صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۸:۰۱
کد خبر: 2583
گزارشگر: 213
۶۵۴
۰
۰
۱
در یک نشست عمومی:

وزیر بهداشت: بودجه کرونا را پس می‌دهیم تا نظام متزلزل نشود/اشتباهی وزیر شدم!

وزیر بهداشت: بودجه کرونا را پس می‌دهیم تا نظام متزلزل نشود/اشتباهی وزیر شدم!
وزیر بهداشت ایران در سخنانی کنایه‌آمیز خطاب به رئیس بانک مرکزی ایران گفته است برای اینکه موجب تزلزل پایه‌های نظام و تغییر نرخ دلار نشود، به معاون خود دستور داده است بودجه اندکی که برای مبارزه با کرونا اختصاص یافته بود را برگرداند.

وزیر بهداشت ایران در سخنانی کنایه‌آمیز خطاب به رئیس بانک مرکزی ایران گفته است برای اینکه موجب تزلزل پایه‌های نظام و تغيیر نرخ دلار نشود، به معاون خود دستور داده است بودجه اندکی که برای مبارزه با کرونا اختصاص یافته بود را برگرداند.

سعید نمکی که روز یک‌شنبه ششم مهر در یک نشست عمومی سخن می‌گفت، با لحنی گلایه‌آمیز گفت که از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم و من اصلا اشتباهی وزیر شدم.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، گلایه‌ و کنایه وزیر بهداشت ایران مربوط به مشکلات تخصیص یک میلیارد یورو از محل صندوق ملی توسعه برای مقابله با کرونا است که ۱۸ فروردین امسال با موافقت رهبر جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

 پس از این موافقت، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد که «نیازهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تامین» شود ولی در طول 6 ماه گذشته مقام‌های وزارت بهداشت بارها از عدم تخصیص این بودجه گلایه کرده‌اند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ۱۴ شهریور امسال در یادداشتی نوشت که پس از حدود هفت ماه از یک میلیارد دلار، کمتر از ۳۰ درصد را گرفته‌ایم.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، نیز اول مهرماه در یک برنامه تلویزیونی با تکرار این‌که از یک میلیارد یورو بودجه اختصا‌ص‌یافته فقط حدود ۳۰ درصد آن به وزارت بهداشت پرداخت شده است، از کمبود بودجه برای پرداخت حقوق و مزایای پزشکان و پرستاران خبر داد و گفت: صبر و تحمل و توان پزشکان و پرستاران هم حدی دارد.

این گلایه‌ها با واکنش خاصی در دولت مواجه نشد و سعید نمکی روز دوم مهرماه در صفحه اینستاگرام خود «دلنوشته‌ای» خطاب به قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه، نوشت و گلایه کرد: «یک میلیارد دلاری که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند، ماه‌هاست به جز سهم کوچکی نگرفته‌ام؛ نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟»

یک روز پس از این یادداشت، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در یک یاداشت اینستاگرامی علت مقاومت در برابر برخی خواسته‌های ضروری را «کنترل نقدینگی و مهار تورم» دانست.

او به طور مستقیم به وزارت بهداشت اشاره نکرد ولی واکنش علنی دوباره وزیر بهداشت و خطاب قرار دادن رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که اختلافات بخش‌های مختلف دولت درباره بودجه کرونا کماکان ادامه دارد.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم روز چهارم مرداد گفت پیگیری مجلس نشان می‌دهد که فقط ۲۷ درصد این اعتبار پرداخت شده است.

به گفته آقای شهریاری، این پول در حالی تخصیص نیافته که وزارت بهداشت برای «تامین دارو و واکسن آنفلوآنزا» به آن نیاز دارد.

موضوع فساد و پنهانکاری در تخصیص بودجه‌های ارزی به حوزه بهداشت و درمان نخستین بار نیست که مطرح می‌شود.

سال گذشته نیز وزیر بهداشت از خارج شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز اختصاص‌یافته برای دارو و تجهیزات پزشکی خبر داده بود و با اشاره به شبکه‌های فساد گفته بود این میزان ارز را «معلوم نیست چه کسی برده و چه چیزی آورده است».

او همان زمان افشا کرد که برخی از وارد‌کنندگان، دو میلیون یورو ارز دولتی برای واردات استنت (فنر) قلب دریافت کرده‌اند، اما به جای آن کابل برق وارد کرده و فرار کرده‌اند.

وزیر بهداشت ایران در دو سال اخیر بارها از وجود باندهای خاص فعال در حوزه فساد که علیه او و همکارانش کارشکنی می‌کنند، خبر داده است ولی هیچگاه به جزئیات فعالیت این باندها یا نام افراد فعال در آن اشاره نکرده است و گزارشی هم درباره رسیدگی‌های احتمالی قضایی درباره این باندها منتشر نشده است./

https://www.asianews.ir/u/1KE
اخبار مرتبط
رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: پایتخت ایران در وضعیت کاملا بحرانی قرار دارد و باید محدودیت‌های یک‌هفته‌ای اعمال شود.
افرادی که شرایط خانوادگی طبیعی و مناسب و ارتباطات خانوادگی دوستانه و سازنده دارند، خانه نشینی اجباری و دور شدن از محیط کار، دوستان، تفریح و معاشرت ها سخت است و انتخاب مشاغل خانگی یا کسب و کار خانگی برای گذران وقت و کسب درآمد و حفظ ارتباطات اجتماعی بسیار مفید خواهد بود.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران از برگزاری نماز جمعه این هفته این استان، در همه نقاط و شهرستان‌ها جز ورامین خبر داد.
معاون کل وزارت بهداشت ایران،به مردم هشدار داد که بیمارستان جای مقابله با ویروس کرونا نیست، بلکه بیمارستان ته خط و انتهای رودخانه است.
حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش گفت: هیچکس مجاز نیست دانش‌آموزان را ملزم به حضور در مدارس کند.
وزیر بهداشت، در صفحه اینستاگرام خود احتمال فرو ریختن اقتصاد نظام سلامت در کشور هشدار داده است و گفته است اگر نظام سلامت فرو ریخت، اگر تاب‌آوری خدمتگزاران این عرصه از دست رفت، اگر دارو و تجهیزات نبود، اقتصادی برپا نخواهد ماند.
رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی از ستاد ملی مبارزه با کرونا خواست از بازگشایی حضوری همه مدارس در کلیه مناطق کشور جلوگیری کنند.
جمعیت عظیم ضد واکسن به رهبری David Icke در لندن تاکید کردند ویروس کرونا دروغی بزرگ بوده و به صورت جهانی توسط بیل گیتس سازماندهی شده است.
رییس انجمن داروسازان تهران گفت: جامعه داروسازی گلایه مند است که نباید در هر مغازه و ایستگاه مترو، ماسک و عفونی‌کننده با هر قیمتی و بدون کیفیت عرضه ‌شود.
اعلام یکطرفه شدن جاده‌های هراز و کندوان در روزهای تاسوعا و عاشورا توسط راهنمائی و رانندگی کشور، با تأکیدهای مکرر مسئولین ستاد مقابله با کرونا مبنی بر خودداری مردم از سفر به مازندران در تضاد است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید