صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۳ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۵
کد خبر: 2555
گزارشگر: 213
۲۲۷
۰
۰
۳
گاردین نوشت:

احضار سفرای ایران توسط سه کشور اروپایی/اعتراض به بازداشت و سرکوب در ایران

بریتانیا، آلمان و فرانسه، سفیران ایران در لندن، پاریس و برلین را در اعتراض به بازداشت شهروندان این کشورها و نحوه رفتار با زندانیان سیاسی احضار کرده‌اند.
بریتانیا، آلمان و فرانسه، سفیران ایران در لندن، پاریس و برلین را در اعتراض به بازداشت شهروندان این کشورها و «نحوه رفتار با زندانیان سیاسی»احضار کرده‌اند.

روزنامه گاردین چهارشنبه دوم مهر ماه نوشت که حمید بعیدی‌نژاد،‌ سفیر ایران در لندن، به وزارت خارجه بریتانیا احضار شده است.

این روزنامه گفته است، نسخه‌ای از نامه حمید بعیدی‌نژاد را رویت کرده است که در آن نوشته شده که رویکرد ایران در بازداشت‌های خودسرانه به طور جدی به جایگاه بین‌المللی این کشور لطمه می‌زند.

طبق این گزارش، بهرام قاسمی، سفیر ایران در فرانسه و محمود فرازنده،‌ سفیر ایران برلین، نیز احضار شده و نامه‌های مشابهی دریافت کرده‌اند.

گاردین می‌گوید، این نخستین اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، در اعتراضات به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است.

طبق این گزارش، در نامه به حمید بعیدی نژاد به تشدید اقدامات علیه شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران، وضعیت زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر اعتراض شده است.

طی هفته‌های اخیر اعدام نوید افکاری، عضو سابق تیم ملی کشتی ایران، و همچنین نحوه برخورد با نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در عرصه بین المللی واکنش های گسترده ای در پی داشته است.

 در نامه به سفیر ایران در لندن نسبت به تعقیب قضایی و آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، فعالان رسانه‌ای و فرهنگی در ایران ابراز نگرانی شده است.

در ادامه این نامه تصریح شده است: حضور و فعالیت رسانه آزاد و مستقل برای یک جامعه ضروری است. سازمان‌های فرهنگی که مردم فراسوی مرزها را بهم متصل می‌کنند ، به جامعه خدمت می‌کنند.

طی روزهای اخیر گزارش هایی در خصوص بازگرداندن نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی به زندان برای محاکمه مجدد منتشر شده است.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، هم روز چهارشنبه، بازگرداندن نازنین زاغری به زندان را غیرقابل قبول خواند و گفت که چنین کاری در وضعیت کنونی از هر عرفی خارج است.

 
اخیرا نیز حکم پنج سال زندان فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، تایید شد. وزارت خارجه فرانسه هم می‌گوید، پرونده خانم عادلخواه متکی به هیچ گونه سند و مدرکی نیست.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، هم پیشتر ادامه بازداشت فریبا عادل‌خواه را خودسرانه و غیرقابل‌قبول خواند و خواستار آزادی او شد.

این در حالی است که هفته گذشته شماری از دانشگاهیان و ایران‌شناسان برجسته در آستانه آغاز دور جدید مجمع عمومی سازمان ملل، در نامه‌ای سرگشاده، خواستار آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران شدند.

این نامه همزمان از بازداشت طولانی‌مدت زندانیان دوتابعتی در ایران ابراز نگرانی شده بود./
اخبار مرتبط
کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کردند که با وجود فشارهای دولت آمریکا، ایران باید نقض تعهدات خود در چارچوب برجام را متوقف کند.
سه شنبه / ۱ مهر ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۵
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران با انتقاد شدید از واکنش برخی کشورهای اروپایی به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، خواستار رعایت آنچه «ادب دیپلماتیک» خواند، شد و گفت فشارهای خارجی تأثیری بر عملکرد قوه قضائیه نخواهد گذاشت.
دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۸
براساس گزارش روزنامه بیلد سفر وزیر خارجه ایران به اروپا لغو شده است و آلمان اولین مقصد سفر وی به اروپا بود.
دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۲
واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، ادامه دارد و پس از اتحادیه اروپا، فرانسه و آلمان نیز این اقدام را محکوم کردند.
دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۱
در نشست روز پنج شنبه فرانسه بریتانیا و آلمان اعلام کردند که با هر گونه فعالیت و توسعه ساختن بمب هسته ای در ایران مخالف هستند.
جمعه / ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۳
یک دیپلمات اروپایی گفت: تروئیکای اروپایی مذاکراتی با واشنگتن درباره سناریوهای پس از بازگشت مفروض تحریم‌ها علیه ایران داشته‌اند.
یکشنبه / ۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۹:۱۷
سه زن برای پایان دادن به نزدیک به 3 دهه حاکمیت الکساندرو لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس برای انتخابات 9 اوت متحد شده اند
پنج شنبه / ۱۶ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۳
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید