صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۴
کد خبر: 3443
گزارشگر: 213
۱۰۳۲
۰
۰
۲
گفت و گوی آسیانیوز با فریبا هشترودی؛ روزنامه‌نگار و نویسنده

اهمیت جشنواره ای قدیمی با موضوع «نزدیکی غرب و شرق؛ ایران، فرانسه و هندوستان»

اهمیت جشنواره ای قدیمی با موضوع «نزدیکی غرب و شرق؛ ایران، فرانسه و هندوستان»
فریبا هشترودی روزنامه‌نگار و نویسنده اهل ایران و فرزند محسن هشترودی، شاعر و ریاضیدان ایرانی است.. وی در سال ۱۹۶۳ میلادی به فرانسه رفت و در رشته باستان‌شناسی تا مقطع دکترا تحصیل کرد..گفت و گوی آسیانیوز با او درباره مهم ترین تجربیاتش در سفرها و خصوصا سفرهایش به هندوستان و نسبت آنها با ایران است.

انسان ها فقط به یکدیگر عشق نمی ورزند و ممکن است به مکان ها هم عشق بورزند..من هندوستان را عاشق وار دوست دارم و همیشه از بچگی به معبد «سیک ها» در صفی علیشاه می رفتم و آنجا گم می شدم

هند ۳ یا ۴ پایتخت دارد ؛ پایتخت سیاسی آن دهلی نو، پایتخت اقتصادی بمبئی و پایتخت فرهنگی اش بنگال و کلکته است..و به واقع این ۳ پایتخت کل هندوستان را دربرمی گیرد..البته به انضمام آنچه که من به آن «پایتخت طبیعت» یا طب سنتی هند می گویم که در منطقه «کرالا» در جنوب هند واقع است... این منطقه هم بسیار سرسبز است و جالب است که آدم های هر کدام از مناطق یا پایتخت هایی که گفتم ، خصوصیات خاص خودشان را دارند

 
فریبا هشترودی روزنامه‌نگار و نویسنده اهل ایران و فرزند محسن هشترودی، شاعر و ریاضیدان ایرانی است.. وی در سال ۱۹۶۳ میلادی به فرانسه رفت و در رشته باستان‌شناسی تا مقطع دکترا تحصیل کرد..گفت و گوی آسیانیوز با او درباره مهم ترین تجربیاتش در سفرها و خصوصا سفرهایش به هندوستان و نسبت آنها با ایران است که در ادامه می خوانید:

 

درباره سفرهایتان به هند و گزارش هایی که در این کشور تهیه کردید کمی برای ما صحبت کنید..

اجازه بدهید ابتدا درباره علاقه ام به هندوستان برایتان بگویم ..انسان ها فقط به یکدیگر عشق نمی ورزند و ممکن است به مکان ها هم عشق بورزند..من هندوستان را عاشق وار دوست دارم و همیشه از بچگی به معبد «سیک ها» در صفی علیشاه می رفتم و آنجا گم می شدم و دنبالم می آمدند ..در سال‌های ۷۰ و ۷۱ که در پاریس دانشجو بودم، هندوستان مرکز ثقل سفرهای جوانانی بود که می خواستند درباره مسایل عرفانی تحقیق کنند که من هم در سال ۱۹۷۱ به هندوستان رفتم و وقتی در هواپیما باز شد، حس کردم که من اینجا را می شناسم و در این سال ها ‌دایم به هندوستان سفر کردم.. و در خصوص کار خبر از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۹ حدود ۳۰ یا ۴۰ بار به هندوستان سفر کردم..که پیش از مسایل خبری باید بگویم که هند ۳ یا ۴ پایتخت دارد ؛ پایتخت سیاسی آن دهلی نو، پایتخت اقتصادی بمبئی و پایتخت فرهنگی اش بنگال و کلکته است..و به واقع این ۳ پایتخت کل هندوستان را دربرمی گیرد..البته به انضمام آنچه که من به آن «پایتخت طبیعت» یا طب سنتی هند می گویم که در منطقه «کرالا» در جنوب هند واقع است... این منطقه هم بسیار سرسبز است و جالب است که آدم های هر کدام از مناطق یا پایتخت هایی که گفتم ، خصوصیات خاص خودشان را دارند و علاقه من البته کلکته و جنوب هند است...

خصوصیت این مناطق مورد علاقه شما در هندوستان که نام بردید غالبا چه مواردی است؟

 این دو ایالت دو خصوصیت مهم دارند ؛ یکی اینکه سال‌ها کمونیست ها آنجا فعال بودند ..دیگر آنکه بالاترین درصد باسوادان هند در این مناطق است و زنان در کرالا و بنگال پیشرو هستند .

درباره فعالیت فرهنگی که احیانا در آن ایام داشتید، بگویید..

 در یکی از سفرهایم که خیلی برایم مهم بود و در سال ۲۰۱۲، جشنواره ای برگزار کردیم که هندی ها و کنسولگری در مقر سفارت فرانسه در شهر پنجیشر که مستعمره فرانسه است و فرهنگی هم نزدیک به فرانسه دارد، واقعا از آن حمایت کردند. این جشنواره یک هفته ای بنام «محسن هشترودی» و موضوع آن نزدیکی شرق و غرب؛ ایران، هندوستان و فرانسه بود و بسیار خوب برگزار شد که لازم است درباره آن در آینده بیشتر صحبت کنیم./

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/1XS
اخبار مرتبط
رجبعلی اعتمادی‌زاده معروف به «ر.اعتمادی»، رمان‌نویس روزنامه نگار و داستان نویس ایرانی است که تیراژ کتاب های پرطرفدارش زمانی رکوردشکن بوده است؛ از کتاب های او «آبی عشق» «اتوبوس آبی»، «روزهای سخت بارانی» و ...را می توان نام برد. با او درباره فعالیتش در مجله «اطلاعات هفتگی» و چگونه داستان نویس شدنش گفت و گوی کوتاهی انجام داده ایم.
شهرک اکباتان نامی است که در دهه ۵۰ میان اهالی تهران مشهور شده بود. در این مکان، بلند مرتبه هایی به طور وسیع ساخته شد؛ تا جایی که ۱۵ هزار آپارتمان در این شهرک گرد هم آمدند اکباتان از نام قدیم شهر همدان که «هگمتانه» بود، گرفته شد و در پارسی کهن به معنای گردهمایی است و هم اکنون هم مکان بزرگی برای زندگی خانوارهای ایرانی شده است و داستان های مفصلی در دل خود دارد. در این باره با مهران فیروز بخت، مستندساز نام آشنا که در حال تولید فیلم مستندی درباره شهرک اکباتان است گفت و گوی کوتاهی انجام داده ایم.
حمید بیات، سفیر ایران در ایتالیا در وبینار «گردشگری و اقتصاد» با اشاره به روابط دوستانه ایران و ایتالیا گفت: دو کشور بزرگ و تاریخی ایران و ایتالیا همیشه شریک قابل اعتماد برای یکدیگر بوده‌اند و توسعه و ظرفیت «گردشگری سلامت» با همکاری سرمایه گذاران ایتالیایی و شرکت های دارویی و پزشکی می‌تواند زمینه مهمی برای همکاری بین دو کشور باشد.
افزایش قیمت چای این روزها با قیمت ۸۰ تا ۱۱۰ هزار تومان در هر بسته نیم کیلویی در بخش چای خارجی و چای داخلی از ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان در بسته نیم کیلویی صورت گرفته است که دلیل آن افزایش قیمت ارز و کاهش واردات و از آن مهم تر، مرجوع شدن چای از گمرک، به دستور موسسه استاندارد شاید تلقی شود.این موضوعات بهانه ای شد تا با احمدرضا بخشی، رییس کمیسیون چای، نماینده سازمان جهانی چای در ایران و عضو هیات مدیره بنکداران محصولات غذایی و مشاور فدراسیون صنایع غذایی در ایران شد، گفت ‌گویی انجام دهیم که در ادامه می آید:
رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در حاشیه نشست خبری «وبینار بین المللی گردشگری و اقتصادی» گفت: متاسفانه در معرفی گردشگری ایران با ضعف اطلاع رسانی مواجهیم و مردمان بسیاری از کشورها، ایران را کشوری فقط دارای سیاه چادرها تصور می کنند، ولی مدتی است که دوربین ها و تریبون ها در حوزه گردشگری ساکت و صامتند.
قسمت دوم گفت و‌گوی ما با محمد عطاردیان درباره کودکی و خاطرات وی از سال های دهه 20 شکل گرفته است. او فعال اقتصادی و پیشکسوت سندیکای مهندسان راه و ساختمان، دارنده مدرک مهندسی رشته راه و ساختمان از دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۸ است و بیش از ۶ دهه در ساخت زیربناهای حیاتی در سراسر ایران ، ساخت هزاران کیلومتر بزرگراه اصلی و فرعی و راه آهن در سراسر کشورمان دارای سابقه است. وی همچنین نقش اصلی احداث بیش از هزاران متر مربع ساختمان های مسکونی و صنعتی را برعهده داشته است..این گفت و گو را بخوانید:
مجتمع «الماس»کریمخان که قرار است به صورت تخصصی و آنلاین به کار طلا، جواهر، سکه، ساعت و صنایع وابسته اختصاص داده شود، در مرکز شهر و خیابان کریمخان قرار دارد.این مجتمع دارای ۱۳۵ واحد اداری ۱۳ طبقه و همچنین ۶ طبقه پارکینگ طبقاتی است.. به همین منظور با سعید رضوی، صاحب جواهر فروشی قدیمی «الهام» در پاساژ «میلاد نور» و کارشناس طلا و جواهر که سابقه خانوادگی طولانی در این صنف دارند، در خصوص مجتمع الماس و وضعیت فعلی قیمت ها در بازار طلا گفت و گوی کوتاهی انجام داده ایم که در ادامه می آید:
سخنگوی گمرک ایران چندی پیش از صادرات پوشاک ایران به ۲۹ کشور جهان خبر داد و به آن دلیل که از کشورهای مانند سوییس، ایتالیا ‌و اسپانیا که خود مهد مُد و لباس هستند، به عنوان کشور وارد کننده در این خبر نام برده شد، واکنش هایی در برداشت.. در این باره با صدرا شریعتمداری، فعال صنعت پوشاک، تولید کننده، ایده پرداز برند و مُد و فشن نویس باسابقه صحبت کردیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید