معامله در اتاق های تاریک

چهارشنبه / ۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۸:۲۳
کد خبر: 303
گزارشگر: 1
۲۰۰
۰
۰
۰

این موضوع البته در بین مسئولین وزارت نفت بخصوص مسئولین شرکت‌ ملی نفت ایران تازگی ندارد و ردپای تلاش های مقامات ارشد این شرکت در به بن‌بست رسیدن عرضه‌های پیشین نفت در بورس دیده می‌شود، اقدامی که ریشه در خواسته این شرکت مبنی بر حفظ انحصار صادرات طلای سیاه داشت.
در همین راستا، اخیرا مسئولین وزارت نفت با اخذ مجوزی از شورای عالی هماهنگی اقتصادی، نفت خام را با شرایط جذاب‌تر و قیمت پایین‌تری از بازار بورس به فروش می‌رسانند. این اقدام که از طریق مذاکره با خریداران در فضای غیرشفاف و غیر رقابتی اتاق تاریک صورت می‌گیرد، طبیعتاً موجب تضعیف و کساد شدن بازار بورس خواهد شد.
سید علی‌حسینی مدیرعامل بورس انرژی درباره اینکه تلاش برای فروش نفت با برخی روش ها در کنار عرضه نفت در بورس انرژی چه تبعاتی در پی خواهد داشت، گفت: «این موضوع یکی از آفت‌هایی است که بورس انرژی نیز نسبت به آن معترض است. اصولاً هر اقدامی باعث شود کنار بازار شفاف عرضه کالا مسیر دیگری بازگشایی شود، به طور حتم کار غلطی است. برای یک کالا اگر چند مسیر باز شود محل اشکال است».
این اقدام وزارت نفت در کنار تعویق عرضه جدید نفت در بورس، این شائبه را تقویت می‌کند که هدف این وزارتخانه، کامل کردن سناریو ناکارآمد نشان دادن «عرضه نفت در بورس» و «ظرفیت‌های بخش خصوصی» در صادرات نفت‌ خام ایران است تا با استفاده از آن بتواند انحصار معاملات این ثروت ملی را در اختیار این وزارتخانه بخصوص شرکت ملی نفت ایران حفظ کند.
گفتنی است در حالی وزارت نفت به دنبال دورزدن بورس با فروش نفت در اتاق تاریک و ناکارآمد نشان دادن این راهکار مهم بی اثر کردن تحریم های نفتی است که صادرات نفت خام ایران در ماه های اخیر با کاهش چشمگیری مواجه شده است


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید