صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۳
کد خبر: 2838
گزارشگر: 213
۳۱۱
۰
۰
۱
در پی قتل معلم فرانسوی

واکنش به انتقاد مکرون از «اسلام‌گرایی افراطی» و «تهدید ارزش‌های سکولار»/وزارت خارجه ایران کاردار سفارت فرانسه را احضار کرد

وزارت خارجه ایران اعلام کرد در اعتراض به آنچه "اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز نسبت به ساحت پیامبر" دانسته، کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران را احضار کرده است.

وزارت خارجه اعلام کرد روز گذشته در اعتراض به آنچه "اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز" درباره پیامبر اسلام خواند، کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران را احضار کرد.

اداره کل اطلاع رسانی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد دفاع مقامات فرانسه از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام "موجب جریحه دار کردن احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و جهان" است.

وزارت خارجه در پیام خود به فرانسه گفت "هر گونه اهانت و بی‌احترامی به پیامبر و ارزش‌های ناب اسلام، از سوی هر فرد و در هر مقامی به شدت محکوم و مردود است".
بعد از کشته شدن یک معلم فرانسوی به دست یک اسلام‌گرای افراطی به خاطر نشان دادن کاریکاتور پیامبر اسلام به دانش‌آموزان،امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره اسلام‌گرایی افراطی و تهدید ارزش‌های سکولار فرانسه هشدار داد و گفت که فرانسه "کاریکاتورها را رها نخواهد کرد."

امروز وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که احضار فلوران ایدالو کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران به خاطر غیاب سفیر این کشور صورت گرفته است.
در این پیام ایران فرانسه را به "دامن زدن به اسلام هراسی و نفرت پراکنی" متهم کرده است.

روز گذشته سپاه پاسداران ایران نیز در بیانیه‌ای دیگر امانوئل مکرون را به حمایت از اسلام‌ستیزی متهم کرد و او را رئیس جمهوری "بی‌خرد و ماجراجو" خواند.

تا کنون روسای مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه و همین طور دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم اظهارات آقای مکرون و موضع دولت فرانسه را محکوم کردند.
این موضع‌گیری‌های ایران در اوج انتقاد بعضی جوامع اسلامی و رهبران کشورهای مسلمان از رئیس جمهور و دولت فرانسه به خاطر آن چه ترویج اسلام‌ستیزی می‌خوانند، منتشر شد.

در روزهای گذشته علاوه بر این، رهبران سیاسی ترکیه و پاکستان به تندی از امانوئل مکرون انتقاد کرده بودند.

همزمان با با گرفتن انتقاد به اظهارات آقای مکرون، در برخی از کشورهای عربی فراخوان‌هایی در رابطه با بایکوت محصولات فرانسوی منتشر شده است که انتقاد تند فرانسه را در پی داشت.

در همین حال، تظاهرات ضد فرانسوی کوچکی در لیبی، غزه و شمال سوریه برگزار شد، مناطقی که که شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه کنترل را به دست دارند.

دولت فرانسه اما با دفاع از حق انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام، معتقد است ممانعت از آزادی بیان به خاطر نگرانی از احساسات یک گروه و جامعه خاص، وحدت را تضعیف می‌کند./

اخبار مرتبط
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید حادثه سر بریدن یک معلم تاریخ در حومه پاریس یک حمله تروریستی اسلامگرا آشکار بود، ولی تحجر بر آزادی بیان پیروز نخواهد شد.
شنبه / ۲۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۳
مکرون در بدو ورود به نشست سران اروپایی ترکیه را به استفاده از اسلام‌گرایان افراطی در نبرد قره باغ متهم کرد.
جمعه / ۱۱ مهر ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۹
برج ایفل در پاریس و مناطق اطراف آن به دنبال تهدید به یک بمبگذاری تخلیه شد. ​
چهارشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۹
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید