صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۳
کد خبر: 2958
گزارشگر: 213
۱۶۵۴
۰
۰
۳
اظهارات تازه کارشناسان اقتصاد و مسکن

کاهش قیمت مسکن در راه است؟

همزمان با اتفاقات سیاسی اخیر و ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز، سایر بازارهای موازی مانند مسکن نیز تحت تأثیر قرار گرفته و کاهش قیمت‌ها در این بخش کلید خورده است.
درمیان بازارهای مختلف اما وضعیت بازار مسکن کمی متفاوت است و باید گفت کاهش قیمت‌ها سرعت سایر بخش‌ها را ندارد اما با این وجود نشانه‌های ریزش نرخ‌ مسکن آغاز شده و به نظر می‌رسد برخلاف ماه‌های گذشته، این بار قیمت مسکن مسیر نزولی را در پیش بگیرد.

حداقل در یک هفته و 10روز اخیر میزان آگهی‌های فروش خانه در دنیای مجازی و قیمت املاک بگونه ای دچار تغییرات شده به طوری که همزمان با ریزش نرخ دلار، ناگهان آگهی فروش 100 تا 200 واحد آپارتمان در اطراف تهران درج می‌شود که نشان می دهد احتکارکنندگان بازار مسکن از شرایط حاکم بر بازار و اقتصاد احساس خطر کرده‌اند. از آن سو عده‌ای هم هستند که به دنبال خرید تعداد زیادی آپارتمان به صورت یک‌جا بوده تا با احتکار آنها بتوانند در شرایط مناسب،‌سود هنگفت به جیب بزنند.

آخرین روایت بانک مرکزی از قیمت مسکن

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در تهران برای مهرماه امسال ، ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در هر مترمربع اعلام شده که این شاخص در مقایسه با ماه گذشته (شهریور ۹۹) رشد ۱۰ و نسبت به ماه مشابه سال قبل (مهرماه ۹۸) رشد ۱۱۰.۱ درصدی داشته است.

تعداد معاملات مسکن نیز در مهر ماه امسال هشت هزار و ۶۵۶ فقره بود که نسبت به ماه گذشته که هشت هزار و ۴۶۳ فقره بود، رشد ۲.۳ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (مهرماه ۹۸) که سه هزار و ۴۰۱ فقره معامله ثبت شده بود، افزایش ۱۵۴.۵ درصدی نشان می‌دهد.

بیشترین تعداد واحدهای معامله شده در تهران به تفکیک عمر بنا به واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۷درصد از کل معاملات مسکن مهرماه اختصاص داشت.واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت با ۱۹ درصدکل معاملات در رتبه بعدی قرار داشتند.

کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت‌ها

گویا قرار است آبان ماه وضعیتی متفاوت از سایر ماه‌ها داشته باشد زیرا بررسی‌ها نشان می دهد در مجموع یک هفته اخیر بین 10 تا 20 درصدی از میزان نرخ‌های نجومی برای فروش خانه و آپارتمان در پایتخت کاسته شده است.

برخی از مالکان که در ماه‌های گذشته برای املاک خود، قیمت‌های بالایی تعیین می کردند اکنون جانب احتیاط را رعایت کرده و حتی بعضی‌ها اقدام به فروش ملک خود با تخفیف کرده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، به نقل از خبرآنلاین، کارشناسان و فعالان بازار مسکن می گویند در صورت تداوم کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار مسکن هم پایین خواهد آمد هر چند این اتفاق به سرعت سایر بازارها نخواهد بود و بازار تحت تأثیر فوری جو حاکم بر دیگر بازارها مانند سکه، طلا و خودرو قرار نمی گیرد.

به اعتقاد بالاترین مقام حوزه مسکن، یعنی محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ؛ ریزش نرخ ارز و طلا به طور طبیعی کالاها و خدمات از جمله مسکن را متاثر می‌کند.

وی با اشاره به چسبندگی قیمت ها در بازار مسکن، بیان کرده؛ اگرچه قیمت ها با رشد ارز و طلا افزایش می یابد اما هنگامی که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت ها به راحتی ممکن نیست.

تأثیر تداوم ریزش نرخ ارز بر سقوط قیمت مسکن

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: همزمان با کاهش قیمت را در بازارهای موازی شاهد سقوط چشمگیر قیمت مسکن هستیم.وی بیان کرد: ماه‌هاست قیمت مسکن و املاک تحت تأثیر نرخ ارز به ویژه دلار قرار گرفته و اکنون دارای حباب بسیار زیادی است.

به گفته در ماه‌های گذشته شاهد بودیم که با افزایش نرخ ارز و دلار، قیمت مسکن بالا رفت اما باید در نظر داشت که کاهش نرخ دلار تاثیر فوری در بازار مسکن ندارد قیمت ها به سرعت پایین نخواهد آمد بلکه این مساله اکنون در گرو تداوم کاهش نرخ ارز است و در این صورت می توان به پایین آمدن قیمت‌ها در هفته‌های آتی امیدوار بود.

نقش سوداگران در گرانی قیمت مسکن

نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌و گو با خبرآنلاین گفت: بازار مسکن از اقتصاد کل کشور تاثیر می گیرد به عبارت دیگر اگر هر اتفاقی برای اقتصاد کل کشور بیافتد، بر شرایط بازار مسکن نیز موثر می شود .

ایرج رهبر اظهار کرد: باید توجه داشت که بخش مسکن سهم 30 تا 35 درصدی در اقتصاد کشور دارد،‌ هرگونه تحولات در سطح کلان می تواند بر این بخش اثرگذار باشد.

وی درباره نوسانات قیمت در بخش مسکن و قیمت مصالح ساختمانی افزود: دربخش مسکن شاهد دو نوع افزایش قیمت هستیم،در واقع یک بخش در اثر گرانی مصالح و هزینه ساخت و ساز و قیمت زمین در قیمت مسکن موثر است که باید گفت گرانی واقعی محسوب می شود اما بخش دیگری وجود دارد که به اعتقاد بنده حباب یا سوداگری است و برخی از افراد فرصت طلب، از این موقعیت استفاده کرده و مانند سایر کالاها (که در بازار روز به روز گران‌تر می شود و احتکار می کنند) ، موجب می‌شوند قیمت‌ها در بازار مسکن افزایش یابد در اصل این افراد هستند که تاثیر چندین برابری در گرانی بخش مسکن دارند.

وی بیان کرد: بخش مسکن در یک سال شاهد تغییرات بسیار فراوانی بوده و قیمت‌ها 200 تا 300 درصد نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته که بخشی مربوط به گرانی مصالح، زمین، دستمزد ساخت و هزینه‌های تولید می شود که در مجموع شاید علت 20 تا 30 درصد این افزایش قیمت باشد و در مقابل سوداگری،‌ بورس بازی و احتکار و سودجویی علت اصلی گرانی این بخش مهم اقتصاد است.

وی درباره مدت زمان کاهش قیمت مسکن تحت تأثیر کاهش نرخ‌ها در سایر بازارها توضیح داد: معمولا بر روی بخش مسکن زمان فوری و سریع اثر ندارد مگر اینکه بسیار خاصی در سطح اقصاد کلان رخ دهد. معمولا افزایش قیمت‌ها بسیار سریع رخ می‌دهد اما کاهش قیمت‌ها متناسب با آن سرعت نیست. بنابراین اگر اتفاق خاص اقتصادی رخ ندهد حداقل 2 تا3 ماه زمان برای کاهش نرخ ها در بازار مسکن لازم است.

سودجویی و احتکار مسکن

وی درباره فروش عمده آپارتمان به صورت یک جا بیان کرد: سوداگری و سودجویی و احتکار در چنین زمان‌هایی خود را نشان می‌دهد و کسی که در بخش کلان سرمایه‌گذاری مسکن شرکت کرده بوده با نیت اینکه قیمت مسکن را بالا ببرد (خود و همکارانش که شاید انگشت‌شمار هستند و کنترل شرایط را در دست دارند) اکنون احساس خطر کرده و به تکاپو افتاده اند. به دلیل اینکه این افراد سرمایه‌گذاری کلان را در اختیار داشتع و از افتادن اتفاقات خاص هراس دارند در نتیجه در چنین شرایطی سریع برای فروش اعلام آمادگی می‌کنند.

وی تاکید کرد: این افراد، سودجویانی هستند که در افزایش قیمت‌ها نقش دارند و در شرایط خاص دست خود را با اعلام آمادگی برای فروش تعداد واحدهای زیاد و کلان به راحتی رو می کنند.

وی خاطر نشان کرد: به اعتقاد بنده اگر این رویه ادامه پیدا کند و اتفاق خاصی در اقتصاد کل کشور مشاهده شود، این سودجویان سریع واکنش نشان داده و واحدهای احتکار شده را عرضه می کنند./
اخبار مرتبط
«کمبود ۵ میلیون واحد مسکونی» موضوعی بود که چند روز گذشته از قول فرشید پورهاجر، دبیر کانون انبوه سازان مسکن به همراه موضوعات دیگر مانند ساخت خانه های ۲۵ تا ۴۰ متزی دنبال کردیم و بهانه ای شد تا به مساله مسکن از منظر اجاره نشین ها بپردازیم که این روزها در فشار عجیب و غریبی به سر می برند..در این باره با مرتضی چگونیان، کارشناس ملک و املاک که با بازار مسکن آشنایی حرفه ای دارند، گفت و گویی کوتاه انجام دادیم که در ادامه می آید:
یکشنبه / ۲۷ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۲
اگر روزگاری نه چندان دور بحث در بازار مسکن بر سر میزان رقم تسهیلات بانکی خرید مسکن و شرایط آن بود و کارشناسان از کم بودن نسبت و سهم تسهیلات بانکی از قیمت و ارزش آپارتمان سخن می‌گفتند، حال با توجه به جهش قیمت‌ها در بازار اجاره و خرید مسکن به گونه‌ای است و شرایط در بازار مسکن چنان تغییر کرده است که خانه‌دار شدن به رویایی دورتر از قبل بدل شده است.
پنج شنبه / ۲۴ مهر ۱۳۹۹ / ۲۲:۳۰
آخرین قیمت اوراق مسکن برای زوج ها و مجردهای تهرانی و استان ها اعلام شد.
جمعه / ۷ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۳
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: واریز وام ودیعه مسکن آغاز شده است و به طور تقریبی 700 تا 800 هزار خانوار مشمول وام ودیعه مسکن می‌شوند.
سه شنبه / ۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۳
مدیر امور اعتباری بانک مسکن درباره شرایط پرداخت وام ۲۵۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن توضیحاتی داد.
یکشنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۰
نماگر بورس امروز با رشد ۲۱ هزار واحدی نماگر بورس در ۲۰ دقیقه آغازین معاملات نمایان شد
شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۰
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: پرداخت وام ودیعه مسکن به واجدان شرایط از هفته آینده آغاز می شود
یکشنبه / ۲۶ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۲
وزیر راه گفت: در بسیاری از شهر‌ها جشن اتمام مسکن مهر را برگزار کرده ایم و همچنین به زودی اولین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن را در شهر‌های مختلف به متقاضیان تحویل خواهیم داد.
شنبه / ۲۵ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۲
رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک ها آماده هستند که وام ودیعه اجاره مسکن را به متقاضیان پرداخت کنند.
دوشنبه / ۲۰ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۸
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: اسامی واجدان شرایط دریافت وام اجاره تا 20 مردادماه از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک های عامل اعلام می شود.
دوشنبه / ۱۳ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۳
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید