صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۹
کد خبر: 3442
گزارشگر: 213
۶۳۱
۰
۰
۱
رویترز:

تردید در منشا کرونا و واکسن چینی/چین برای ورود کارشناسان بهداشت جهانی مجوز صادر نکرد/ابراز تاسف دبیرکل سازمان بهداشت جهانی

تردید در منشا کرونا و واکسن چینی/چین برای ورود کارشناسان بهداشت جهانی مجوز صادر نکرد/ابراز تاسف دبیرکل سازمان بهداشت جهانی
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، از اقدام حکومت پکن در عدم صدور مجوز برای ورود کارشناسان این سازمان به چین برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا ابراز تاسف کرده است.
ویروس کرونا؛ تدروس آدهانوم: چین به کارشناسان سازمان بهداشت جهانی اجازه سفر نداد

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، روز سه شنبه ۱۶ دی ماه از اقدام حکومت پکن در عدم صدور مجوز برای ورود کارشناسان این سازمان به چین برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا ابراز تاسف کرده است.

به گزارش رویترز ، تدروس آدهانوم گفته است، بسیار از خبر اجازه ندادن چین به کارشناسان بین‌المللی که برای یافتن منشا ویروس کرونا عازم این کشور بودند، عمیقا مایوس شدم.

طبق این گزارش قرار بود تیم کارشناسان بین المللی اوایل ماه ژانویه جهت تحقیق در خصوص منشا و آغاز شیوع ویروس کرونا در سال گذشته در ووهان به چین سفر کند.

دبیرکل سازمان بهداشتی جهانی در یک نشست مجازی گفته است، امروز مطلع شدم که مقامات چینی هنوز روند صدور مجوزهای لازم برای اعزام هیئت کارشناس به چین را نهایی نکرده‌اند.

تدروس آدهانوم اضافه کرده است، من با مقامات ارشد چینی در تماس بوده‌ام و بار دیگر به صراحت اعلام کردم که این ماموریت برای سازمان جهانی بهداشت یک اولویت محسوب می‌شود.

به گزارش رویترز، قرار بود این ماموریت با هدایت پیتر بن امبارک ، متخصص ارشد سازمان بهداشت جهانی در زمینه بیماری‌های حیوانی انجام شود. او در ماه ژوئیه سال گذشته در همین زمینه به چین سفر کرده بود.

مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه اضطراری سازمان بهداشت جهانی در این زمینه گفته است، دو کارشناس عضو این تیم بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی سفر خود را به چین آغاز کرده بودند. اما یکی از آنها در حال بازگشت است و دیگری نیز در کشور سومی است.

با این حال، مایک رایان ابراز امیدواری کرده است که مشکل پیش آمده فقط یک موضوع لجستیکی و اداری باشد و سریعا حل شود.
شیوع ویروس کرونا با انتقاد شدید از چین همراه بوده است. کشورهای مختلف به ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از رویکرد چین در قبال شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند.

با این حال چین از با رد این انتقادها می‌گوید شیوع ویروس کرونا با منشا مختلف بوده است. اما آمریکا از چین خواسته است که در این زمینه با شفافیت کامل عمل کند.

ماه گذشته سی ان ان در گزارشی اعلام کرد چین در آغاز شروع همه‌گیری کرونا شدت شیوع این ویروس را به‌درستی به جهان گزارش نکرده و تعداد مبتلایان خود را نیز کمتر از نصف رقم واقعی مخابره کرده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته بود، مجموعه‌ای از افشاگری‌ها که در ۱۱۷ صفحه از اسناد داخلی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های استان هوبئی چین به دست این شبکه خبری رسیده است، نشان می‌دهد که چگونه حزب کمونیست چین اطلاعات حیاتی لازم برای مهار اولیه شیوع کرونا در جهان را پنهان کرده است.

تاکنون ویروس کرونا در سراسر جهان ۸۵.۸ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان یک میلیون و ۸۵۸ هزار نفر را گرفته است./
https://www.asianews.ir/u/1XR
اخبار مرتبط
در هفته‌های گذشته و پس از آغاز واکسیناسیون عمومی و جهانی با واکسن‌های شرکت آمریکایی فایزر در اغلب کشورها، مسوولان ایرانی با این سوال مردم و افکار عمومی مواجه شدند که چرا جمهوری اسلامی ایران این واکسن‌ها را نخریده است؛ این در حالی است که همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا برخی رسانه ها به واکسن فایزر انتقاداتی وارد کردند.
رییس جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد این سازمان از سوی وزارت بهداشت مامور شده تا یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین خریداری کند. این در حالی است که رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس تاکید کرده واکسن‌هایی که ایران خواهد خرید از چین و روسیه نخواهد بود.
در حالی که هنوز برند واکسن کرونای خریداری‌شده توسط ایران مشخص نشده، رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد که این سازمان واکسن کرونای چینی خریداری خواهد کرد؛ در حالی است که واکسن های تایید شده تا 90 و 95 درصد از سوی اغلب کشورهای جهان، شامل واکسن چینی نیست.
رئیس بانک مرکزی ایران امروز پنج‌شنبه در پیامی اینستاگرامی خبر داد که مشکل خرید واکسن کرونا برای کشور رفع شده و واکسن‌ها «در اسرع وقت» به ایران انتقال خواهد یافت؛ این در حالی است این مقام دولتی نه زمان مشخص واردات واکسن را ارائه کرده و نه درباره نوع واکسن جزییاتی را ارایه کرده است.
علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز در پیامی از باطل شدن سهمیه جهانی واکسن کرونا برای مردم ایران خبر داد؛ این در حالی است که تأمین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواسته است که «دست بخش خصوصی» را در این زمینه باز نگه دارند؛همچنین رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران گفته که هیچ مشکلی برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید