صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۶
کد خبر: 3121
گزارشگر: 213
۲۰۵
۰
۰
۲
محدودیت‌ها در بازرسی تاسیسات هسته‌ای ایران اعمال می شود

رای مجلس به افزایش غنی‌سازی

مجلس شورای اسلامی امروز به کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» رای داد که در صورت تصویب نهایی، محدودیت‌هایی بر سر بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران وضع خواهد کرد.

مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۱ آذر به کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» رای داد که در صورت تصویب نهایی، محدودیت‌هایی بر سر بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران وضع خواهد کرد.

 ۲۵۱ نماینده مجلس به کلیات این طرح رای مثبت داده‌اند.

خبرگزاری فارس گزارش داده که نمایندگان مجلس پس از تصویب کلیات این طرح، شعارهای «الله‌اکبر، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریکا، خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست، حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست، ای رهبر آزاده آماده‌ایم آماده» سر داده‌اند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، پس از تصویب کلیات این طرح گفت که «مجلس این پیغام را به دشمنان ایران اسلامی داد که بازی یک طرفه پایان پیدا کرده است».

اگر این طرح به تصویب نهایی برسد و شورای نگهبان آن را تایید کند، دولت بر اساس ماده شش آن موظف است که در صورت «عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران دو ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».

بر پایه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای معروف به «ان‌پی‌تی» که ایران در تفاهم اتمی لوزان اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس مجاز خواهند بود هر زمان که لازم می‌دانند تأسیسات هسته‌ای ایران را سرزده بازرسی کنند.

طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» که ۹ ماده دارد همچنین دولت جمهوری اسلامی را «مکلف کرده» که برای لغو تحریم‌ها «غنی‌سازی ۲۰ درصدی را عملیاتی کند و سازمان انرژی اتمی هم استفاده از سانتریفوژ‌های نسل ۶ و ۸» را در دستور کار قرار دهد.

در بخشی از این طرح، دولت «موظف به ذخیره و تولید سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد شده» و سازمان انرژی اتمی نیز باید «ماهانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده با غنای پایین نگهداری و تولید کند».

بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان، بهینه‌سازی رآکتور آب سنگین اراک و طراحی رآکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی دیگر با هدف تولید رادیو ایزوتوپ‌های بیمارستانی نیز در این طرح مورد تاکید قرار گرفته است.

در همین حال، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران که به عنوان نماینده دولت در نشست مجلس حضور داشت، خطاب به نمایندگان گفت: «با توجه به نظر دولت درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی در این طرح، اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند هسته‌ای ایجاد نمی‌کند اما عدم اجرای آن باعث ابهام نسبت به برنامه هسته‌ای ایران می‌شود».

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از مخالفت دولت با این طرح خبر داد و روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «در این طرح به نظرات وزارت خارجه توجه نشده است و دولت نیز اعلام کرده است که این طرح در حال حاضر نه ضروری و نه مفید است. ما نظرات خود را دقیق به مجلس گفته‌ایم و امیدواریم نمایندگان مجلس به این نظرات توجه کنند».

پیشتر، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طرح مجلس ایران واکنش نشان داده و گفته بود که توقف بازرسی آژانس از تأسیسات هسته‌‌ای ایران بردی نصیب تهران نخواهد کرد.

او افزوده بود: «بسیار مهم است که اطمینان‌های ضروری و معتبر به جهانیان داد مبنی بر اینکه انحرافی از برنامه هسته‌ای به سمت اهداف نظامی رخ نخواهد داد».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: «ما اضطراب موجود را درک می‌کنیم ولی همزمان باید درک کرد که هیچ طرفی، خود ایران در ابتدا، از کاهش، محدود کردن یا اخلال در کاری که ما همراه آن‌ها انجام می‌دهیم برد نخواهد کرد».

ایران شامگاه دوشنبه ۱۰ آذر به اظهارات آقای گروسی واکنش نشان داد.

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در این زمینه گفت: از آژانس در وهله اول انتظار می‌رود به طور شفاف موضع خود را در پیوند با ترور محسن فخری‌زاده اعلام، و قویاً آن را محکوم کند.

او در صفحه توئیترش نوشته است: «آژانس در برابر کشور عضوی که پذیرای بیشترین بازرسی‌هاست، اما دانشمندانش ترور می‌شوند و تأسیسات هسته‌ای آن نیز هدف خرابکاری قرار می‌گیرند، مسئولیت اساسی دارد».

ترور محسن فخری‌زاده، چهره ارشد در برنامه هسته‌ای ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، در روز هفتم آذر برخی از نمایندگان را بر آن داشت تا طرح «لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را در اولویت بررسی قرار دهند که در بخشی از آن به «لغو اجرای پروتکل الحاقی درباره بازرسی‌های» آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران اشاره شده است.

ابوالفضل عمویی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ترور محسن فخری‌زاده در موافقت با این طرح صحبت کرد و گفت که «محاسبات غلط راهبردی دشمن باید تغییر کند و ما فکر می‌کنیم با تمرکز بر برنامه هسته‌ای و بازرسی‌های اعمال شده، می‌توانیم به بی‌توازنی‌های موجود پاسخ دهیم».

رجب رحمانی، دیگر نماینده موافق، مدعی شد که با تصویب این طرح «تحریم‌ها رفع خواهد شد». او افزوده که با این طرح، «از ورود جاسوسان به اماکن هسته‌ای ما جلوگیری خواهد شد».

همزمان خبرگزاری فارس گزارش داده که گروهی موسوم به «دانشجو» مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار «توقف فوری و بدون شرط اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و لغو تمامی نظارت‌های فراپروتکلی و اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از کشور شدند».

فارس افزوده که این افراد از ساعت «یک بامداد» دست به تجمع زده و علیه آمریکا و اسرائیل شعار داده‌اند./

اخبار مرتبط
مجلس شورای اسلامی در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده دو فوریت طرح قبلی خود درباره توقف پروتکل الحاقی را تصویب کرد.
یکشنبه / ۹ آذر ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۱
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نطق میان ‌دستور خود از «تحصن» و «اعتصاب غذا» در دفتر کارش به منظور «حمایت از محتاجان به نان شب و گرفتاران» و در اعتراض به «عدم صداقت برخی مسئولان» خبر داد.
یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۳
لی زلدین، نماینده جمهوریخواه نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: با اخراج هیئت دیپلمات‌های ایرانی حاضر در سازمان ملل متحد و آن‌هایی که در نیویورک ساکن هستند، باید این پیام صریح را به ایران منتقل کرد که ایالات متحده دخالت خارجی در انتخابات خود را تحمل نخواهد کرد.
چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۰۲:۱۲
سخنگوی هیات منصفه جرائم مطبوعاتی و سیاسی، از برگزاری نخستین دادگاه جرم سیاسی در ایران با رسیدگی به دو پرونده رسیدگی به شکایت وزارت اطلاعات از علیرضا زاکانی، نماینده مجلس و شکایت نماینده دادستان از روزنامه شهروند خبر داده است.
دوشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۳
رییس دفتر رییس جمهور گفت: در مجالس قبلی دو یا سه نفر بودند که از الفاظ نامناسب استفاده کرده و تند بودند، ولی در مجلس اخیرا تعداد آنها بیشتر شده است و اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است.
چهارشنبه / ۱۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۲
نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران به حسن روحانی برای انتقال پایتخت از تهران، بدلیل نگرانی از اعتراض‌ها و نافرمانی‌های مردمی و تمرکز ثروت و جمعیت است چون تهران به دلایل زیادی یک تهدید واقعی است.
چهارشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۰
وزیر پیشنهادی «صمت» با اعتراض نمایندگان مجلس جلسه علنی مجلس را ترک کرد
چهارشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۵
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید