صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۶:۱۳
کد خبر: 2602
گزارشگر: 213
۱۵۷
۰
۰
۲
برای نخستین بار

برپایی دادگاه‌های جرم سیاسی در ایران

سخنگوی قوه قضائیه ایران امروز از برگزاری نخستین دادگاه‌های مربوط به جرم سیاسی در ماه آبان سال جاری خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه امروز از برگزاری نخستین دادگاه‌های مربوط به جرم سیاسی در ماه آبان سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی قوه قضائیه ایران، میزان، غلامحسین اسماعیلی در یک نشست خبری گفت که بر اساس بخشنامه جرم سیاسی که از سوی رئیس قوه قضائیه صادر شده، برای «تعدادی از پرونده‌ها که می‌توانست مصداق جرم سیاسی باشد کیفرخواست جرم سیاسی صادر شده است».

وی هیچ اشاره‌ای به این پرونده‌ها نکرده و تنها از برگزاری این دادگاه‌ها در آبان‌ماه خبر داده است.

مرکز رسانه قوه قضائیه روز ۱۷ خردادماه، از ابلاغ بخشنامه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه مرتبط با جرایم سیاسی خبر داده بود.

این قانون اردیبهشت ١٣٩۵ در مجلس شورای اسلامی با وجود ایرداهای دولت و نیز برخی حقوقدانان مبنی بر جامع نبودن آن به تصویب رسید و با تأیید شورای نگهبان برای اجرا ابلاغ شد.

در بخشنامه ابلاغی ابراهیم رئیسی بر لزوم رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرایم موضوع «ماده ۲ قانون جرم سیاسی» تأکید شده است که بر اساس آن، توهین به مقدسات، رهبری و مراجع تقلید همچنان از شمول جرایم سیاسی خارج و مشمول جرایم معروف به امنیتی است.

بر اساس ماده ۲ این قانون، توهین به رؤسای قوای سه‌گانه، جرائم انتخاباتی و نشر اکاذیب از جمله موارد جرایم سیاسی شناخته شده‌اند.

 
به موجب ماده یک این طرح، جرایم مذکور در این قانون در صورتی سیاسی محسوب می‌شود که مرتکب قصد ضربه زدن به اصل نظام را نداشته باشد.

علاوه ‌بر این، تشخیص سیاسی بودن جرم نیز در این قانون بر عهده دادسرا یا دادگاهی گذاشته شده که پرونده متهم در آن مطرح است، ضمن آن‌که اگر متهم نسبت به غیرسیاسی بودن جرم اعتراض داشته باشد، مرجع رسیدگی به اعتراض همان دادسرای رسیدگی‌کننده به پرونده است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود اطلاعاتی نیز از احکام جدید دادگاه‌های مفاسد اقتصادی ارائه کرد.

وی از جمله گفت که قدرت احمدی، کارشناس حوزه معاونت امور صنایع وزارت صمت، به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولید با اخذ رشوه، به ۱۰ سال حبس و محمدحسن محمدی، کارمند وزارت صمت به تحمل ۸ سال حبس محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران در عین حال گفت که مسعود رضا، معاون اداره صمت لرستان، به تحمل ۱۰ سال حبس، محسن گودرزی‌نژاد به تحمل ۹ سال حبس و ناصر شهبازی، کارمند اداره صمت لرستان به تحمل ۶ سال حبس محکوم شده‌اند.

وی همچنین با تمجید از اقدامات قوه قضائیه در برگزاری دادگاه‌های مفاسد اقتصادی اضافه کرد که این نهاد خطوط قرمز ترسیم شده از ناحیه بیگانگان را به رسمیت نمی‌شناسد./

آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید