صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۸ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۳
کد خبر: 3277
گزارشگر: 213
۴۸۴
۰
۰
۱
وضعیت جدید ایران درباره توافق برجام

مدیرکل آژانس: برجام باید جدید شود/ایران: توافق هسته ای نیاز به سند تازه ندارد

مدیرکل آژانس: برجام باید جدید شود/ایران: توافق هسته ای نیاز به سند تازه ندارد
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز گفت: احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در دوران ریاست جمهوری جو بایدن مستلزم توافق جدیدی برای چگونگی بازگشت ایران به تعهداتش است. اما نماینده ایران در واکنش گفته است، برای احیای برجام نیازی به سند جدیدی نیست.
آژانس بین المللی انرژی اتمی از نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتر در نطنز خبر داده است 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۷ آذر گفته است، احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در دوران ریاست جمهوری جو بایدن مستلزم توافق جدیدی برای چگونگی بازگشت ایران به تعهداتش است. اما نماینده ایران در واکنش گفته است، برای احیای برجام نیازی به سند جدیدی نیست.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در مصاحبه با رویترز گفته است، توافق هسته‌ای برجام بارها نقض شده است و به سادگی نمی توان آن را به حالت اول بازگرداند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است، نمی‌توانم تصور کنم که آنها به سادگی بگویند ما به خانه اول باز می‌گردیم، برای این که دیگر خانه اولی وجود ندارد.

رافائل گروسی اضافه کرده است، مواد هسته‌ای بیشتری وجود دارد، فعالیت‌های بیشتری وجود دارد، تعداد سانتریفیوژها بیشتر شده‌است، (اقدامات) بیشتری هم اعلام می‌شود. پس به همه اینها چه می‌شود؟ این پرسشی است برای آنها تا در سطح سیاسی در خصوص آن تصمیم‌گیری کنند.

مدیرکل آژانس در پاسخ به این پرسش که آیا باید در دل برجام یک توافقی دیگری انجام شود، گفت، بله، بله بدون تردید.

رافائل گروسی تصریح کرد: واضح است که می‌بایست پروتکل یا توافق‌نامه یا تفاهم یا برخی از سندهای جانبی وجود داشته باشد که به طور واضح بیان کند که ما چه کاری را انجام خواهیم داد.

بر اساس توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام در سال ۱۳۹۴، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود. اما دولت دونالد ترامپ در سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را برگرداند.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به اظهارات رافائل گروسی درباره چگونگی برگشت‌پذیری کاهش تعهدات برجامی ایران گفته است که این توافق دوباره مذاکره نخواهد شد و در صورت احیای آن، نیازی به سند جداگانه نخواهد بود.

نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین المللی در وین، در حساب توئیتری خود با تاکید بر این که نقش آژانس در نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته‌ای است، نوشت:«ارائه هرگونه ارزیابی در مورد اینکه این تعهدات چگونه اجرا می‌شوند٬ قطعا فراتر از ماموریت محوله به آژانس بوده و باید از آن اجتناب شود.»

کاظم غریب آبادی تاکید کرده است: «آژانس نقش و سهم خود را به هنگام مذاکرات برجام ایفاء کرد. تعهدات اعضاء و وظایف آژانس به طور ظریف و دقیقی مکتوب شده و مورد توافق قرار گرفت و هر طرفی می‌داند که برای اجرای توافق چه کاری باید انجام دهد.»

نماینده ایران با اشاره به این‌که «برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد» گفته است: «در صورت احیای آن، ضرورتی برای یک سند، توافق یا تفاهم جدید در رابطه با نقش آژانس نیز وجود ندارد. نیازی نیست که وضعیت را پیچیده‌تر کنیم.»

دو هفته پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی از نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتر در سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز خبر داده بود.

رویترز نوشته بود گزارش  آژانس که به دست این خبرگزاری رسیده نشان می‌دهد، ایران در نظر دارد سه آبشار جدید از سانتریفیوژهای «آی آر ۲ ام» را در سایت نطنز راه‌اندازی کند.

طی هفته‌های اخیر علاوه بر سه کشور اروپایی حاضر در برجام، روسیه از ایران خواسته بود که مسئولانه رفتار کند.

در آستانه آغاز به‌کار دولت جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، که روز یکم بهمن کار خود را شروع می‌کند، امیدواری برای بازگشت واشینگتن به برجام افزایش یافته است./

https://www.asianews.ir/u/1Vi
اخبار مرتبط
کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی به دولت این کشور توصیه کرده است که «شناخته شدن» سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی را مورد بررسی قرار دهد و به دنبال جایگزینی برای توافق هسته‌ای با ایران، موسوم به برجام باشد.
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: گفت‌وگوهای ما با تیم بایدن درباره ایران آغاز شده است.
شورای نگهبان امروز طرح دو فوریتی مجلس ایران برای محدودیت بازرسی از تاسیسات هسته‌ای و افزایش غنی‌سازی اورانیوم را بعد از «اصلاح ماده شش» آن، تایید کرد.
مجلس شورای اسلامی در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده دو فوریت طرح قبلی خود درباره توقف پروتکل الحاقی را تصویب کرد.
دولت آلمان از برگزاری نشست مشترک وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان با هدف حل مناقشات درباره توافق هسته‌ای ایران در برلین خبر داد.
ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، موسوم به «سنتکام»، روز شنبه اول آذر ماه از استقرار بمب افکن‌های «بی-۵۲» در منطقه خاورمیانه خبر داده است.
در پی گزارش نیویورک‌تایمز درباره طرح گزینه حمله نظامی به سایت هسته‌ای نطنز از سوی دولت دونالد ترامپ، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره امنیت بازرسان این آژانس ابراز نگرانی کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید