صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۳
کد خبر: 3110
گزارشگر: 213
۴۹۶
۰
۰
۱
یادداشت/شیرین نوری

افکار قدیمی را راهی زباله دان کنیم/اقتصاد ایران کی بیدار می شود؟

طی 10 سال اخیر بزرگترین رکود اقتصادی همراه با بیشترین رشد نقدینگی به وجود آمده است و بالاترین آمار سفته بازی و رانت خواری در بازارهای مختلف مالی بدست آمده است و این در حالی است که ارزش پول ملی کشور به شدت کاهش یافته است و حجم نقدینگی به دلیل سیاستهای نادرست بانک مرکزی افزایش یافته است.

طی 10 سال اخیر بزرگترین رکود اقتصادی همراه با بیشترین رشد نقدینگی به وجود آمده است و بالاترین آمار سفته بازی و رانت خواری در بازارهای مختلف مالی بدست آمده است و این در حالی است که ارزش پول ملی کشور به شدت کاهش یافته است و حجم نقدینگی به دلیل سیاستهای نادرست بانک مرکزی افزایش یافته و نتوانسته است از این حجم از نقدینگی در جهت سرمایه گذاری در بخش صنعت و تولید استفاده نماید و افزایش نقدینگی باعث شده است با افزایش بی اعتمادی و انتظارات ناشی از ادامه تحریم ها، سیل نقدینگی به بازارهای سفته بازی روانه شود..

در واقع با سیاستهای غلط پولی، مالی اجرا شده رکود تشدید شده است گردد و کشور در شرایط رکود تورمی قرار گرفته است و فراموش نکنیم که تورم به بالای ٤٠ درصد رسیده است.
 اما راه حل چیست و سوال اصلی این است که با گذشت این دهه به چه دلیل سیاست گذاران در اجرا و ادامه سیاستهای غلط خود اصراز می ورزند و اقدام به تغییر نگرش و تغییر رویکرد در سیستم اقتصادی نمی کنند.

باید بپذیریم که بحرانهای اقتصادی با توجه به اینکه آثار زیانباری را به همراه دارند و مشکلات شدیدی را بوجود می آورند، اما بهترین محل برای آزمون نظریات مختلف اقتصادی هستند.

در کشور ایران سالیان سال جهت افزایش رشد اقتصادی، تنها از طریق کنترل رشد نقدینگی سیاستهای مختلف پولی و مالی اجرا می شود که در نهایت با رشد اقتصادی صفر درصد و تورم بالای ٤٠ درصد مواجه شده است

این در حالی است که باید به این نکته برسیم که تنها راه حل و نجات از وضعیت کنونی تغییر است؛ هر چند این تغییر چه در اقتصاد و چه در سیاست به زعم بسیاری از اقتصاددانان و سیاست مداران صحیح نباشد. می بایست افکار قدیمی را به زباله دان تاریخ ملحق کرد و همگام با کشورهای صنعتی و پیشرفته در جهت آبادانی و رفاه حال افراد جامعه و افزایش درآمد سرانه قدم برداشت.

فراموش نکنیم که بسیاری از کشورهای پیشرفته که در بحران تورم بزرگ در دهه ١٩٧٠ توانستند از این بحران خارج شوند تنها تغییر رویکرد اقتصادی کشورشان از کنترل رشد نقدینگی به سمت کنترل نرخ بهره بوده است؛ بطوریکه پس از خروج از این بحران و گذشت سالیان سال توانسته اند نرخ تورم را در کشور خود در نقطه صفر درصد ثابت نگه دارند و بدانیم که نرخ تورم صفر درصد در بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته همانند ژاپن؛ افسانه نیست بلکه واقعیتی است از ایجاد تغییر در رویکرد اقتصادی و داشتن انعطاف در تصمیمات اقتصاد./

شیرین نوری
اخبار مرتبط
در خبرها شنیدیم که تهران و بسیاری از شهرهای قرمز رنگ از نظر ابتلا به کوید ١٩ از شنبه تعطیل هستند اما بانک ها، ادارات دولتی، بورس و کارگزاری ها و بسیاری از شرکت های خصوصی دیگر باز هستند و سوال اینجاست که آیا این تعطیلی بمثابه سیاست قرنطینه شهری است؟
پنج شنبه / ۲۹ آبان ۱۳۹۹ / ۰۰:۲۱
ضعف عملکرد اقتصاد ایران در مقایسه با کشورهایی با شرایط مشابه فقط و فقط تحریم ها نیست؛ بلکه بیشتر از تصمیمات خلق‌الساعه و غیر کارشناسی دولتمردان منشا می گیرد؛ به بیان ساده تر شرایط اقتصادی ایران به سمت و سویی هدایت می شود که روز به روز قوانین بی ثبات تر و سرمایه گذاران و تولیدکنندگان و صنعتگران با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند.
شنبه / ۲۴ آبان ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۹
این روزها با توجه به تحولات سیاسی و بین المللی بخصوص انتخابات آمریکا و پیروزی احتمالی دموکراتها بر جمهوریخواهان در ایران شاهد اتفاقات مثبتی خواهیم بود از جمله اینکه نقشه بسیاری از افراد که بسوی دلالی و به بهانه تحریم سعی در افزایش نرخ ارز و احتکار کالاهای اساسی و کمبود و گرانی کالاها را در بر داشت نقش بر آب خواهد شد.
شنبه / ۱۷ آبان ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۶
این روزها کافی است به بازار های مختلف نیم نگاهی بیندازیم و ببینیم که قیمت کالاها هر روز گران‌تر از روز قبل می‌شود و دولت نیز بدلیل ناتوانی بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار و تورم افسار گسیخته سعی می کند مردم را به گرانی کالاها عادت دهد؛ اما واضحا دولتمردان بدانند که نفس مردم نه بخاطر ماسک زدن؛ که گرانی ها نفس آنها را تنگ کرده است.
دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۰:۳۷
افسار گسیختگی قیمت ارز در ایران از زمانی آغاز شد که رییس بانک مرکزی خرید و فروش دلار را ممنوع و دلار را کالای قاچاق اعلام کرد و سپس دولت با تصویب ارز ٤٢٠٠ و راه اندازی سامانه نیما تصمیم گرفت مشکلات ارز را در اقتصاد کشور حل کند، اما این سامانه نه تنها با مشکلات بسیاری همراه بود و باعث تثبیت قیمت دلار نشد، بلکه سبب شد کنترل نرخ ارز از دست بانک مرکزی خارج شود.
سه شنبه / ۲۲ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۱
این روزها کارگران از نظر اقتصادی و معیشتی به دلایل شرایط تحریم‌ها، شیوع بیماری کرونا و کم‌لطفی‌هایی مسوولان روزهای سختی را می گذرانند و این در حالی است که سال های زیادی است که قشر زحمت کش و مظلوم کارگری کشور، فشار تورم را تحمل می کنند و فریاد آنها نیز به گوش هیچ قانونگذار و مجری قانونی نمی رسد.
شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۱
دو قطبی(پولاریزه شدن) جامعه، منجر به تورم همراه با رکود و افزایش نابرابری خواهد بود و آخر اینکه در صورت عدم برگشت و اصلاح می بایست در انتظار نارضایتی اجتماعی باشیم.
چهارشنبه / ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۵
اقتصاددانان بنام کشور معتقدند ۷۰ درصد مشکل عظیم اقتصادی کشور بدلیل تصمیمات و ساختارهای نادرست اقتصادی است و تنها ۳۰ درصد آن به تحریم ها مربوط می شود و در غیر اینصورت حتی اگر تمام ثروت دنیا را داشته باشیم وضعیت همین است که هست.
دوشنبه / ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۲
مشکلات اقتصادی کشور بخصوص در یک سال گذشته باعث شد که چشم سیاستگذاران دولتی نسبت به بازار سرمایه بخصوص بورس بازتر شود، اما متاسفانه این بازار نیز در دو هفته گذشته با چالش هایی روبرو بود که سبب ریزش بی سابقه بورس شد.
شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۴
در روزهای گذشته طرح گشایش اقتصادی یا همان پیش فروش نفت از یک سو و از سوی دیگر طرح پیشنهادی آلمان و انگلیس برای مذاکره میان تهران و واشنگتن، سبب شده است که فضاسازی مناسبی برای اقتصاد و ابرتورم ایجاد شده ترسیم شود، اما سوال مهمی که وجود دارد این است که با این حال که ملت ایران هنوز خاطره تلخ افزایش قیمت بنزین را فراموش نکرده اند؛ چگونه می توانند با بدهکار شدن کشور در دو سال آینده و در موعد بازپرداخت سود فروش نفت به مردم بی خیال باشند؟
شنبه / ۲۵ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۸
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید