صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۲
کد خبر: 3371
گزارشگر: 213
۱۲۱۹
۰
۰
۳
وضعیت واریز کمک های حمایتی کرونایی

یارانه معیشتی 100 هزار تومنی کرونا دردی را دوا می کند؟

یارانه معیشتی 100 هزار تومنی کرونا دردی را دوا می کند؟
حدود ده روز از واریز اولین مرحله یارانه معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰هزار تومانی کرونا می‌گذرد؛ یارانه‌ای که به نظر می‌رسد بازهم دردی دوا نکرد و نیازمندان واقعی آن نادیده گرفته شدند.

حدود ده روز از واریز اولین مرحله یارانه معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰هزار تومانی کرونا می‌گذرد؛ یارانه‌ای که به نظر می‌رسد بازهم دردی دوا نکرد و نیازمندان واقعی آن نادیده گرفته شدند.

بیش از ده روز است که اولین مرحله از یارانه معیشتی کرونا به حساب برخی از مشمولان واریز شده است؛ یارانه‌ای که انتقادات و حواشی زیادی به دنبال داشت و هنوز کسی به درستی به سوالات و اعتراضات مردم در این خصوص پاسخ نداده است و درد و رنج مردمی که برای دریافت این یارانه به عابر بانک‌ها مراجعه کرده بودند و یارانه معیشتی کرونا به حساب‌شان واریز نشده بود و دست خالی بازگشتند، همچنان باقی است.

ماجرای یارانه معیشتی کرونا از چه قرار بود؟
اواخر آذر ماه سال جاری یارانه معیشتی 100 و 120هزار تومانی که پیش‌تر وعده داده شده بود، به حساب برخی از خانوارها واریز شد؛ یارانه 120هزار تومانی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد بود؛ این یارانه حواشی و اعتراضات زیادی در پی نداشت؛ اما در خصوص یارانه 120هزار تومانی 4شرط مطرح شده بود؛ شروطی که هنوز هم جای بحث زیادی دارد و با وجود هزینه و بودجه زیادی که به آن اختصاص داده شده است، بسیاری از افراد از دولت گله‌مند هستند و به نظر می‌رسد، این هزینه و بودجه زیاد تاثیر چندانی در دوای درد نیازمندانش نداشت و باز هم به دست مستحقان واقعی آن نرسیده است.

ایرادات یارانه معیشتی کرونا
غالب ایرادات یارانه معیشتی کرونا، به یارانه 100هزار تومانی و شروط آن باز می‌گردد. شروطی که به طور کامل افراد نیازمند را پوشش نمی‌داد؛ اولین شرط برای دریافت این یارانه نداشتن حقوق ثابت است؛ شرطی که بسیاری از افراد با حقوق پایین را از دور خارج کرد و مردم زیادی با وجود اینکه حداقلی‌ترین حقوق‌ها را دریافت می‌کردند، مشمول این طرح نشدند. این افراد در صفحات مختلف سعی کردند صدای خود را به مسیولین برسانند؛ صدایی که هنوز هم توسط کسی شنیده نشده است و صبر تنها پاسخی بود که به این افراد داده شده بود.

دومین شرط بیمه‌پرداز نبودن هیچ یک از اعضای خانواده است؛ این شرط نیز باعث شد افرادی که به صورت آزاد بیمه می‌پردازند و درآمد خاصی ندارند مانند رانندگان آژانس‌ها و... از این طرح کنار گذاشته شوند؛ در واقع می‌توان گفت بسیاری از افراد که به علت کرونا، شغل خود را از دست دادند اکنون مجبور به پرداخت بیمه به صورت آزاد هستند و یارانه‌ای نیز به آن‌ها تعلق نگرفته است.

در خصوص شرط سوم و چهارم نیز ابهامات زیادی وجود دارد و هیچ یک به صورت کامل شفاف‌سازی نشده است و حتی درباره ماهیت این دو شرط نیز انتقادات بسیار زیادی از سوی مردم مطرح شده است.

به گزارش آسیانیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، عده‌ای از اعتراضات نیز به شناسایی افراد بازمی‌گردد و تعداد زیادی از مردم در صفحات مختلف نوشته‌اند که با وجود مشمول شرایط بودن، هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند؛ البته در خصوص این دسته گفته شده است که به حساب برخی از مشمولین جامانده، یارانه معیشتی کرونا واریز شده و به حساب باقی کسانی که مشمول یارانه معیشتی کرونا بوده‌اند، اما مبلغی دریافت نکرده‌اند نیز در روزهای آتی یارانه معیشتی کرونا واریز خواهد شد.

یارانه واریزی در اواخر آذر ماه، اولین مرحله از واریز یارانه معیشتی 100 و 120هزار تومانی کرونا بود؛ قرار است یارانه معیشتی کرونا در 3مرحله دیگر طی ماه‌های دی، بهمن و اسفند نیز برای خانوارها واریز شود. باید منتظر ماند و دید که آیا این بار به حال افرادی که در این شرایط در بدترین وضعیت معیشتی قرار دارند و این کمک‌های کوچک هم از آن‌ها دریغ شده است، فکری خواهد شد یا خیر./

سیده زهرا محمودی

https://www.asianews.ir/u/1WK
اخبار مرتبط
سازمان هدفمندی یارانه های اعلام کرد: چهاردهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴:۰۰ روز چهارشنبه دهم دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.
یارانه دی ماه، چهارشنبه این هفته به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
اولین مرحله این حمایت معیشتی ساعت 24 روز 27 آذر به حساب افراد مشمول واریز می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه ۲۰میلیون ایرانی در خطر فقر مطلق قرار دارند، گفت: اولویت نخست طرح توزیع اقلام اساسی که پرداخت های آن از دی آغاز می شود، متوجه کارگران فصلی، زنان سرپرست خانوار، افراد فاقد حقوق ماهانه، خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و سایر اقشار محروم جامعه است.
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد: یارانه نقدی آبان ماه ساعت ۲۴ امشب (سه‌شنبه) به حساب سرپرستان خانوارها واریز می‌شود.
مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه هفتم آبان خود طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی در قالب کالابرگ (کوپن) را تصویب کرد.
دهمین مرحله از یارانه معیشتی ساعت ۲۴ امروز دوشنبه 10 مردادماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید