای عربی مواجه شد.

طبق این گزارش، تشکیلات خودگردانی از لحن سخت خود علیه توافق امارات- اسرائیل در پیش نویس قطعنامه ارائه«کاسته‌» بود تا به نوعی حمایت کشورهای عربی را به دست بیاورد. اما این اقدام هیات فلسطینی نتیجه بخش نبود.

به نقل از شبکه خبری الجزیره، برخی از کشورهای عرب خواستار حمایت از عادی سازی روابط امارات و اسرائیل شدند.

یک مقام هیات فلسطینی به الجزیره گفته است، اتحادیه عرب قطعنامه پیشنهادی محکومیت عادی سازی روابط امارات و اسرائیل را رد کرد.

حسام زکی، دستیار دبیرکل اتحادیه عرب به خبرنگاران گفت، بحث در این خصوص جدی بود. اما مذاکرات جامع در خصوص قطعنامه پیشنهادی از طرف هیات فلسطینی به توافقی منجر نشد.

ریاض مالکی در این ویدئو کنفرانس از سایر کشورهای عرب به دلیل خودداری از عادی سازی روابط با اسرائیل تشکر کرد و گفت، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ با ارعاب و تهدید توافق عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل را به دست آوردند.

مهند العکلوک، سفیر فلسطین در اتحادیه عرب گفته است: هیات فلسطینی و کشورهای عرب توافق داشتند که در بیانیه پایانی بر تعهد به ابتکار صلح سال ۲۰۰۲ اعراب و اسرائیل برای ایجاد دو کشور مستقل تاکید شود.

مهند العکلوک اضافه کرده است: در پایان سه ساعت بحث وزیران خارجه اتحادیه عرب توافق شد به طور صریح محکومیت عادی سازی روابط امارات و اسرائیل مطرح نشود.

سفیر فلسطین در اتحادیه عرب همچنین گفت، اما در مقابل برخی کشورهای خواستار مشروعیت دادن به عادی سازی روابط امارات و اسرائیل بودند که با موافقت نشد.

مهند العکلوک هم تصریح کرده است که قطعنامه پیشنهادی هیات فلسطینی رای نیاورد.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، هفته گذشته، از سران کشورهای عرب و امیرنشین‌های خلیج فارس خواست از پیوستن به روند عادی‌سازی رابطه با اسرائیل خودداری کنند.

محمود عباس گفته بود، توافق امارات و اسرائیل «تازه‌ترین خنجر زهرآلود» است که به فلسطینیان و پیکر «امت عربی و اسلامی» زده شد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هم اقدام امارات در عادی‌سازی روابط با اسرائیل را «خیانت» به دنیای اسلام، جهان عرب و مسئله فلسطین عنوان کرد.

رویترز نوشت: عادی سازی مناسبات اسرائیل و امارات متحده عربی٬ اولین مورد از برقراری مناسبات دیپلماتیک بین یک کشور عربی و اسرائیلی طی بیش از ۲۰ سال گذشته و دلیل اصلی آن نگرانی‌های دو طرف از تهدیدهای ایران در منطقه است./

اخبار مرتبط
وزیر خارجه انگلیس در نشست پارلمان این کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران منبع بی ثباتی است، درباره مکانیسم ماشه، پرونده محکومان امنیتی دوتابعیتی در ایران و بدهی لندن به تهران درباره با خریدهای تسلیحاتی قبل از انقلاب اسلامی ایران صحبت کرد.
سه شنبه / ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۹:۳۹
وزیر خارجه سوییس عصر امروز بعد از دیدارش با محمدجواد ظریف در یک پیام توئیتری نوشت که آقای پومپئو پیش از این سفر، در خصوص «کانال مالی انسان‌دوستانه» با او صحبت کرده است و سفر او ربطی به مسائل روابط و مذاکره ایران و آمریکا ندارد.
دوشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۰:۱۶
«ایگنازیو کاسیس»، وزیر امور خارجه سوئیس که به ایران سفر کرده، قرار است امروز،۱۶ شهریور در تهران با مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین المللی و از جمله «کانال مالی انسان‌دوستانه سوئیس» مذاکره کند.
یکشنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۹
وزیر خارجه سوئیس روز شنبه به تهران می آید
چهارشنبه / ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۷
سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: دسترسی ایران به سلاح‌های پیشرفته، آینده صلح و ثبات در خاورمیانه را به دچار خطر می کند و ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران، تحریم خواهند شد.
شنبه / ۸ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۲
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: بدون صدمه زدن به برتری اسرائیل، به امارات سلاح می فروشیم.
دوشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۸:۳۳
برایان هوک، نماینده مستعفی آمریکا در امور ایران گفت: برای بازگرداندن تحریم های ایران به اجازه کسی نیاز نداریم!
شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۱:۱۹
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید