صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۱ دی ۱۳۹۹ / ۲۱:۰۳
کد خبر: 3481
گزارشگر: 213
۱۴۳۳
۰
۰
۱
خطاب به رییس جمهور:

سازمان نظام پزشکی: واکسن بخرید و از سیاست در این موضوع دوری کنید!

سازمان نظام پزشکی: واکسن بخرید و از سیاست در این موضوع دوری کنید!
روسای نظام پزشکی به همراه رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور، با تاکید بر اینکه امروز «خرید واکسن نیازی حیاتی و ضروری است»، اعلام کردند باید به این موضوع «صرفا بر اساس نگرشی علمی» و «فارغ از مسائل سیاسی» پرداخته شود.

روسای نظام پزشکی به همراه رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور، با تاکید بر اینکه امروز «خرید واکسن نیازی حیاتی و ضروری است»، اعلام کردند باید به این موضوع «صرفا بر اساس نگرشی علمی» و «فارغ از مسائل سیاسی» پرداخته شود.

در این نامه که روز یکشنبه ۲۱ دی ماه در رسانه‌های ایران منتشر شده، با اشاره به آغاز واکسیناسیون کرونا در «بسیاری از کشورهای منطقه و جهان»، تنها راه غلبه و قطع زنجیره بیماری کرونا «تامین سریع و استفاده از واکسن مناسب و موثر بر اساس اولویت‌های تعیین شده» دانسته شده است.

محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، مصطفی معین، رییس شورای عالی، عباس آقازاده مسرور، رییس مجمع عمومی این سازمان، و ایرج فاضل، رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران امضاکنندگان این نامه هستند.

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت بر تولید واکسن داخلی کرونا تاکید می‌کنند، این پزشکان در این باره نوشته‌اند: «طی مراحل علمی و تولید انبوه واکسن داخلی به زودی مسیر نخواهد شد.»

در این نامه با تاکید بر «اولویت تهیه و خرید واکسن» کرونا، حتی انحصار خرید واکسن از مسیر برنامه کوواکس سازمان جهانی بهداشت نیز «با توجه به درخواست‌های کشورهای متقاضی متعدد و سهمیه‌بندی» ناکافی دانسته شده است.

این چهار مقام صنفی «به عنوان نمایندگان جامعه پزشکی کشور» از روحانی خواستند تمام تلاش خود را برای خرید واکسن کرونا «از همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی و به دور از مسائل سیاسی» به کار گیرد.

پیشتر یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی نیز از ایران خواسته بود از سیاسی کردن موضوع واکسن کرونا پرهیز کند.

مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه در یک نشست خبری گفت این سازمان پیشتر بارها خواسته است «این ویروس سیاسی نشود.» او درباره واکسن کرونا نیز تاکید کرد: «لطفا واکسن را هم سیاسی نکنید.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» کرونا به ایران را ممنوع اعلام کرد و گفت به واکسن کرونا تولید فرانسه نیز اعتماد ندارد.

یک روز پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوع بودن واردات واکسن از آمریکا و بریتانیا، حسن روحانی اعلام کرد مردم ایران «وسیله آزمایش واکسن‌های خارجی نمی‌شوند».

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران نیز از موضع‌گیری خامنه‌ای دفاع کرد. او روز یکشنبه گفت: «چگونه آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول نمی‌داد امروز برای افراد سالم ما واکسن هدیه می‌کند.»

اما بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در دو روز گذشته بر این نکته تاکید کرده‌اند که اظهارات اخیر خامنه‌ای نشان داد فروش دارو و واکسن به ایران تحریم نیست و این مقام‌های جمهوری اسلامی و به ویژه شخص رهبر است که در این زمینه مانع‌تراشی می‌کنند.

همچنین بسیاری با محکوم کردن این ممنوعیت، خامنه‌ای را به نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت مردم ایران متهم کرده‌ و دستور او را «فتوای قتل عام مردم ایران» دانسته‌اند.
واکسنکروناروحانینظام پزشکیخامنه‌ای

https://www.asianews.ir/u/1Yr
اخبار مرتبط
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت امروز گفت: هر کالایی که با برچسب واکسن کرونا و آنفلوآنزا در بازار سیاه یا فضای مجازی به فروش رسید، تقلبی است.
در هفته‌های گذشته و پس از آغاز واکسیناسیون عمومی و جهانی با واکسن‌های شرکت آمریکایی فایزر در اغلب کشورها، مسوولان ایرانی با این سوال مردم و افکار عمومی مواجه شدند که چرا جمهوری اسلامی ایران این واکسن‌ها را نخریده است؛ این در حالی است که همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا برخی رسانه ها به واکسن فایزر انتقاداتی وارد کردند.
رییس جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد این سازمان از سوی وزارت بهداشت مامور شده تا یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین خریداری کند. این در حالی است که رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس تاکید کرده واکسن‌هایی که ایران خواهد خرید از چین و روسیه نخواهد بود.
در حالی که هنوز برند واکسن کرونای خریداری‌شده توسط ایران مشخص نشده، رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد که این سازمان واکسن کرونای چینی خریداری خواهد کرد؛ در حالی است که واکسن های تایید شده تا 90 و 95 درصد از سوی اغلب کشورهای جهان، شامل واکسن چینی نیست.
آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها و گفته های بسیار متناقض مسوولان در ایران درباره خرید واکسن کرونا ممکن است موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند؛ در این حال محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.
علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز در پیامی از باطل شدن سهمیه جهانی واکسن کرونا برای مردم ایران خبر داد؛ این در حالی است که تأمین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواسته است که «دست بخش خصوصی» را در این زمینه باز نگه دارند؛همچنین رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران گفته که هیچ مشکلی برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید