صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۷
کد خبر: 3035
گزارشگر: 213
۲۳۹
۰
۰
۴
معاون وزیر بهداشت درباره استعفای خود گفت:

مدیریت وزارت بهداشت به مرگ و میر انسانی انجامید/اظهارات وزیر بهداشت در تولید واکسن معرکه گیری و غیر علمی است

معاون وزیر بهداشت در نامه‌ای دلایل استعفای خود را مدیریت بسیار غلط و پرتناقض در پاندمی کرونا، اظهارات غیرعلمی و معرکه‌گیری وزیر بهداشت درباره تولید واکسن کرونا و ادعاهای بی‌اساس مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی و طب سنتی بر کرونا عنوان کرده است.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن استعفا از مقام خود نامه انتقاد‌آمیز تندی علیه سعید نمکی وزیر بهداشت و رویکردهای او در رابطه با بحران کرونا منتشر کرد.

آقای ملک‌زاده در نامه‌ای  دلایل استعفای خود را «مدیریت بسیار غلط و پرتناقض در پاندمی کرونا، اظهارات غیرعلمی و معرکه‌گیری وزیر بهداشت درباره تولید واکسن کرونا و ادعاهای بی‌اساس مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی و طب سنتی بر کرونا» عنوان کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در توضیح استعفای خود خطاب به سعید نمکی گفته است که «مدیریت بسیار غلط، پرنقص» وزیر بهداشت در پاندمی کرونا که ناشی از «عدم مشورت و توجه به توصیه‌ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت» بوده است، «موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است».

وی همچنین گفته است دیگر دلیل استعفای وی «اظهارات غیر علمی و ناشی از شتابزدگی جنابعالی (وزیر بهداشت) در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا [است] که هنوز در حال طی مراحل اولیه بوده و شما مدعی معرکه گرفتن برای تولید آن شده‌اید».

 نمکی ۲۰ مهر ماه، درست زمانی که شیوع کرونا در ایران با شتاب در حال اوج‌گیری بود اظهار داشت: «خبرهای خوشی از واکسن کرونا دارم و به مدیر روابط بین‌‌الملل (وزارت بهداشت) نیز اعلام کردم که به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنند که ما فازهای مطالعاتی واکسن را تا کجا رسانده‌‌ایم.»

وی سپس مدعی شد «در هفته‌‌های آینده پیشرفت واکسن را به‌عنوان حرکت عظیم ملی به گوش جهانیان خواهیم رساند».

 ملک‌زاده دیگر دلیل استعفایش را «ادعاهای بی‌اساس» وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو در خصوص موثر بودن داروهای گیاهی در درمان کرونا عنوان کرده است.

وی می‌گوید که توصیه به استفاده از داروهای گیاهی در مورد ویروس کرونا «بدون هیچ مبنای علمی و پژوهشی و مطالعات بالینی کافی صورت گرفته است» و همچنین دفاع و وزیر بهداشت از ادغام طب سنتی در نظام شبکه بهداشت و درمان کشور «می‌تواند شبکه بهداشت و درمان ایران را ناپایدار و در دراز مدت تضعیف کرده و مردم را از حقوق خود در بهره مندی از درمان‌های پیشرفته پزشکی مدرن محروم سازد».

وی در ادامه این نامه نسبت به «عدم تشکیل شورای معاونین طی ۶ ماه گذشته و عدم اختصاص وقت از سوی وزیر بهداشت برای بحث در امور آموزشی، پژوهشی و دانشجویی» اشاره کرده است.

برخی مقامات تاکنون ادعاهای غجیب در رابطه با سیاست‌های مقابله با کرونا عنوان کرده‌اند، از جمله حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، فروردین امسال از دستگاهی رونمایی کرد که به گفته او، هر ویروسی را از فاصله ۱۰۰ متری در مدت پنج ثانیه «شناسایی» می‌کند. آقای سلامی این دستگاه را یک «پدیده علمی شگفت‌انگیز» خواند.

همچنین نمکی ۱۴ آبان‌ماه مدعی شده بود «در حال حاضر دارو‌های شیمیایی که در سایر کشور‌ها آزمایش و تولید شده در کشور مجوز تولید دارند و در عین حال ۴ داروی گیاهی و طب سنتی مؤثر در درمان کرونا مجوز تولید کسب کرده‌اند».

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه دانشجویان ما «باید طب سنتی را بشناسند»، گفته بود کمیته‌ای ملی با حضور صاحب‌نظران برای احیای جنبه‌های علمی طب سنتی جهت آشنایی دانشجویان با مکتوبات بازمانده از دانشمندان گذشته علوم تشکیل شود.

تاکنون بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت نزدیک ۴۴ هزار نفر از کرونا در ایران فوت کرده‌اند، اما آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد این رقم احتمالا به مراتب کمتر از شمار واقعی قربانیان ویروس کرونا است.

همچنین محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی ایران این آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت دانسته است./

اخبار مرتبط
بسیاری از کارگران استان لرستان تن به قراردادهای کاری چندماهه می‌دهند؛ درحالی‌که ماهیت شغلی آنها مستمر است و کارگران لرستانی با گسترش کرونا شرایط بدی را تجربه می‌کنند؛ اگرچه تمام کارگران استان لرستان از آثار گسترش کرونا در امان نبوده‌اند ولی آسیب‌پذیری کارگران ساختمانی نسبت به صنوف دیگر بیشتر بوده است.
چهارشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۳
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که بر اساس مصوبه این ستاد از روز شنبه اول آذر، ۱۵۰ کلان‌شهر ایران از جمله تهران به مدت دو هفته تعطیل خواهند شد.
دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۲
سعید نمکی، وزیر بهداشت، با اشاره به «ساده‌اندیشی عده‌ای» از دولتمردان ایران در زمان آغاز شیوع کرونا در زمستان گذشته گفت: «آن زمان در جلسات دولت گفتم نگران روزی هستم که آتش این بیماری دامن تک‌تک اعضای هیات دولت را بگیرد که گرفت.»
یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۳
نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای پایتخت با بیان اینکه وضعیت تهران از نظر شیوع کرونا بحرانی است، خبر داد که موضوع تعطیلی کامل و دو هفته‌ای استان تهران در آستانه تایید نهایی است.
جمعه / ۲۳ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۱
با رسیدن آمار روزانه جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از 450 نفر، محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص آی‌سی‌یو، فاش کرد که به دلیل مخالفت با نظرات مسئولان عذر او را از کمیته علمی ستاد کرونا خواسته‌اند؛ این در حالی است که چندی پیش دکتر هاشمیان، با انتشار ویدئویی کوتاه به آثار مثبت داروی خوراکی فاویپراویر(Favipiravir) اشاره کرد و از وزارت بهداشت انتقادی را بیان داشت که چرا با تجویز این دارو از سوی پزشکان موافقت نمی‌کند و با این ممانعت موجب دسترسی ناکافی بیمارستان‌ها و پزشکان به این دارو شده است.
پنج شنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۶
عضو ستاد ملی مقابله با کرونای ایران امروز، ضمن اشاره به ناکارآمدی طرح محدودیت ساعتی کسب ‌و کار تاکید کرد که قطع زنجیره کرونا فقط با تعطیلی کامل و سه هفته‌ای همه دستگاه‌ها محقق می‌شود.
پنج شنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۵
رؤسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار تعطیلی حداقل دوهفته‌ای سراسری همراه با اعمال محدودیت جدی در سفرهای بین شهری شدند.
دوشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید