صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۱
کد خبر: 2732
گزارشگر: 213
۲۴۶۷
۰
۰
۱
توزیع و آماده سازی واکسن کووید 19 چقدر جدی است؟

توزیع واکسن کرونا از آمریکا تا ایران!

توزیع واکسن کرونا از آمریکا تا ایران!
توزیع واکسن کرونا از جمله از سوی آمریکا و دیگر کشورها چقدر به واقعیت نزدیک است؟ آیا ممکن است در روزهای آینده ایرانیان شاهد توزیع واکسن کرونا باشند؛ این در حالی است که اخیرا وزیر بهداشت در این مورد توضیحات قابل توجهی داده است.

اخیرا دونالد ترامپ از وعده توزیع واکسن رایگان تا پیش از انتخابات آمریکا خبر داده بود. وعده‌ای که هنوز معلوم نیست چطور ممکن است محقق شود. به جز آمریکا، در کشورهای دیگر از جمله هند نیز وعده‌هایی در این مورد داده شده است. اما در ایران توزیع واکسن کرونا چقدر به واقعیت نزدیک است؟ در صورت به واقعیت پیوستن توزیع واکسن کرونا احتمالا بازارهای ایران به شکل قابل توجهی از این خبر متاثر شوند.

در همین مورد روز گذشته وزیر بهداشت خبر قابل توجهی را اعلام کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به پیشرفت‌های ایران در زمینه تولید واکسن کرونا، گفته است: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده‌ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.

وی افزود: در ۲ تا ۳ هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این زمینه منطبق بر استانداردهای بین‌المللی و پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می‌شود.

وزیر بهداشت با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، بیان کرد: گام‌های موثری برای دسترسی به واکسن بر می‌داریم اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و… در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می شود.

روزنامه‌های چاپ امروز هم به این خبر واکنش مثبتی نشان داده‌اند و آن را به شکلی جدی گرفته‌اند.

از جمله روزنامه آرمان در صفحه یک خود تیتر زده است: «واکسن کرونا از آزمایشگاه بیرون می‌آید؟» این روزنامه نوشته است: در شرایطی که شیوع کرونا در فصل پاییز وارد مرحله‌ ترسناک خود می‌شود، امید میلیون‌ها نفر در ایران به سخن‌های وزیر بهداشت است تا در شرایط تحریم، این واکسن مهم برای همه انسان‌ها و کشورهای دنیا در داخل کشور تولید شود و سنگ تحریم و کمبود ارز مانع از ورود آن نشود، همان اتفاقی که بر سر واکسن‌های آنفلوآنزا در امسال رخ داد.

روزنامه خراسان هم این موضوع را در صفحه یک خود انعکاس داده و نوشته است: این روزها همچنان که اخبار مربوط به افزایش مبتلایان و جان‌باختگان کرونا روح و روان را می‌آزارد اما خبرهای خوش از پیشرفت مراحل تولید واکسن این بیماری از این غم می‌کاهد؛ به‌ویژه آن‌جا که واکسن ایرانی باشد.

به نقل از تجارت نیوز، در این رابطه سعید نمکی وزیر بهداشت دیروز خبرهای خوشی از این پیشرفت‌ها به میان رسانه‌ها آورد و گفت: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده‌ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده است و نتایج بسیار خوبی گرفتیم./


https://www.asianews.ir/u/1N0
اخبار مرتبط
محققان می‌گویند ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ تا ۲۸ روز می‌تواند روی اسکناس، صفحات تلفن همراه و سطوح فلزی دوام آورد و دیگران را مبتلا کند و لزوم تمیز کردن موثر و شستن دست‌ها را دوچندان کرده است.
دبیر کل سازمان جهانی بهداشت نسبت به آماده شدن واکسن کرونا تا خاتمه سال ۲۰۲۰ و توزیع عادلانه آن ابراز امیدواری کرد.
در راستای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر خرید واکسن کووید۱۹، توافقنامه‌ای توسط رییس سازمان غذا و دارو امضا و به اتحادیه بین‌المللی واکسن، ارسال شده است.
بنا بر اعلام وزارت بهداشت روسیه، نخستین محموله واکسن کرونای روسی برای واکسناسیون مردم روسیه عرضه می شود. این واکسن در سه مرحله آزمایش و به چند مقام این کشور تزریق شده است.
مرکز تحقیق "گامالیا" در روسیه اعلام کرد که واکسن کرونا هفته آینده به ۴۰ هزار نفر تزریق می‌شود .
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید