صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۲
کد خبر: 2734
گزارشگر: 213
۵۷۳
۰
۰
۱
رئیس سازمان بهداشت:

شیوع طبیعی ویروس کرونا در جمعیت «غیراخلاقی» است!

بنا بر پیشنهاد برخی کارشناسان در نبود واکسن کرونا باید اجازه داد ویروس شیوع طبیعی در جمعیت پیدا کند، اما رئیس سازمان بهداشت جهانی چنین رویکردی را هم از نظر علمی و هم به لحاظ اخلاقی مشکل‌ساز دانست.

تدروس آدهانوم گِبرِیِسوس رئیس سازمان بهداشت جهانی رویکرد مصونیت گله‌ای (ایمنی جمعی) را برای مقابله با همه‌گیری کرونا مردود دانست.

ایمنی جمعی زمانی اتفاق می‌افتد که بخش بزرگی از جمعیت پس از ابتلا به بیماری عفونی یا با زدن واکسن، به یک عامل عفونی مصونیت پیدا می‌کند.

بعضی کارشناسان این بحث را مطرح کرده‌اند که در نبود واکسن کرونا، باید اجازه داد ویروس شیوع طبیعی در جمعیت پیدا کند.

اما رئیس سازمان بهداشت جهانی چنین رویکردی را "هم از نظر علمی هم از نظر اخلاقی مشکل‌ساز" دانست.

تاکنون ابتلای حدود ۳۷ میلیون در دنیا به کرونا تایید شده است و بیش از یک میلیون نفر هم جانشان را از دست داده‌اند.

با اینکه ساخت صدها نوع واکسن در جریان است و چند واکسن هم در مراحل پیشرفته کارآزمایی‌ هستند، هیچ یک در سطح بین‌المللی تایید نشده‌اند.

آقای گبریسوس دیروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت تاثیر دراز‌مدت کرونا بر سیستم ایمنی و همین‌طور قدرت و دوام پاسخ آن، هنوز نامعلوم است:

مصونیت گله‌ای با محافظت مردم از ویروس حاصل می‌شود نه از راه قرار دادن جمعیت در معرض ویروس".

"در تاریخ بهداشت عمومی، هیچگاه مصونیت گله‌ای بعنوان راهکار مقابله با شیوع یک بیماری عفونی استفاده نشده چه رسد برای یک همه‌گیری جهانی".

رئیس سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد که بررسی شیوع کرونا بر اساس وجود پادتن در خون جمعیت نشان داده است که در بیشتر کشورها فقط ده درصد مردم در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‌اند.

او گفت: "اینکه بگذاریم کرونا بدون هیچ کنترلی در جمعیت شیوع پیدا کند، در واقع اجازه داده‌ایم که ابتلا و رنج و مرگ غیرضروری بیشتر شود"./

اخبار مرتبط
رئیس آژانس فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت گفت: خوش‌بینانه‌ترین برآورد این آژانس نشان می‌دهد که ممکن است تاکنون تقریباً از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان یک نفر به ویروس کرونا آلوده شده باشد و در راستای سرعت صعود این بیماری مراکز غیرضروری شهر نیویورک نیز به مدت دو هفته تعطیل شد.
دوشنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۷
مدیرکل سازمان بهداشت جهانی گفت: زمانی که محدودیت هایی در عرضه واکسن کووید–۱۹ وجود دارد، مهم است که واکسن در اختیار کشورهایی قرار گیرد که در بالاترین میزان خطر هستند.
دوشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید