صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۸:۰۶
کد خبر: 3125
گزارشگر: 213
۲۸۸۷
۰
۰
۱
در اولین سالگرد شیوع کووید19

افشای پنهانکاری چین درباره کرونا

افشای پنهانکاری چین درباره کرونا
یک سال پس از آغاز شیوع کرونا در چین، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در گزارشی با عنوان «پرونده‌های ووهان» بر اساس اسناد محرمانه‌ای که از داخل چین به دست آورده، چگونگی پنهانکاری و عدم شفافیت دولت پکن درباره مدیریت این همه‌گیری در هفته‌ها و ماه‌های آغازین آن را شرح داده است.
یک سال پس از آغاز شیوع کرونا در چین، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در گزارشی با عنوان «پرونده‌های ووهان» بر اساس اسناد محرمانه‌ای که از داخل چین به دست آورده، چگونگی پنهانکاری و عدم شفافیت دولت پکن درباره مدیریت این همه‌گیری در هفته‌ها و ماه‌های آغازین آن را شرح داده است.

بر اساس یک تحقیق نشریه پزشکی لانست، دقیقا اول دسامبر سال ۲۰۱۹ بود که اولین مورد از ابتلا به کرونا در شهر ووهان، مرکز استان هوبئی چین شناسایی شد.

سی‌ان‌ان در ابتدای گزارش خود تاکید می‌کند آماری که از سوی دولت چین درباره میزان ابتلای روزانه به کرونا در این کشور ارائه می‌شد، دستکاری شده بود و فقط آمار نیمی از تعداد مبتلایان منتشر می‌شد.

به عنوان نمونه، در روز دهم فوریه، یعنی حدود هفتاد روز پس از شناسایی اولین مورد از ابتلا به کرونا در ووهان، دولت چین اعلام کرد که ۲۴۷۸ مورد جدید از ابتلا به این ویروس را شناسایی کرده است.

این در حالی است که در همان روز، بر اساس گزارشی که روز آن ذکر شده «سند داخلی محرمانه» و به دست سی‌ان‌ان رسیده است، مقام‌های محلی استان هوبئی از شناسایی ۵۹۱۸ مورد جدید ابتلا به کرونا خبر داده‌اند؛ این تعداد بیش از دو برابر آمار رسمی اعلام شده است.

سی‌ان‌ان می‌نویسد که این آمار واقعی هرگز منتشر نشد، زیرا حکومت چین تلاش می‌کرد وانمود کند شدت شیوع این ویروس کمتر است.

سندی که مربوط به روز دهم فوریه است، بخشی از اسناد منتشر نشده ۱۱۷ صفحه‌ای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های استان هوبئی است که سی‌ان‌ان به آنها دست یافته و مورد بررسی این شبکه قرار گرفته است.

انتشار این اسناد، مهم‌ترین افشاگری است که تاکنون درباره نوع مدیریت شیوع کرونا در چین و بر اساس اسناد داخلی این کشور صورت می‌گیرد و تصویری واضح‌تر از آنچه در روزهای آغازین شیوع ویروس در چین گذشت به دست می‌دهد.

سی‌ان‌ان تاکید کرده که درستی محتوای این اسناد از سوی شش کارشناس مستقل بررسی شده است. همچنین یک مسئول امنیتی اروپا که با اسناد و روندهای داخلی چین آشنایی دارد، اصالت این اسناد را برای سی‌ان‌ان تایید کرده است.

دولت چین همواره هرگونه اتهام درباره عدم شفافیت خود درباره مدیریت بحران کرونا را که به ویژه از سوی دولت‌های غربی مطرح شده، به شدت رد و اعلام کرده که از آغاز شیوع این ویروس به طور صادقانه اطلاعات را در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار داده است.

اما اسناد منتشر شده از سوی سی‌ان‌ان ناسازگاری‌ها را در آنچه در این زمینه اتفاق افتاد و آنچه علنی شد، نشان می‌دهد.

سی‌ان‌ان تاکید می‌کند این اسناد شامل بازه زمانی اکتبر ۲۰۱۹ تا آوریل ۲۰۲۰، حاکی از وجود یک نظام درمانی انعطاف‌ناپذیر در چین است که درگیر یک بوروکراسی از بالا به پائین و روندهای دست‌وپاگیر است.

این اسناد همچنین حاکی از اقدام‌های نادرست و ضعف سازمانی در برهه‌های حساس فاز اول شیوع ویروس است.

یکی از مهم‌ترین اطلاعات در این زمینه، کندی غربالگری مبتلایان به کرونا است که در مهار این ویروس در روزها و هفته‌های آغازین بسیار اهمیت دارد.

یک سند رسیده به سی‌ان‌ان به تاریخ اوایل ماه مارس نشان می‌دهد که زمان متوسط میان بروز علائم بیماری کرونا در یک فرد و تایید ابتلای آن فرد به کرونا از سوی نظام درمانی چین بیش از ۲۳ روز بوده است. این میزان از تاخیر به عقیده کارشناسان مورد رجوع سی‌ان‌ان، مراحل نظارت و مبارزه با شیوع کرونا را از بین می‌برد.

سی‌ان‌ان می‌نویسد که با وزارت خارجه چین و کمیسیون ملی بهداشت این کشور و همچنین کمیسیون بهداشت استان هوبئی تماس گرفته، اما این نهادهای دولتی از پاسخگویی در این زمینه خودداری کرده‌اند.

سی‌ان‌ان به نقل از کارشناسان حوزه بهداشت اضافه می‌کند این مدارک نشان می‌دهد چرا آنچه را دولت چین در ماه‌های آغازین می‌دانست، مهم است.

یانژونگ هوانگ، پژوهشگر ارشد امور بهداشت جهانی در شورای روابط خارجی آمریکا، در این زمینه به سی‌ان‌ان گفته است: «واضح است که آنان [مقام‌های چین] مرتکب اشتباهاتی شده‌اند؛ نه فقط اشتباهاتی که معمولا هنگام شیوع یک ویروس جدید رخ می‌دهد، بلکه اشتباهاتی اداری و با انگیزه‌های سیاسی در نوع مدیریتی که آنها داشتند.»

انتشار این اسناد محرمانه در حالی است که فشار آمریکا و اتحادیه اروپا بر چین برای همکاری کامل این کشور با سازمان بهداشت جهانی در زمینه تحقیقات درباره منشاء کرونا افزایش یافته است.

تاکنون بیش از ۶۰ میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و از این میان نزدیک به یک و نیم میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اما تاکنون دسترسی کارشناسان بین‌المللی به پرونده‌های پزشکی و اطلاعات دست‌اول بیمارستان‌های استان هوبئی محدود بوده است.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته اعلام کرد که دولت چین با انجام یک سفر به این کشور در چارچوب این تحقیقات موافقت کرده است./
https://www.asianews.ir/u/1T6
اخبار مرتبط
در حالی که آمار رسمی ابتلای روزانه بیش از ۱۲ هزار نفر به کرونا در ایران همچنان ثابت باقی مانده، هشدارها درباره خستگی جسمی کادر درمان و فروپاشی روحی و روانی آن‌ها در رسیدگی به بیماران ادامه دارد.
بسیاری از کارگران استان لرستان تن به قراردادهای کاری چندماهه می‌دهند؛ درحالی‌که ماهیت شغلی آنها مستمر است و کارگران لرستانی با گسترش کرونا شرایط بدی را تجربه می‌کنند؛ اگرچه تمام کارگران استان لرستان از آثار گسترش کرونا در امان نبوده‌اند ولی آسیب‌پذیری کارگران ساختمانی نسبت به صنوف دیگر بیشتر بوده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که بر اساس مصوبه این ستاد از روز شنبه اول آذر، ۱۵۰ کلان‌شهر ایران از جمله تهران به مدت دو هفته تعطیل خواهند شد.
نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای پایتخت با بیان اینکه وضعیت تهران از نظر شیوع کرونا بحرانی است، خبر داد که موضوع تعطیلی کامل و دو هفته‌ای استان تهران در آستانه تایید نهایی است.
با رسیدن آمار روزانه جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از 450 نفر، محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص آی‌سی‌یو، فاش کرد که به دلیل مخالفت با نظرات مسئولان عذر او را از کمیته علمی ستاد کرونا خواسته‌اند؛ این در حالی است که چندی پیش دکتر هاشمیان، با انتشار ویدئویی کوتاه به آثار مثبت داروی خوراکی فاویپراویر(Favipiravir) اشاره کرد و از وزارت بهداشت انتقادی را بیان داشت که چرا با تجویز این دارو از سوی پزشکان موافقت نمی‌کند و با این ممانعت موجب دسترسی ناکافی بیمارستان‌ها و پزشکان به این دارو شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید