صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۸ آذر ۱۳۹۹ / ۱۸:۲۱
کد خبر: 3189
گزارشگر: 213
۴۲۷
۰
۰
۲
آغاز پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری سپیدار از دی ماه امسال

ابزار جدید سرمایه‌گذاری و ساختار تعهدی

ابزار جدید سرمایه‌گذاری و ساختار تعهدی
رئیس هیئت مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج و مدیر صندوق سپیدار با اشاره به فعالیت هفت ساله صندوق و اینکه این صندوق در موضوع صنایع غذایی، دارویی، کشاورزی، شوینده، آرایشی و بهداشتی و سایر صنایع حوزه FMCG فعالیت می‌کند، گفت: سرمایه صندوق ۳۵۰ میلیارد تومان است که 30 درصد آن توسط موسسان صندوق تعهد شده و عملا ۷۰ درصد آن در انتظار پذیره‌نویسی است. لازم به ذکر است مجموعه های ویتانا و شهدین گام از موسسان عمده صندوق هستند.

صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی سپیدار که در حال گذراندن مراحل دریافت مجوز پذیره‌نویسی است،حدودا در  تقریبی دی‌ ماه  امسال پذیره‌نویسی خود را آغاز می کند و از اختصاصات آن این است که مدیریت بر عهده شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج قرار دارد، تعهدی بودن ساختار آن است؛ بدین‌ترتیب که سرمایه‌گذاران هنگام پذیره‌نویسی فقط ۳۵ درصد واحدهای خریداری شده را پرداخت می کنند و بقیه آن در تعهد آنها باقی می‌ماند.

رئیس هیئت مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج و مدیر صندوق سپیدار در نشست خبری با اشاره به فعالیت هفت ساله صندوق و اینکه این صندوق در موضوع صنایع غذایی، دارویی، کشاورزی، شوینده، آرایشی و بهداشتی و سایر صنایع حوزه FMCG فعالیت می‌کند، گفت: سرمایه صندوق ۳۵۰ میلیارد تومان است که 30 درصد آن توسط موسسان صندوق تعهد شده و عملا ۷۰ درصد آن در انتظار پذیره‌نویسی است. لازم به ذکر است مجموعه های ویتانا و شهدین گام از موسسان عمده صندوق می باشد.

مریم رمضانیان با تاکید بر اینکه در هنگام پذیره‌نویسی باید به رقم ۳۵۰ میلیارد تومان دست یابند، تصریح کرد: درغیر این صورت صندوق منابع سرمایه‌گذاران را باز خواهد گرداند.
وی حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی را بر اساس اعلام سازمان بورس، 100 میلیون تومان بیان کرد و افزود: حداقل رقم سرمایه‌گذاری در صندوق سپیدار ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شده است؛ زیرا به‌واسطه تعهدی بودن سرمایه‌گذاری، خرید شرکت و رساندن آن به رشد مطلوب و تغییر ارزش آن زمان‌بر خواهد بود و نقدشوندگی کمی دارد بنابراین مناسب سرمایه‌گذاران خرد نیست.

رمضانیان استراتژی صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی سپیدار را سرمایه‌گذاری با رویکرد تملک سهام مدیریتی، عضویت فعال در هیئت مدیره و پیاده‌سازی برنامه‌های رشد بیان کرد و اظهار داشت: صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی سپیدار در بازار فرابورس دارای بازار ثانویه خواهد بود و بازارگردان ندارد و به‌هیچ‌وجه ابزار مناسبی برای نوسان‌گیری و نقدشوندگی بالا نیست.

وی در عین حال تاکید کرد: صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی سپیدار ابزاری مناسب برای سرمایه‌گذاران بزرگ، با اهداف سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تر و ریسک‌پذیری بالاتر است و انتظار می‌رود بازدهی بیشتری از شاخص‌های بازار بورس داشته باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی با جذب منابع از سرمایه‌گذاران، آن را در سهام شرکت‌های خصوصی خارج از بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی که موظف به خرید سهام شرکت‌های خصوصی هستند، عمر محدودی دارند و با تزریق منابع مالی، دانش مدیریتی و اصلاح مشکلات ساختاری شرکت‌های خصوصی موجب بهبود عملکرد، رشد و افزایش سودآوری آنها در بازه زمانی چهار تا پنج ساله شده و سپس از آن شرکت خارج می‌شوند.
به گفته رمضانیان خروج از سرمایه‌گذاری معمولا از طریق فروش سهام به سرمایه‌گذاران استراتژیک، صندوق‌های دیگر یا از راه عرضه‌ عمومی اولیه در بورس اتفاق می‌افتد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی کمک رسان اقتصاد هستند

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌های اصلی فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی، یافتن شرکت‌های هدف مناسب برای سرمایه‌گذاری، تدوین ساختار معامله، ارزش‌گذاری، بررسی و ارزیابی شرکت‌ها است، گفت: پس از تملک سهام شرکت‌های هدف، فعالیت تیم عملیاتی پررنگ‌تر می‌شود زیرا از طریق حضور فعال در هیئت مدیره شرکت‌ها یا بخش‌های مختلف آنها سعی می‌کنند برنامه‌های رشد را در آنها پیاده‌سازی کنند.

رمضانیان در تکمیل توضیح خود اضافه کرد: پس از پیاده‌سازی شاخص‌های عملکردی تعریف شده در بازه زمانی مشخص و فرا رسیدن زمان خروج از سرمایه‌گذاری، دوباره فعالیت تیم سرمایه‌گذاری بیشتر شده و مباحث عرضه،‌ پذیرش و آماده‌سازی شرکت برای فروش انجام می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج همچنین با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی در دنیا سابقه فعالیت بسیار گسترده‌ای دارند و به اقتصاد کشورها و رفع مشکلات شرکت‌ها به‌ویژه در کسب‌وکارهای متوسط کمک کرده‌اند، اظهار داشت: این کار در ایران به‌صورت سنتی انجام می‌شد و ساختار صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی در کشور وجود نداشت، اما دستورالعمل و اساسنامه ابزار صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی توسط سازمان بورس تصویب و مجوز آن صادر شده است.
وی وجود کمیته سرمایه‌گذاری را یکی از ارکان اصلی ساختار صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی بیان کرد و گفت: اشخاص این کمیته تخصص صنعت هدف سرمایه‌گذاری را دارند و صلاحیت آنها را مجمع صندوق و سازمان بورس تعیین می‌کند.

رمضانیان در تکمیل توضیح خود با بیان اینکه همه تصمیمات صندوق در خرید، مديریت، رشد و فروش شرکت هدف در کمیته سرمایه‌گذاری گرفته می‌شود، اضافه کرد: با وجود ارکان متولی و حسابرس و امکان معاملات ثانویه واحدها در فرابورس این ساختار منجر به شفافیت اطلاعاتی، نظارت دقیق و امکان ورود و خروج راحت‌تر سرمایه‌گذاران شده است.

شرکت ترنج از سال ۱۳۹۷ بهبازار سرمایه

همچنین در این نشست مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج با یادآوری اینکه شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج که پیش از این در بازار سرمایه با نام مدبران هما شناخته می‌شد، گفت: عمده فعالیت شرکت ترنج تا سال ۱۳۹۷ مدیریت سرمایه‌گذاری خارجی بوده است، اما به‌مرور با خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها، توجه آن به بازار داخلی جلب شد.

رضا درخشان‌فر با اشاره به اقدام شرکت به تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور از سال ۱۳۹8، تصریح کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرو، افرا، بازارگردانی تاک و صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی سپیدار جزو ابزارها و نهادهای تحت مدیریت این شرکت هستند.

به‌گفته وی، سبدگردانی، مشاوره‌های تامین مالی، ادغام، تملک، سرمایه‌گذاری و مشاوره عرضه و پذیرش از دیگر فعالیت‌های شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج هستند.
درخشان‌فر به‌ توضیح تفاوت صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی با شرکت‌های سهامی پرداخت و گفت: در شرکت‌های سهامی مدیران را سرمایه‌گذاران یا سهام‌داران تعیین می‌کنند، اما بر اساس ساختار صندوق عمده سهام‌داران مدیریت سرمایه‌های خود در صندوق را به نهادی حرفه‌ای و دارای مجوز، نیرو و منابع می‌سپارند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های سهامی هنگام سرمایه‌گذاری در شرکت هدف عمدتا به‌مدت طولانی در آن شرکت باقی می‌مانند و برنامه‌ای برای خروج ندارند، تصریح می‌کند: این درحالی است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی هنگام ورود به هدف سرمایه‌گذاری، برنامه خروج را از روز اول پس از بهبود وضعیت شرکت تدوین می‌کنند.

تعهدی بودن سرمایه‌گذاری

به گزارش آسیانیوز، نقل از دنیای اقتصاد، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج با یادآوری اینکه در ایران از اواخر سال ۱۳۹۷ دستورالعمل تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی توسط سازمان بورس ابلاغ شده است، افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی سازوکار بسته‌ای دارند و روز اول هنگام پذیره‌نویسی و تعیین و تامین سرمایه صندوق، دیگر امکان افزایش سرمایه وجود ندارد؛ در واقع ویژگی این صندوق این است که سرمایه‌گذاران مقداری را به‌صورت نقد وارد صندوق می‌کنند و برای مابقی سرمایه متعهد به تزریق منابع بر اساس فراخوان مدیر در دوره سرمایه‌گذاری می‌شوند.

درخشان‌فر با اشاره به تقسیم سرمایه‌گذاران به دو کلاس ممتاز و عادی، توضیح داد: سرمایه‌گذاران ممتاز، موسسان هستند که قدرت انتصاب مدیر و ارکان صندوق را دارند و مجامع صندوق را برگزار می‌کنند؛ در مقابل سرمایه‌گذاران عادی در پذیره‌نویسی شرکت می‌کنند و متعهد می‌شوند در فراخوان‌های آینده صندوق به تناسب واحدهایی که در اختیار دارند، منابع خود را به صندوق اضافه کنند.

وی به‌طورکلی هدف سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی را بیشتر شرکت‌های دارای پتانسیل رشد بیان کرد و گفت: این شرکت‌ها در روند رشد خود نیاز به تامین مالی و مشارکت دارند که برای تامین آن یا باید از بانک یا نهاد مالی وام بگیرند یا شریک سرمایه‌گذار بپذیرند؛ معمولا این شرکت‌ها منابع و دارایی برای وثیقه بانکی ندارند بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی برای رشد، بالندگی و رقابتی شدن این شرکت‌ها با تامین مالی از طریق سرمایه‌گذاران وارد عمل می‌شوند.

به‌گفته درخشان‌فر از آنجایی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی استراتژی خروج از شرکت را دارند،‌ شرکت و سهام را در بورس عرضه کرده یا به فرد دیگری واگذار می‌کنند./


آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید