صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۰:۰۶
کد خبر: 2441
گزارشگر: 213
۶۴۰
۱
۰
۲
برخی اعتراض ها به اعدام کشتی گیر ایرانی

اعتراض کمیته بین‌المللی المپیک به اعدام نوید افکاری

کمیته بین‌المللی المپیک اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، را «شوکه کننده» بیان کرد و وزیر خارجه سوئد نیز به این اقدام اعتراض کرد.
حکم اعدام نوید افکاری صبح روز شنبه، ۲۲ شهریور، به رغم درخواست‌های بین‌المللی برای توقف حکم، اعتراضات بسیار در داخل و خارج کشور اجرا شد.

حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، گفت این حکم در حالی اجرا شده که قرار بوده «جمعی از خیرین» شهر شیراز برای «جلب رضایت خانواده مقتول» به دیدار این خانواده بروند.

مقام‌های دادگستری استان فارس نیز با تایید این خبر گفته‌اند که این حکم با توجه به «اصرار خانواده مقتول» بر قصاص اجرا شده است.

این اطلاعیه با اشاره به تلاش‌های کمیته بین‌المللی المپیک برای نجات جان نوید افکاری می‌گوید که اما جامعه جهانی ورزش نتوانست به آن‌چه می‌خواست دست پیدا کند.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد نیز نسبت به اقدام ایران در اعدام نوید افکاری ابراز انزجار کرد و در توییتر نوشت که سوئد و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا همواره و تحت هر شرایطی مخالف مجازات اعدام هستند.

نوید افکاری نایب قهرمان نوجوانان ایران که در پی اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت شد، به اتهام قتل یک مامور امنیتی به دو بار اعدام، شش سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

وحید و حبیب برادران او نیز هر یک به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند.

برادران افکاری در روزهای گذشته با انتشار چند فایل صوتی گفته بودند که اعترافاتی که در طول دوران بازداشت برای اقرار به مشارکت در قتل یک مامور امنیتی از آنها گرفته شده، زیر فشار مداوم شکنجه بوده است.

مادر این سه برادر نیز در یک پیام ویدئویی خود تاکید کرد که پسرانش شکنجه شده‌اند تا علیه همدیگر شهادت بدهند و یکی از آنها تحت فشار فیزیکی و روحی در زندان دست به خودکشی زده است.

حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، پیش از این گفته بود ویدئوی دوربین مداربسته که دادگاه بر اساس آن می‌گوید نوید افکاری قتل را انجام داده، «مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است».

در فایل صوتی نوید افکاری نیز که به تازگی از زندان بیرون آمده، وی خواستار پخش این فیلم از سوی دادگاه شده بود. آقای افکاری در این فایل صوتی به صراحت می‌گوید که تحت «شکنجه»، مجبور به اقرار به قتل کارمند حراست آبفا شیراز شده و درخواست کمک کرده بود.

صدور حکم اعدام آقای افکاری با بازتاب گسترده‌ای در سطح بین‌المللی مواجه شد و دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا، در توییتی از مقام‌های حکومت ایران خواست که او را اعدام نکنند.

علاوه بر این، بسیاری از چهره‌های ورزشی مطرح کشتی خواستار توقف این حکم شده بودند.

فدارسیون جهانی فوتبال، فیفا نیز روز ۲۰ شهریور خواستار توقف اجرای حکم اعدام او شده بود./
اخبار مرتبط
حکم اعدام نوید افکاری، نایب قهرمان کشتی نوجوانان ایران صبح امروز شنبه، ۲۲ شهریور، اجرا شده است.
شنبه / ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۴
فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در توییتی خواستار لغو حکم اعدام نوید افکاری شد.
جمعه / ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۲:۲۸
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه روز گذشته از رهبران جمهوری اسلامی ایران خواسته است نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی و نایب قهرمان نوجوانان ایران را اعدام نکنند.
جمعه / ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۲
جمع پرتعدادی از قهرمانان کشتی آزاد و فرنگی المپیک و جهان، اعتراض خود را به صدور حکم اعدام برای یک کشتی‌گیر ایرانی ابراز کرده‌اند.
چهارشنبه / ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۳
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
0
0

چرا حرف مفت میزنید بی شرفها زده یک انسان بیگناه رو کشته و سه تا بچه و پدر و مادری رو عزا دار و یتیم کرده بعد شما پدرسوخته ها هر چی تو شبکه های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا گفتند رو اومدید اینجا نوشتید،تف به شرف نداشتتون


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید