صفحات
روزنامه آسیا

  • روزنامه اقتصادی آسیا- 05 خرداد 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا- 04 خرداد 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا- 02 خرداد 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا- 01 خرداد 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا-31 اردیبهشت 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا- 30 اردیبهشت 1398

Loading
چهارشنبه / ۱۲ دی ۱۳۹۷ / ۰۹:۰۷
سرویس : یادداشت
کد خبر : ۲۵۲
گزارشگر : ۱

عربستان؛تغییرات برای تغییرات

حسن فتحی چند روز قبل از آغاز سال جدید میلادی کابینه عربستان سعودی دچار تغییراتی اساسی گردیده و ملک سلمان پادشاه این کشور فرمان به اصلاح کابینه داد. کابینه ای که گفته می شود نسبت به کابینه قبلی محافظه کارتر بوده وچهره های تندرو و افراطی نظیر عادل الجبیر وزیر امور خارجه جای خود را به چهره های معتدل از جمله یکی از مدیران آرامکو داده اند. ولی آنچه در این میان بدون تغییر باقی ماند جایگاه ملک محمد بن سلمان ولیعهد بود که در حقیقت این تغییرات با هدف تقویت و جایگاه او صورت گرفت.

ولی آنچه در این میان بدون تغییر باقی ماند جایگاه ملک محمد بن سلمان ولیعهد بود که در حقیقت این تغییرات با هدف تقویت و جایگاه او صورت گرفت.
پس از ترور یا در حقیقت قتل جمال خاشقچی(قاشقچی) روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور د رترکیه که افکار عمومی جهانیان را به خود جلب کرد ه و سبب بروز انتقاد ها و اعتراض های گسترده ای نسبت به ولیعهد و وزیر امورخارجه گردیده و نوک تیز حملات را متوجه آنها به عنوان عوامل و آمران این جنایت نمود انتظار می رفت دولت عربستان به نوعی درصدد تنش زدایی برآمده و به ترمیم این مساله و معضل بپردازد. همان زمان عده ای بر این باور بودند که ممکن است عواقب قتل جمال خاشقچی(قاشقچی) دامن محمد بن سلمان ولیعهد را گرفته و سبب تضعیف موقعیت و جایگاه او در دربار سعودی گردد در همین رابطه باید به تصمیم سناتورهای امریکایی اشاره کرد اما ترمیم کابینه و آنچه روی داد نه تنها لطمه ای به جایگاه و موقعیت محمد بن سلمان وارد نیاورد بلکه ضمن تقویت موقعیت او،افکار عمومی را متوجه وزیر خارجه و مسئولان برکنار شده کرد.در هر حال مشخص بود که با توجه به آنچه روی داده بود باید هم شاهد تغییر و تحولاتی در کابینه و مسئولان عربستانی می بودیم.
این واقعیتی انکار ناپذیر است که سیستم ونظام حکومتی عربستان، قرون وسطایی بوده و فاقد نهادهای دموکراتیک و مردم سالار می باشد اما از زمان ملک عبدالله پادشاه پیشین این کشور گام هایی در راستای اصلاحات برداشته شد که امروزه با قوت و قدرت ادامه یافته است. عده ای بر این باور هستند که تحولات اجتماعی و روبنایی عربستان که عمدتا از سوی محمد بن سلمان ولیعهد پی گرفته می شود با هدف جلب افکار عمومی و کاستن از مخالفت ها و همراه ساختن زنان و جوانان هم چنین نسل جدید با هیات حاکمه است در حالی که هیچ تغییر زیر بنایی را در این کشور شاهد نیستیم که قادر باشد چهره سیاسی و حکومتی این کشور را دگرگون سازد.
در راستای ترمیم کابینه ،ملک سلمان پادشاه عربستان ، وزرای خارجه، اطلاع رسانی، گارد ملی و آموزش و پرورش را به همراه سفیر این کشور در بریتانیا از مناصب خود برکنار کرد .
با فرمان ملک سلمان، «ابراهیم بن عبدالعزیز العساف»، وزیر پیشین اقتصاد و دارایی به عنوان وزیر جدید امور خارجه عربستان منصوب شد تا جای «عادل الجبیر» را بگیرد که از این پس به عنوان وزیر مشاور در امور خارجه و عضو هیئت دولت فعالیت خواهد کرد .
پادشاه عربستان هم چنین شاهزاده «عبدالله بن بندر»، «ترکی بن عبدالله الشبانه» و «حمد بن محمد آل الشیخ» را به عنوان وزرای جدید گارد ملی، اطلاع رسانی و آموزش و پرورش منصوب کرد و «ماجد بن عبدالله القصبی»، وزیر بازرگانی و سرمایه گذاری نیز با حفظ سمت، سرپرست وزارت امور شهری و روستایی‌ و رئیس هیئت مدیره سازمان تازه تاسیس نمایشگاه ها و کنفرانس ها شد .
با فرمان ملک سلمان، شاهزاده «محمد بن نواف»، سفیر عربستان در لندن نیز بنا به درخواست خود از این منصب کنار رفت تا از این پس به عنوان مشاور پادشاه فعالیت کند .
به دستور پادشاه سعودی، سازمان فضایی این کشور نیز تاسیس گردیده و شاهزاده «سلطان بن سلمان» از ریاست سازمان گردشگری برکنار و به عنوان رئیس این سازمان جدید منصوب شد .
عبدالعزیز بن ترکی الفیصل نیز به عنوان رئیس جدید سازمان ورزش با درجه وزیر منصوب شد تا جانشین «ترکی آل الشیخ» شود که از این پس به عنوان رئیس سازمان سرگرمی فعالیت خواهد کرد .
شاهزاده «فیصل بن خالد»، امیر منطقه عسیر نیز بنا به درخواست خود از منصب کنونی برکنار و به عنوان مشاور پادشاه با درجه وزیر منصوب شد.
پادشاه عربستان هم چنین «محمد بن صالح الغفیری» را از منصب خود به عنوان مشاور امنیت ملی برکنار و «مساعد بن محمد العیبان» را با حفظ سمت، جایگزین وی کرد .
با فرمان ملک سلمان، «سعود بن عبدالعزیز هلال» نیز از ریاست اداره امنیت عمومی برکنار و قرار شد به عنوان مشاور در وزارت کشور فعالیت کند و خالد بن قرار الحربی جایگزین وی در ریاست اداره مذکور شد .
شاهزاده «فیصل بن نواف» نیز به عنوان امیر جدید منطقه الجوف منصوب شد تا جای شاهزاده «بدر بن سلطان» را بگیرد که از این پس به عنوان معاون امیر منطقه مکه مکرمه با درجه وزیر فعالیت خواهد کرد .
اگرچه تغییرات در کابینه گسترده بود اما آنچه بیش از همه افکار عمومی را به خود جلب کرد برکناری عادل الجبیر وزیر امور خارجه بود.
العساف که وزیر خارجه شد پیش از این وزیر دارایی عربستان بود. در موج بازداشت شاهزاده‌ها و مقام‌های عالی‌رتبه سعودی توسط کمیته تازه تاسیس شده مبارزه با فساد در عربستان، ابراهیم العساف نیز مدتی در بازداشت به سر برد. بازداشت‌های آن زمان توسط محمد بن‌ سلمان، ولیعهد پرنفوذ سعودی رهبری شده بود .
محمد بن‌ سلمان نوامبر سال ۲۰۱۷ شاهزاده‌ها و برخی مقام‌های عالی‌رتبه سعودی را در هتل‌ مجلل و پنج‌ستاره‌ ریتز کارلتون در ریاض زندانی کرده بود. البته العساف ژانویه ۲۰۱۸ آزاد و به سر کار خود بازگشت.
ساختار سیاسی در عربستان به شکلی است که کابینه زیر نظر پادشاه فعالیت می‌کند و
دارای 23وزیر است.
دررابطه با تغییرات کابینه عربستان نشریه العربیه یادداشتی نوشت: ابراهیم العساف، شخصیتی است پرتجربه که تاکنون تحت ریاست چندین رهبر کار کرده است. او اینک به وزارتخانه‌ای می‌پیوندد که وزیر مشاور آن عادل الجبیر است. عادل الجبیر با صلاحیت کامل دیپلماتیک در خدمت بازسازی گسترده‌تری به ماموریت خود ادامه می‌دهد .
به گفته منابعی در عربستان سعودی، ایده‌ای که در ورای ترمیم کابینه به این گونه نهفته است همانا تقسیم مسئولیت‌ها و ماموریت‌ها در این وزارت‌خانه به منظور ایجاد ساختاری است تا کشور بتواند از همکاری مشترک این دو مقام سود ببرد .
این منبع افزود که به موجب تصمیم جدید، ابراهیم العساف بازسازی بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه را بر عهده خواهد داشت، در حالی که الجبیر بخش دیپلماتیک را دنبال خواهد کرد .
ابراهیم العساف حدود ۲۱ سال به عنوان وزیر دارایی عربستان سعودی خدمت کرده و یکی از نخستین وزیران دارایی عربستان بود که مجموعه‌ای از اقدامات صرفه‌جویانه اقتصادی تصویب شده توسط دولت را به اجرا گذاشت .
العساف متولد ۱۹۴۹، متاهل و دارای چهار فرزند است. او در ریاض تحصیل کرده از دانشگاه ملک سعود فارغ التحصیل شده و در سال ۱۹۶۸ در رشته اقتصاد و علوم سیاسی مدرک خود را دریافت کرد و سپس به عنوان مدرس دانشکده نظامی ملک عبدالعزیز مشغول به کار شد .
در اثنای کار خود در دانشکدۀ نظامی ملک عبدالعزیز، به کلرادو آمریکا رفت و در آنجا تحصیلات خود را در دانشگاه دنور ادامه داد و پایان‌نامه خود را تحت عنوان «اوپک و بازار بین‌المللی نفت» نوشت .
او مسئولیت وزارت دارایی عربستان سعودی را در سال ۱۹۹۶ بر عهده گرفت. ناظران می‌گویند که تجربه استثنایی العساف در برخورد با بحران‌های مالی، او را طی تمام این سال‌ها مرتبط با وزارت دارایی نگه داشت .
هم چنین عادل الجبیر متولد ۱۹۶۲ و دارای پیشینه‌ای کاملا دیپلماتیک است. او در خانه دیپلماتیک پدرش رشد کرد که وابسته فرهنگی عربستان سعودی در آلمان بود. الجبیر به عنوان سخنگوی سفارت سعودی در ایالات متحده کار می‌کرد و سپس پیش از این که به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شود، عضویت هیئت دائمی سازمان ملل متحد در نیویورک را داشت .
الجبیر از نزدیک شاهد تغییراتی بود که در جهان عرب و فراتر از آن رخ داده است. آنچه که او را به صدر اهمیت رساند، پاسخ‌گویی او به جنگ تبلیغاتی شدیدی بود که علیه عربستان سعودی به ویژه پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ صورت گرفت .
این منبع افزود تجربه الجبیر ناشی از عضویت در هیئت دائمی عربستان سعودی در سازمان ملل متحد و عملکرد وی به عنوان وزیر امور خارجه هنگامی‌ که با تخصص العساف در بازسازی و مدیریت همراه شود می تواند زمینه ساز موفقیت این کشور د رعرصه های جهانی شود.
عده ای ممکن است این تغییرات خصوصا تغییر وزیر امورخارجه را به حساب پاک کردن صورت مساله قتل خاشقچی(قاشقچی) بگذارند اما این واقعیت را باید پذیرفت که عربستان پس از تنش های سال های اخیر نیاز به نوسازی و یا در حقیقت بازسازی سیاست خارجی خود داشت تا آن را با واقعیت های ملموس منطقه ای و جهانی همراه و هماهنگ سازد لذا با توجه به این واقعیت ها ،تغییراتی که صورت گرفته وماموریتی که بر عهده الجبیر و العساف نهاده شده دور از ذهن به نظر نمی رسند. اما یکی از مسایلی که باید مورد توجه قرار گیرد چگونگی رابطه با ایران و قطر است که در این مدت متشنج بوده و نیاز به بازسازی و تنش زدایی دارد.

تعداد بازدید : ۱۷۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید