صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۰
کد خبر: 3495
گزارشگر: 213
۷۱۲
۰
۰
۱
اصرار پزشکان بر ضرورت خرید واکسن کووید 19

نظام پزشکی هشدار داد مردم ایران هم باید مانند بقیه واکسن بزنند

نظام پزشکی هشدار داد مردم ایران هم باید مانند بقیه واکسن بزنند
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، ضمن تاکید بر خریدن «هرچه سریع‌تر» واکسن کرونا گفت در صورت تاخیر واکسن اثر خود را از دست خواهد داد.
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، ضمن تاکید بر خریدن «هرچه سریع‌تر» واکسن کرونا گفت در صورت تاخیر واکسن اثر خود را از دست خواهد داد.

ظفرقندی در یک نشست خبری اشاره کرد: «اهمیت بحث کنترل کرونا از طریق واکسن بر کسی پوشیده نیست. اگر در یک زمان مناسب واکسیناسیون انجام نشود، این جهش‌ها [در ویروس] می‌تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند.»

او ضمن اشاره به مکاتبات سازمان نظام پزشکی در این زمینه افزود: «فکر می‌کنیم که مردم ما باید مانند سایر کشورهای منطقه از واکسن بهره‌مند شوند.»

ظفرقندی این هشدار را در پی آن مطرح می‌کند که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور داد واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع شود. پس از آن هلال احمر اعلام کرد خرید واکسن شرکت فایزر لغو شده است.

ظفرقندی در ادامه بر ضرورت خرید «هرچه سریع‌تر» واکسن تاکید کرد و افزود: «برای تولید واکسن تولید داخلی‌مان نیاز به زمان نسبتا طولانی داریم تا این واکسن به نتیجه برسد.»

رییس سازمان نظام پزشکی در ارتباط با واکسن داخلی همچنین اشاره کرد باید مشخص شود تاثیر آن بر روی سنین و جنس‌های مختلف و بیماری‌های زمینه‌ای و سایر موضوعات چگونه است و «هیچ واکسنی بدون طی این مراحل قابل استفاده نیست.»

او به واکسن‌های کرونای تولید شرکت داروسازی آسترازنکا در همکاری با دانشگاه آکسفورد بریتانیا اشاره کرد و گفت: «ایران می‌تواند آن را از روسیه وارد کند. زیرا یکی از مراکز تولید این واکسن در روسیه است که طی قراردادی آقای پوتین با آسترازنکا امضا کرده است.»

این مقام حوزه پزشکی به ضرورت خرید واکسن از منابع مختلف تاکید کرد و گفت: «از یک کانال کفایت نمی‌کند زیرا تولید محدود است.»/

ظفرقندی همچنین انجام فاز سوم آزمایش واکسن تولید «مشترک» با کوبا در ایران را تایید کرد و گفت: «آنچه آزمایش روی مردم کشورهای دیگر مطرح می‌شود یعنی اینکه آزمایش در خود آن کشور انجام نشود و فازهای قبل از فاز سه باشد که چنین چیزی در ایران مطرح نبوده است.»
https://www.asianews.ir/u/1YC
اخبار مرتبط
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کاتولیک‌های جهان، ضمن تاکید بر تزریق واکسن کرونا این اقدام را یک «انتخاب اخلاقی» برای قمار نکردن با جان خود و دیگران خواند.
در هفته‌های گذشته و پس از آغاز واکسیناسیون عمومی و جهانی با واکسن‌های شرکت آمریکایی فایزر در اغلب کشورها، مسوولان ایرانی با این سوال مردم و افکار عمومی مواجه شدند که چرا جمهوری اسلامی ایران این واکسن‌ها را نخریده است؛ این در حالی است که همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا برخی رسانه ها به واکسن فایزر انتقاداتی وارد کردند.
آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها و گفته های بسیار متناقض مسوولان در ایران درباره خرید واکسن کرونا ممکن است موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند؛ در این حال محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، ضمن انتقاد از عدم تامین واکسن کرونا به میزان کافی برای مردم گفت خرید واکسن برای کل کشور تنها به ۲۰۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و این مبلغ «عددی نیست.»
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: پروازهای بین تهران و مقاصد کشور بریتانیا به مدت دو هفته تعلیق می‌شود و با توجه به شرایط پیش آمده جدید در ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بریتانیا و به تشخیص وزارت بهداشت صورت گرفته است.
سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار روشن شدن زمان واکسیناسیون کرونا در کشور شد و بر تسریع در خرید واکسن تاکید کرد؛ این در حالی است که برخی از مقامات کشور نیز از قابلیت خرید واکسن فایزر برای ایران سخن گفته اند.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران، گفت که واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر با فریزرهای معمولی قابل انتقال و نگهداری است؛ در حالی که چندی پیش رییس کمیته مقابله با کرونا، گفته بود که امکانات انتقال واکسن فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه در سیستم حمل‌و‌نقل هوایی ایران وجود ندارد، ولی رییس سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید