صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۳
کد خبر: 2733
گزارشگر: 213
۱۵۰
۰
۰
۱
جنگ قره‌باغ:

ارمنستان و آذربایجان و نقض شدید آتش بس/سه شهر آذربایجان گلوله باران شد

با ادامه درگیری‌های نظامی میان نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ، مقام‌های دو کشور همچنان همدیگر را متهم می‌کنند که آتش‌بس روز شنبه را نقض کرده‌اند.
جنگ قره‌باغ؛ ارمنستان و آذربایجان بار دیگر یکدیگر را به نقض شدید آتش‌بس متهم کردند
 
با ادامه درگیری‌های نظامی میان نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ، مقام‌های دو کشور همچنان همدیگر را متهم می‌کنند که آتش‌بس روز شنبه را نقض کرده‌اند.
 
وزارت دفاع آذربایجان روز سه‌شنبه گفت نیروهای ارمنی با حملات توپخانه‌ای شدید علیه مناطق گورانبای،‌ ترتر و اغدم در این کشور آتش‌بس بشردوستانه را «به شدت» نقض کرده‌اند.
 
خبرگزاری رویترز، به نقل از خبرنگارش در منطقه، گلوله‌باران مرکز شهر ترتر را تایید کرده است.
 
واقف درگاهلی، سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان، همچنین اشاره کرده که نیروهای کشورش آتش‌بس را نقض نکرده‌اند.
 
با این حال، مقام‌های ارمنستان اتهام‌ها به کشورشان را رد می‌کنند؛ شوشان استپانیان،‌ سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، گفت طرف آذری عملیات خود را پس از یک وقفه شبانگاهی از سر گرفت که با پشتیبانی فعال آتش توپخانه‌ها از جنوب،‌ شمال، شمال شرقی و شرق صورت گرفته است.
 
رویترز نوشته نمی‌تواند به صورت مستقل آتش توپخانه‌ای اشاره شده از سوی ارمنستان را تایید کند.
 
ادامه حملات دو طرف به یکدیگر با وجود آتش‌بس شنبه در شرایطی است که شمار کشته‌ها در بین نیروهای ناگورنوقره‌باغ به ۵۴۲ نفر افزایش یافته؛ همزمان آذربایجان می‌گوید ۴۲ غیرنظامی این کشور کشته و ۲۰۶ نفر زخمی شده‌اند.
 
قره‌باغ از نظر بین‌المللی جزئی از خاک جمهوری آذربایجان است، اما پس از جنگ قره‌باغ در سال ۱۹۹۴ میان اکثریت ارمنی ساکن با حمایت جمهوری ارمنستان و دولت آذربایجان، این منطقه به‌صورت خودمختار اداره می‌شود و تحت حکومت گروه‌های ارمنی است. 
 
منطقه قره‌باغ در سه دهه گذشته شاهد چندین دور درگیری‌ شدید بوده و تاکنون حدود ۳۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. 
 
روز شنبه با میانجیگری روسیه و در پی فشارهای بین‌الملی آمریکا و فرانسه، دو طرف آتش‌بسی را برای تبادل اسرا و جمع‌آوری اجساد کشته‌شدگان آغاز کردند. ساعاتی پس از آن،‌ دو کشور همدیگر را به ادامه درگیری و نقض آتش‌بس متهم کردند.
 
روسیه روز دوشنبه خواستار احترام دو طرف به این آتش‌بس شد
 
نگرانی کشورهای همسایه از جمله ایران از کشیده شدن درگیری به منطقه موجب شده ایران خواستار آتش‌بس میان دو کشور شود،‌ با این حال ترکیه ضمن اعلام حمایت از آذربایجان نقش‌آفرینی‌های بین‌المللی، از جمله گروه مینسک، برای آتش‌بس را «غیر قابل قبول» خوانده است./
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید