صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۱:۱۲
کد خبر: 2482
گزارشگر: 213
۷۷
۰
۰
۲
مایک پومپئو در پی اعدام نوید افکاری

با وزیر خارجه ایران دیدار نکنید!

وزیر خارجه آمریکا در پی اعدام نوید افکاری از رهبران جهان خواست با ظریف دیدار نکنند.
وزیر خارجه ایالات متحده از رهبران جهان خواست مادامی که ایران برادران نوید افکاری و زندانیان خارجی را آزاد نکند، برای میزبانی از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، برنامه‌ریزی نکنند.

مایک پومپئو روز چهارشنبه ۲۶ شهریور در صفحه توئیتر خود اعدام نوید افکاری را بار دیگر به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی «نفرت‌انگیز» نامید.

مقام‌های قضایی ایران نوید افکاری را به شرکت در اعتراض‌های مرداد ۹۷ شیراز و همچنین «قتل یک نیروی امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفا» به نام حسن ترکمان در روز دوم مرداد ۷۷ متهم کرده بودند. اما نوید افکاری بارها ضمن رد اتهام قتل گفته بود که تحت شکنجه از او اعتراف گرفته‌اند.

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری، نیز روز ۹ شهریور در یک فایل ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد،‌ گفت نوید افکاری و دو برادر دیگرش که در بازداشت هستند، به شدت شکنجه شده‌اند تا علیه یکدیگر اعتراف کنند.

بر اساس حکم دادگاه، وحید افکاری به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

 مایک پومپئو در ادامه توئیت خود تاکید کرد: «دموکراسی‌های سراسر جهان تعهد اخلاقی دارند که محکم در برابر این رژیم بایستند و آن را رد کنند» و این «رفتار غیرانسانی رژیم ایران باید تبعاتی داشته باشد».

وزیر خارجه آمریکا سپس به لغو سفرهای اروپایی محمدجواد ظریف اشاره کرد و آن را «گام اولیه و مهم» دانست که رهبران جهان در این راستا برداشته‌اند.

پیش از این ایران با تایید لغو چند سفر برنامه‌ریزی شده محمدجواد ظریف، دلیل آن را «مشکلات لجستیکی ناشی از شیوع ویروس کرونا» اعلام کرده بود.

آقای ظریف قرار بود در هفته جاری راهی آلمان، فرانسه، بریتانیا به عنوان سه عضو برجام، و همچنین ایتالیا و اسپانیا شود، اما رسانه‌های اروپایی از لغو سفر او خبر دادند، اگرچه به دلایل آن اشاره نکردند. با این حال برخی از تحلیل‌گران آن را با اعدام نوید افکاری مرتبط دانستند./
اخبار مرتبط
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران با انتقاد شدید از واکنش برخی کشورهای اروپایی به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، خواستار رعایت آنچه «ادب دیپلماتیک» خواند، شد و گفت فشارهای خارجی تأثیری بر عملکرد قوه قضائیه نخواهد گذاشت.
دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۸
براساس گزارش روزنامه بیلد سفر وزیر خارجه ایران به اروپا لغو شده است و آلمان اولین مقصد سفر وی به اروپا بود.
دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۲
واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، ادامه دارد و پس از اتحادیه اروپا، فرانسه و آلمان نیز این اقدام را محکوم کردند.
دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۱
نایب رئیس پیشین فیفا برای آسیا، خواستار محروم کردن جمهوری اسلامی ایران از حضور در همه مسابقات بین‌المللی شد.
یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۸
کمیته بین‌المللی المپیک اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، را «شوکه کننده» بیان کرد و وزیر خارجه سوئد نیز به این اقدام اعتراض کرد.
یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۰:۰۶
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه روز گذشته از رهبران جمهوری اسلامی ایران خواسته است نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی و نایب قهرمان نوجوانان ایران را اعدام نکنند.
جمعه / ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید