صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۹
کد خبر: 2883
گزارشگر: 213
۲۴۸
۰
۰
۱
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی

واردات محصولات غذایی نباید مجال سودجویی شود

واردات یک محصول از کشورهای خارجی با توجه به اینکه هر کشوری نمی تواند سازنده و تأمین کننده تمام نیازهای خود باشد به خودی خود موضوع بدی نیست . ولی باید این موضوع را در نظر گرفت که وقتی یک کشور توان و امکانات تولید یک محصول را در درون خود دارد و بستر آن فراهم است واردات آن نه تنها به خودکفایی و رشد اقتصادی تولید و صنعت کشور لطمه های جبران ناپذیری می زند، بلکه محلی برای سودجویی و فرصت طلبی برخی فراهم می شود.

واردات یک محصول از کشورهای خارجی با توجه به اینکه هر کشوری نمی تواند سازنده و تأمین کننده تمام نیازهای خود باشد به خودی خود موضوع بدی نیست . ولی باید این موضوع را در نظر گرفت که وقتی یک کشور توان و امکانات تولید یک محصول را در درون خود دارد و بستر آن فراهم است واردات آن نه تنها به خود کفایی و رشد اقتصادی تولید و صنعت کشور لطمه های جبران ناپذیری می زند بلکه محلی برای سودجویی و فرصت طلبی برخی فراهم می شود.

خاستگاه بسیاری از مواد اولیه دیگر کشورهاست و واردات آنها اجتناب ناپذیر است. از جمله خاستگاه بسیاری از ادویه جات کشور هندوستان است.

اتخاذ تدابیری همچون افزایش حجم ذخایر راهبردی گندم، مشروط کردن واردات روغن و دانه‌های روغنی به خرید تولیدات داخلی، وضع تعرفه مناسب و اخذ مبلغ معینی بابت واردات برنج، مدیریت تعرفه‌ای واردات شکر و همچنین ممانعت از واردات میوه‌های خارجی در کنار افزایش صادرات فرآورده‌های دامی و شیلاتی از اقدامات مثبت وزارتخانه در سال گذشته بود.

امروزه اقلامی چون ماکارونی ، سس ها ، پاستل ،بیسکویت ، آدامس ، شکلات ، تن ماهی ، ادویه جات ، آبمیوه ، کمپوت و به ویژه انواع روغن ها و علی الخصوص روغن زیتون و کنسروها با مارک های کشور تایلند ، سنگاپور ، ایتالیا و اسپانیا و گاهاً ترکیه متأسفانه به طرز چشمگیری در فروشگاهها عرضه می شود و باعث سودجویی عده ای از دلالان و فلج کردن توان تولید کننده داخلی می شود .

یکی از نکات بحرانی و بسیار حساس و درخور توجه در حوزه واردات موادغذایی بحث ایمنی ، سلامت و امنیت غذایی است. مواد غذایی که به دست مردم می رسد باید کاملاً سالم و قابل اعتماد باشد و مواد مضر ، افزودنی ، باقیمانده سموم کشاورزی و مواد شیمیایی نامناسب ، آلودگی های بیولوژیک و غیره را نداشته باشد .

واردات کالاهای سلامت محور به صورت غیر رسمی و غیر قانونی عامل اصلی نگرانی مصرف کنندگان است و هیچگونه اطمینان خاطری نسبت به تاریخ مصرف ،کیفیت ، اصالت و ترکیبات ادعا شده بر روی کالاهایی که به صورت قاچاق وارد کشور میشوند وجود ندارد .

با ورود هر چه بیشتر دانش و تکنولوژی روز و آشنایی با آخرین فناوری های تولید و بسته بندی در دنیا قطعاً به زودی شاهد خود کفایی هرچه بیشتر در جهت تولید محصولات با کیفیت مطابق استاندارهای روز دنیا ، پیشرفت در زمینه فناوری های بسته بندی و حتی تولید ماشین آلات و بی نیازی از واردات بسیاری از کالاها خواهیم بود . سرمایه گذاری هر چه بیشتر در صنعت بسته بندی و بهبود بسته بندی کالاها مطابق با آخرین دستاوردهای روز دنیا به ویژه در جهت بهبود و گسترش صادرات می تواند از مؤلفه های تأثیر گذار در رشد صنعت و تولید کشور باشد./


اخبار مرتبط
عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بیماری های تنفسی از جمله بیماری کرونا دارد و برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به عوامل بیماری‌زا به ویژه ویروس کرونا در این ایام، باید ضمن رعایت نکات بهداشتی، توصیه‌های تغذیه‌ای و دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن را بسیار جدی گرفت.
شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۶
هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند و در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است!
سه شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۹ / ۰۱:۳۱
در حال حاضر حدود 60 شرکت فعال در ترکیه در زمینه صادرات به قطر فعالیت هستند و کشور ترکیه با قطر مناسبات سیاسی و تجاری خوبی دارد. اما یکی از مزیت های کشور ما نسبت به ترکیه این است که صادرات از ترکیه به قطر فقط از طریق هوایی امکانپذیر است در حالیکه صادرات ما به قطر از طریق بنادر هم انجام می گیرد.
دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۲:۱۴
با توجه به نوسان‌های ارزی و محدودیت‌های بین‌المللی، واردات محصولات مشابه خارجی و مواد اولیه با محدودیت‌هایی روبه‌رو شده است و شرایط فعلی فرصت مناسبی برای توسعه صنایع داخلی است.
شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۹ / ۰۲:۲۳
مناطق آزاد با تسهیل مقررات و کاهش بروکراسی‌های اداری و با توجه به اینکه خارج از قلمرو گمرکی است در توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می کند؛ این در حالی است که اصلاح نظام بانکی و تطابق با قوانین بین المللی از مهم ترین ضرورت هایی است که باید در مناطق آزاد در دستور کار قرار گیرد.
چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۸
امروز روز ملی صادرات است و کشور ما به لحاظ جغرافیایی، ترانزیتی و موقعیت استراتژیک منطقه ای شرایط فوق العاده ای دارد که می تواند از مزیت های مهم در تجارت خارجی باشد که باید از این موقعیت بی نظیر بهره برد، ولی یکی از عمده مشکلاتی که در ایران وجود دارد این است که بدون شناخت کافی وارد بازارها می‌شویم و همین امر سبب می شود که واحدهای تولیدی و صنعتی آسیب دیده و در رقابت با سایر رقبا با شکست روبه‌رو می‌شوند.
سه شنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۷
بعد از جنگ جهانی دوم ایده ایجاد مناطق آزاد تجاری با هدف رسیدن به اقتصاد آزاد و گسترش صادرات در میان کشورهای جهان شکل گرفت وتاسیس مناطق آزاد تجاری در ایران نیز با هدف کمک به توسعه صادرات و ارز آوری و اشتغال آفرینی و گسترش فعالیت های اقتصادی با کشورهای منطقه ایجاد شد.
دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۳
امنیت غذایی در واقع به معنای دسترسی همه افراد یک جامعه در تمام طول عمر به غذای سالم و کافی برای داشتن یک زندگی سالم و فعال است.
جمعه / ۲۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۴
استاندارد از پایه‌های استوار علم است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقش بسزایی دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت تلاش کرد تا به فن‌آوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد و حمایت از تولید و سرمایه ملی تنها در سایه توجه به تولید و ارایه خدمات با کیفیت و استاندارد میسر است.
چهارشنبه / ۲۳ مهر ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۷
با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهار فصل است و موقعیت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره برداری کرد.
یکشنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۴
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید