صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۹:۵۷
کد خبر: 2709
گزارشگر: 213
۵۳۹
۰
۰
۲
به بهانه 10 اکتبر؛ روز جهانی سلامت روان

فرسودگی عاطفی چیست؟/مقابله با «فشار روانی»بیش از حد و طولانی

ایجاد تغییراتی کوچک در زندگی می‌تواند مانع از اضمحلال عاطفی شود؛ بدان معنی که افراد در احساس خستگی یا احساس تحمل فشار، بی‌حالی، در کار غرق شدند و فکر اینکه کارها چنان پایان‌ناپذیر که راه فراری باقی نمانده است و چطور می شود در احوال امروز و مشکلات زندگی با کرونا شاد بود؟ ممکن است در آستانه فرسودگی عاطفی قرار گرفته باشند.

ایجاد تغییراتی کوچک در زندگی می‌تواند مانع از اضمحلال عاطفی شود

آیا احساس پریشانی می‌کنید؟ احساس خستگی؟ احساس فشار؟ احساس بی‌حالی؟آیا حس می‌کنید در کار غرق شده‌اید، در حالی که تا پیش از این هیچ وقت مشکلی با آن نداشتید؟ یا شاید زندگی خانوادگی چنان شلوغ است و کارها چنان پایان‌ناپذیر که راه فراری باقی نمانده است؟
در این صورت ممکن است که در آستانه فرسودگی عاطفی باشید.


چگونه بفهمیم از خستگی مفرط رنج می‌بریم؟

تنهایی، خستگی را در می‌کند.. از اخبار کرونا خسته شده‌اید؟ چطور می‌شود این روزها شاد بود؟و چگونه سلامت روانی خود را حفظ کنیم؟

اما جای نگرانی نیست، دکتر رادا مودگیل پیشنهاداتی دارد که می‌تواند به شما کمک کند. او در عین حال می‌تواند شما را راهنمایی کند تا بهتر خستگی و فرسودگی عاطفی را تشخیص دهید تا دفعه بعد پیش از این که همه چیز بر سرتان خراب شود از احتمال بروزش آگاه شوید.

اما فرسودگی عاطفی دقیقا چیست؟

دکتر رادا مودگیل می‌گوید که اتفاقاتی که باعث تغییر روند زندگی می‌شوند می‌توانند به اضمحلال عاطفی کمک کنند
ترکیب "فرسودگی عاطفی" نخستین بار در ۱۹۷۴ توسط هربرت فرویدنبرگر در مقاله‌ای پژوهشی استفاده شد.بنا به تعریف او این ترکیب به "حالت فرسودگی ذهنی و جسمی" اشاره می‌کند که از زندگی شخصی فرد ناشی می‌شود، و شامل مراحل متعددی است، از جمله "احتیاج به اثبات خود". به گفته دکتر مودگیل، ما امروزه به فرسودگی عاطفی به عنوان "فشار روانی بیش از حد و طولانی" نگاه می‌کنیم که به گفته او باعث می‌شود که "احساس کنیم از پس چالش‌های زندگی بر نمی‌آییم."

 افسردگی قابل درمان است

بر خلاف هربرت فرویدنبرگر، خانم مودگیل معتقد است که این عوامل تنیدگی می‌توانند ریشه در حوزه‌های مختلف زندگی داشته باشند، و نه تنها در کار.
چه حسی دارد؟

فرسودگی عاطفی

دکتر مودگیل فرسودگی عاطفی را به خالی شدن باتری تلفن تشبیه می‌کند. به همین خاطر ممکن است حس کنید که زندگی شما را فرسوده کرده است و انرژی هیچ کاری را ندارید. فرسودگی عاطفی مثل تمام شدن باتری است - انگار که دیگر چیزی در توان ندارید...شاید شما از آن دسته افراد باشید که معمولا مشکلی با شرایط تنش‌زا و چالش‌های کاری ندارند اما در حال حاضر به مشکل برخورده‌اید.

دکتر مودگیل می‌گوید که این شاید نشانه تحلیل رفتن یکی از "ذخایر عاطفی" شما باشد.

او اینگونه توضیح می‌دهد که "شاید بهتر باشد این شکلی به مساله نگاه کنید که یک ذخیره کاری دارید و یک ذخیره خانوادگی. اگر یکی از آن‌ها در حال تحلیل رفتن باشد، در حالی که دیگری سرشار از منابع است، احتمالا می‌توانید با مشکلات کنار بیایید."

"اما اگر هر دو خالی باشند و چیزی برای سوزاندن نداشته باشید، آن وقت است که ممکن است مشکلات شروع شود."

او تاکید می‌کند که "باید به باتری عاطفی خود توجه کنیم، دقیقا مثل گوشی تلفن. باید از خودتان بپرسید که چطور می‌توانم خودم را شارژ کنم؟"

دکتر مودگیل می‌گوید وضع بد در زندگی خانوادگی و کاری معمولا به فرسودگی عاطفی منجر می‌شود
علتش چیست؟

به گفته دکتر مودگیل "هر تغییر یا اتفاق عمده در زندگی" می‌تواند به فرسودگی عاطفی کمک کند.

او برای نمونه به نگرانی‌های مالی و مشکلات رابطه‌ای اشاره می‌کند. و همچین تجربیات تنش‌زا، مانند اسباب‌کشی، امتحان و از دست دادن شغل.

با این اوصاف، چطور می‌توانیم مانع بروز فرسودگی عاطفی شویم و در مشکلات غرق نشویم؟

دیدار با دوستان، ورزش و انجام کارهایی که دوست دارید می‌تواند حال شما را بهتر کند

 
راهنمایی‌هایی برای اجتناب از فرسودگی عاطفی

 

با دلسوزی با خودتان حرف بزنید - روزی ۲۰ دقیقه در حس و حال خود تامل کنید، اما قضاوت نکنید.

بر چیزهایی تمرکز کنید که خوب پیش می‌روند - اگر زندگی خانوادگی خوب است اما زندگی کاری بد، تا جایی که می‌شود از زندگی خانوادگی حس خوب بگیرید. بخش‌های خوب می‌توانند باتری شما را شارژ کنند. با دوستانی معاشرت کنید که حس خوبی به شما می‌دهند. روابط قوی برای ایجاد انعطاف‌پذیری مهم است.

یوگا

مرتب ورزش کنید

کارهایی که دوست دارید بکنید و به آن‌ها اولویت دهید. به آهنگ‌های محبوبتان گوش دهید - موسیقی بر سیستم عصبی پاراسمپاتیک ما تاثیر می‌گذارد و باعث تمدد اعصاب می‌شود.

  به اندازه کافی بخوابید - انجمن خواب آمریکا می‌گوید بزرگسالانی که کمتر از روزی هشت ساعت می‌خوابند فشار عصبی بیشتری حس می‌کنند. کمبود خواب بر حال و توانایی ما برای مقابله با چالش‌ها تاثیر می‌گذارد.

این عادت‌ها و روال را در زندگی روزمره خود بگنجانید. دکتر مودگیل امیدوار است که این راهنمایی‌ها مانع از فرسودگی عاطفی شوند.

او در عین حال عقیده دارد که اگر هر روز به "باتری‌های عاطفی" خودمان توجه کنیم، مثل کاری که با باتری تلفن‌هایمان می‌کنیم، شاهد بهبود قابل توجهی در سلامت روانی و تندرستی خود خواهیم بود./

اخبار مرتبط
کسب و کار خانگی برای فردی که ماه ها یا سالها بیرون از منزل و با مشارکت دیگران یا زیر نظر مدیر ارشد فعالیت نموده، چالش بزرگی است که از یک‌سو می‌تواند زمینه رشد و پیشرفت در زندگی فردی و شغلی را فراهم کند و از سوی دیگر باعث شکست و ناامیدی بشود.
چهارشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۰
یک ارزش در صد سال گذشته براساس شرایط آن زمان ارزش محسوب می شده است و اکنون در زمان حال ممکن است یک ضد ارزش محسوب شود زیرا به جان و روان انسانها صدمه می زند.
سه شنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۹
تفکیک جنسیتی در محیط عمومی، در دوران کودکی و نوجوانی سبب دور شدن دو جنس زن و مرد از یکدیگر و عدم شناخت آنها از شباهت ها و تفاوت های یکدیگر می شود و زمینه انحرافات جنسی را در آینده را فراهم می کند.
شنبه / ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۰:۱۲
انگیزش به دلیل یا چرایى رفتار و اعمال اشاره دارد و روان شناسان بر این باورند که «انگیزه» عاملی است درونی که رفتار فرد را در جهت معینی هدایت می کند و راهنمای او برای گزینش کوششی از میان کوشش های ارادی است.
سه شنبه / ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۷
سالهاست که در کشورهای پیشرفته از شرایط دورکاری، انعطاف پذیری ساعات اداری، فراهم کردن ابزار کار در منزل برای کارمندان، روانشناس، کوچ وپزشک سازمانی، تهویه هوای مناسب، دستگاه های پاک کننده و ضدعفونی کننده هوا در «فصل زمستان » یا «بیماری کارکنان» استفاده می شود.
دوشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۵
کارزار آزار جنسی و آسیب های روانی ناشی از آن، سبب شده تا توجه مردان نیز به این موضوع جلب شود و مردان اغلب شاید این تصور را داشتند که تجاوز جنسی و آزار جسمی زن بعد از مدتی فراموش می شود؛ در حالی که این زخم ناجوانمردانه و اثرات روانی آن تا آخر عمر با زن باقی می ماند.
پنج شنبه / ۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۴
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید