صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۹ / ۲۱:۴۱
کد خبر: 3000
گزارشگر: 213
۵۴۱
۰
۰
۲
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی

سینمای ایران برای جهانی شدن، ایرانی شود

جایزه های گوناگونی که سینمای ایران در سطح جهان به دست آورد، سینمای ما را مورد توجه پخش کنندگان جهان قرار داد و روز به روز به تماشاگران فیلمهای ایرانی در سراسر جهان افزوده می شد که اوج آن در سال ۲۰۰۱ بود. این توجه و فروش فیلمهای ایرانی به تدریج افت کرد و امروزه پخش کنندگان اروپایی - آمریکایی و آسیایی رغبت بسیار کمتری برای خرید فیلمهای ایرانی از خود نشان می دهند.

جایزه های گوناگونی که سینمای ایران در سطح جهان به دست آورد، سینمای ما را مورد توجه پخش کنندگان جهان قرار داد و روز به روز به تماشاگران فیلمهای ایرانی در سراسر جهان افزوده می شد که اوج آن در سال ۲۰۰۱ بود. این توجه و فروش فیلمهای ایرانی به تدریج افت کرد و امروزه پخش کنندگان اروپایی - آمریکایی و آسیایی رغبت بسیار کمتری برای خرید فیلمهای ایرانی از خود نشان می دهند.

شباهت بسیاری فیلم های ایرانی به یکدیگر و موضوعات تکراری و کاهش خلاقیت و نیز کاهش کنجکاوی در مورد وضعیت ایران برای دیگر کشورها را میتوان از دلایل افت استقبال جهانی از فیلم های ایرانی دانست و در عوض سینمای آمریکای لاتین کم کم دارد جای خود را در نگاه جهانی باز می کند.

سینمای ایران با تولید حدود 150 فیلم در سال آمار چشمگیری در تولید فیلم در سینمای جهان دارد. اما در مقایسه با سینمای جهان هنوز راه طولانی در پیش داریم، باید روی فراهم کردن زیرساخت های سینمایی در کشور حرکت جدی انجام داد. 

حضور در متن سینمای جهان یعنی توانایی جذب سرمایه و تولید فیلم در یک روند حرفه‌ای؛ مهمترین عامل شناخت درست از فضای جامعه ای است که فیلمساز در آن فیلم می سازد. باید مردم آن جامعه را بدرستی بشناسد و با آنها زندگی کرده باشد. باید فضای جامعه برایش کاملا ملموس و آشنا باشد. به همین دلیل است که فیلمسازان ما در خارج از کشور موفق عمل نمی کنند.

وابستگی ما به فرهنگ شرق و اسلام و تشیع و نیز ریشه های ایرانی اسلامی، سینمای ما را از سینمای دیگر کشورهای جهان متفاوت ساخته است. برای اینکه جهان با سینمای ما بتواند ارتباط نزدیکی برقرار کند باید بتواند با فرهنگ و نگاه ایرانی ارتباط درستی برقرار کند و باید شناخت ایجاد شود.

بخش اندیشه‌گرای سینمای قاره پهناور آسیا توانسته با ارائه مضامین تازه و نگاهی جدید به ساختارهای زیباشناختی به ویژه در عرصه سینمای مفهوم‌گرا، حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. در این میان سینماگران ایران به عنوان یک کشور مهم آسیایی همواره حضور خود را در جشنواره‌های گوناگون حفظ کرده اند و گاهی اوقات جوایز معتبری را هم به خود اختصاص داده‌اند.

این سینما با عنایت به ویژگی‌های بالقوه فراوانی که برای تاثیرگذاری بیشتر بر وجوه اقتصادی سینما دارد، می‌تواند با ایجاد بازارهای منطقه‌ای و حضور فعال و تخصصی در بازارهای فیلم بین‌المللی وجوه دیگری از توانایی‌های خود را به ظهور برساند./

مهدی کریمی تفرشی/تهیه کننده سینما و عضو هیات مدیره جامعه تهیه کنندگان سینمای ایران
روزنامه آسیا
اخبار مرتبط
علی فلاح زاده، فارغ التحصیل دکترای پژوهش هنر از دانشگاه یو ام مالزی، در نوشته اخیر خود با تفسیر و ترجمه چند کتاب مرجع و مقاله به بررسی چیستی و ماهیت مفهوم هنر و اثر هنری پرداخته است. در این نوشته که اولین نوشته از سری مقالات در مورد ماهیت ontology هنر نگارنده است، فلاح زاده با زبانی ساده و بدور از اطناب به بررسی کلیت نظریات چند فیلسوف و متفکر قرون نوزدهم و بیستم در باب ماهیت هنر پرداخته است.
سه شنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۹ / ۰۰:۵۷
روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت پس از گزارش‌ اخیرش درباره سوء رفتارهای جنسی آیدین آغداشلو،‌ هنرمند مشهور ایرانی، علاوه بر محدودیت‌های اینستاگرام برای حساب کاربری او، نمایشگاه آثارش در تهران نیز لغو شده است.
دوشنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۲
همانطور که صندوق بین المللی پول هشدار می دهد در حال نزدیک شدن به سمت بدترین رکود اقتصادی در طول تاریخ هستیم مخصوصا صنعت هنر که در معرض رکود مضاعف است.
پنج شنبه / ۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۳
اکبر عالمی، منتقد سینما و مستندساز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت وی مجری برنامه پرطرفدار «هنر هفتم» در دهه 70 بود.
سه شنبه / ۲۲ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۳
معاون امور هنری وزارت ارشاد در یادداشتی گلایه‌آمیز با جمله «تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند!» از ساخت تندیس‌های نازیبا و نام مناسب که در ماه‌های گذشته در چند شهر نصب شده‌اند، انتقاد کرد.
شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۹:۲۳
نمایش «عشق روزهای کرونا» با کارگردانی محمد رحمانیان به خاطر حضور گربه در یکی از اپیزودهای آن با مشکل سانسور مواجه شد.
سه شنبه / ۱ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۹
«دیانا ریگ» بازیگر نقش اولنا تایرل در سریال پرطرفدار بازی «تاج و تخت» و «اِما پیل» در سریال «انتقام‌جویان، در اثر سرطان درگذشت.
جمعه / ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۲
مدیر عامل خانه هنرمندان گفت به دلایل جدی مالی این مرکز به زودی تعطیل خواهد شد.
سه شنبه / ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۸
برخی رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی مدعی شده اند که محمدرضا فروتن در آلمان تغییر جنسیت داده است.
یکشنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۵
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید