صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۴۴
کد خبر: 2852
گزارشگر: 213
۳۸۰
۰
۰
۱
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی

واردات نوشابه خارجی؛ تهدید اقتصاد داخلی

برخی واردات گسترده نوشیدنی ها به ایران را تهدیدی جدی برای تولید داخلی می دانند و برخی نیز معتقدند این تهدید جدی نیست؛ چراکه اکثر چنین نوشیدنی هایی را بدون مشابه داخلی می دانند.

برخی واردات گسترده نوشیدنی ها به ایران را تهدیدی جدی برای تولید داخلی می دانند و برخی نیز معتقدند این تهدید جدی نیست، چراکه اکثر این آبمیوه ها، ابمیوه هایی هستند که مشابه داخلی ندارند

یکی از ثمرات ورود انواع محصولات خارجی به کشور، تغییر ذائقه مردم و تمایل آنها به مصرف و خرید کالاهایی است که تا چند سال قبل، جای آنها در سبد مصرف خانوارها خالی بود..

یکی از این محصولات و نوشیدنی های خارجی است که طی سالهای اخیر، مصرف و توزیع آنها در کشور رشد چشمگیری پیدا کرده است و کمتر مغازه و فروشگاهی وجود دارد که انواعی از این محصولات را در خود نداشته باشد.

طبق بررسی های وزارت بهداشت مشخص شده که بسیاری از این محصولات فاقد مجوزهای بهداشتی و برچسب اصالت است و مشخص نیست این حجم وسیع موجود در بازار کشورمان، چگونه به صورت قاچاق یا بدون موافقت وزارت بهداشت از طرق قانونی، به ایران آمده است.

طبق اعلام معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت این وزارتخانه به هیچ عنوان مجوز واردات نوشیدنی‌های مختلف را صادر نمی‌کند، چراکه با توجه به تولیدات کشور در این عرصه نیازی به واردات کالای خارجی وجود ندارد.

خوشبختانه در حال حاضر ظرفیت تولید کارخانه‌های فعال در زمینه‌ نوشیدنی و نوشابه و تنوع آنها به حدی است که پاسخگوی نیازهای کشور است و برهمین اساس در این حوزه نیازی به واردات نمونه‌های خارجی وجود ندارد.

به عنوان مثال نوشابه "کوکا" در داخل کشور تولید می‌شود و از نظر طعم و کیفیت چیزی کم ندارد. حال آنکه به هر حال شرکت‌هایی که تحت نظر یک برند بین المللی به تولید می‌پردازند باید فعالیت خود را تحت لیسانس آن کشور ادامه دهند. برهمین اساس "کوکا" در تمام دنیا از نظر طعم و کیفیت شرایط یکسانی را دارد و "کوکا" در ایران با عربستان و اروپا فرقی ندارد؛ چراکه در همه جای دنیا از فرمولی یکسان برای تولید آن استفاده می شود.

درخصوص واردات این محصولات باید عوارض گمرکی به شکلی تعیین شود که وارد‌کننده تمایلی به واردات این محصولات مضر نداشته باشد؛ به‌طور کلی دولت باید برای کالاهای مضر عوارض و مالیات سنگین تعیین و به سمت تولید کالاهای سلامت‌محور حرکت کند.

به‌طور کلی تولید نوشابه در ایران به دلیل استقبال بالای مردم سود زیادی دارد و باید برای این صنایع مالیات و عوارضی متناسب با این سود تعیین کرد تا از منابع حاصل از آن کالاهای سلامت‌محور را با هزینه کمتر تولید و به مردم ارایه کرد./


مهدی کریمی تفرشی
اخبار مرتبط
هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند و در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است!
سه شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۹ / ۰۱:۳۱
در حال حاضر حدود 60 شرکت فعال در ترکیه در زمینه صادرات به قطر فعالیت هستند و کشور ترکیه با قطر مناسبات سیاسی و تجاری خوبی دارد. اما یکی از مزیت های کشور ما نسبت به ترکیه این است که صادرات از ترکیه به قطر فقط از طریق هوایی امکانپذیر است در حالیکه صادرات ما به قطر از طریق بنادر هم انجام می گیرد.
دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۲:۱۴
با توجه به نوسان‌های ارزی و محدودیت‌های بین‌المللی، واردات محصولات مشابه خارجی و مواد اولیه با محدودیت‌هایی روبه‌رو شده است و شرایط فعلی فرصت مناسبی برای توسعه صنایع داخلی است.
شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۹ / ۰۲:۲۳
مناطق آزاد با تسهیل مقررات و کاهش بروکراسی‌های اداری و با توجه به اینکه خارج از قلمرو گمرکی است در توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می کند؛ این در حالی است که اصلاح نظام بانکی و تطابق با قوانین بین المللی از مهم ترین ضرورت هایی است که باید در مناطق آزاد در دستور کار قرار گیرد.
چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۸
امروز روز ملی صادرات است و کشور ما به لحاظ جغرافیایی، ترانزیتی و موقعیت استراتژیک منطقه ای شرایط فوق العاده ای دارد که می تواند از مزیت های مهم در تجارت خارجی باشد که باید از این موقعیت بی نظیر بهره برد، ولی یکی از عمده مشکلاتی که در ایران وجود دارد این است که بدون شناخت کافی وارد بازارها می‌شویم و همین امر سبب می شود که واحدهای تولیدی و صنعتی آسیب دیده و در رقابت با سایر رقبا با شکست روبه‌رو می‌شوند.
سه شنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۷
بعد از جنگ جهانی دوم ایده ایجاد مناطق آزاد تجاری با هدف رسیدن به اقتصاد آزاد و گسترش صادرات در میان کشورهای جهان شکل گرفت وتاسیس مناطق آزاد تجاری در ایران نیز با هدف کمک به توسعه صادرات و ارز آوری و اشتغال آفرینی و گسترش فعالیت های اقتصادی با کشورهای منطقه ایجاد شد.
دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۳
امنیت غذایی در واقع به معنای دسترسی همه افراد یک جامعه در تمام طول عمر به غذای سالم و کافی برای داشتن یک زندگی سالم و فعال است.
جمعه / ۲۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۴
استاندارد از پایه‌های استوار علم است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقش بسزایی دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت تلاش کرد تا به فن‌آوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد و حمایت از تولید و سرمایه ملی تنها در سایه توجه به تولید و ارایه خدمات با کیفیت و استاندارد میسر است.
چهارشنبه / ۲۳ مهر ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۷
با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهار فصل است و موقعیت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره برداری کرد.
یکشنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۴
در طول سال های تحریم، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان صنعت غذا همواره کوشیده اند علیرغم تمام ناملایمات و مشکلات عدیده اقتصادی کمر خم نکنند و حفظ کیفیت محصولات غذایی و سلامت جامعه را در الویت قرار داده و غذای سالم و با قیمت معقول و در توان مردم جامعه را بر سر سفره های مردم قرار دهند، ولی بی شک به دلیل حساسیت این صنعت، رفع موانع اقتصاد و نوسانات بازار نیاز به نگاه ویژه دولت و مسئولان دارد.
شنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۱
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید