صفحات
روزنامه آسیا

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 02 اردیبهشت 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 29 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 28 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 27 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 26 فروردین 1398

  • روزنامه اقتصادی آسیا - 25 فروردین 1398

Loading
سه شنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۹:۲۸
سرویس : یادداشت
کد خبر : ۲۹۹
گزارشگر : ۱

اروپا در دوراهی حضور یا تحریم نشست ضد ایرانی ورشو

کشورهای بزرگ اروپایی هنوز درباره نحوه حضورشان در نشست آتی ورشو تصمیم نگرفته اند. در حالی که 3 هفته دیگر شهر ورشو لهستان میزبان یک نشست ضد ایرانی خواهد بود اما هنوز نحوه حضور کشورهای بزرگ اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) در این نشست معلوم نشده است. حضور سطح بالای مقامات این 3 کشور در نشست ورشو می تواند به تضعیف بیش از پیش برجام انجامیده و حتی در شرایطی که هنوز سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای مراودات اقتصادی با ایران (SPV) به فرجام نرسیده، تیر خلاصی بر شقیقه برجام نیمه جان باشد.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز یکشنبه – دیروز- در گفتگو با "فایننشال تایمز" تاکید کرده "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در نشست ورشو حضور نخواهد یافت. او تداخل این نشست با نشست اتحادیه آفریقا را دلیل عدم حضور خانم موگرینی در این نشست عنوان کرده است.
همچنین دیپلمات های اروپایی به "فایننشال تایمز" گفته اند که برخی کشورهای اروپایی به شدت از برگزاری نشست ورشو ناراحت هستند و هنوز 3 کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره نحوه و سطح حضورشان در نشست ورشو به تصمیم گیری نرسیده اند.
یک دیپلمات اروپایی گفته است بعید به نظر می رسد که فرانسه در سطح وزیر امور خارجه در نشست ورشو حاضر شود.
نشست ورشو چیست؟
"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا در 21 دی ماه گذشته و در جریان سفر منطقه ای خود به خاورمیانه در شهر قاهره اعلام کرد، واشنگتن میزبان نشستی دو روزه در تاریخ 24 و 25 بهمن ماه امسال در شهر ورشو لهستان خواهد بود.
بنا به اعلام وزیر خارجه آمریکا هدف این نشست بحث و بررسی درباره ثبات خاورمیانه با تاکید بر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
"پمپئو" در مصاحبه‌ای تاکید کرده بررسی نفوذ منطقه ای ایران "یک عنصر مهم" در اجلاس ورشو خواهد بود و این نشست در پی تضمین این است که ایران اثر بی ثات کنندگی در منطقه نداشته باشد.
وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده دهها کشور از سراسر جهان در نشست ورشو شرکت خواهند کرد، کشورهایی که بنا به اعلام وزارت امور خارجه آمریکا منافع مشترکی در ایجاد ثبات در خاورمیانه دارند. شمار کشورهای حاضر در نشست ورشو هنوز معلوم نیست اما رسانه های غربی از حضور احتمالی 70 کشور در این نشست خبر داده اند.
جمهوری اسلامی ایران به نشست ورشو واکنش نشان داده و از دولت لهستان بابت میزبانی این نشست به شدت انتقاد کرده است.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این اقدام دولت لهستان، سفیر این کشور در تهران را احضار کرده و مراتب اعتراض خود را به برگزاری این نشست ضد ایرانی در پایتخت لهستان به اطلاع دولت ورشو رسانده است. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران هفته گذشته در واکنش به اقدام دولت لهستان، هفته فیلم لهستان در تهران را لغو کرد.

تعداد بازدید : ۱۲۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید