صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۲
کد خبر: 3525
گزارشگر: 213
۶۶۱
۰
۰
۱
تاکید عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

افق ناپیدای تورم فزاینده و کمک معیشتی ها با حذف ارز 4200 تومانی

افق ناپیدای تورم فزاینده و کمک معیشتی ها با حذف ارز 4200 تومانی
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید طرح‌های معیشتی برای حمایت از افرادی که نیازمند پشتیبانی هستند در نظر گرفته شود.در شرایط التهاب اقتصادی تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان توسط مجلس ما را به راهبرد معینی برای آینده بازارها و اقتصاد نمی‌رساند مگر آنکه مولفه‌های اثرگذار در اقتصاد مانند پارامترهای سیاسی که بسیار تعیین‌کننده است از شرایط التهابی به پایدار برسد.
رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد:‌ در دهه ۸۰، دلار چهار نرخی بود و نرخ‌های مختلفی برای واردات دارو یا سایرکالاها لحاظ می‌شد اما پس از آن نرخ تعادلی ارز حاکم شد که آن نرخ تعادلی با استقبال مواجه شد و علاوه بر جایگزینی در بودجه، ‌مبنای معاملات و بانک‌ها قرار گرفت. در آن زمان، دلار از نرخ ۳۰۰ تومان به حدود ۸۰۰ تومان افزایش یافت و رانت‌های موجود در ارز چندنرخی از بین رفت.

وی افزود:‌ این نرخ ارز در بازار خود به خود تعدیل شد و حتی نرخ‌های بازار آزاد کمتر از نرخ‌ بانکی بود اما اکنون به دلیل چندنرخی بودن ارز به دلیل چنددستگی در سیاست‌های دولتی، تصمیم‌گیری مناسبی صورت نمی‌گیرد و این شرایط موجب عدم تعادل شده است و هر نرخی که به عنوان نرخ واحد ارز تعیین شود به معنای نرخ واقعی عرضه و تقاضا نخواهد بود.

پدیدار با اشاره شرایط تحریم و وضعیت التهابی در بازارها اظهار کرد: در شرایط التهاب اقتصادی تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان توسط مجلس ما را به راهبرد معینی برای آینده بازارها و اقتصاد نمی‌رساند مگر آنکه مولفه‌های اثرگذار در اقتصاد مانند پارامترهای سیاسی که بسیار تعیین‌کننده است از شرایط التهابی به پایدار برسد.

وی ادامه داد: اگر نرخ دلار هر نرخی تعیین شود به معنای ثبات آن نیست و زمانی به نرخ تعادلی تبدیل می‌شود که شرایط و مولفه‌های تاثیرگذار بر آن به شرایط باثبات و به دور از التهاب برسند.

به گزارش آسیانیوز به نقل از ایران اکونومیست، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید طرح‌های معیشتی برای حمایت از افرادی که نیازمند پشتیبانی هستند در نظر گرفته شود. به طور مثال در دنیای توسعه یافته برای افرادی که توانایی لازم را ندارند برای محدوده معین، حمایت‌هایی تعریف می‌شود که این حمایت‌ها مقطعی نیست و به طور کامل در دوره‌های زمانی معین رصد می‌شود تا فرد به مرحله‌ای از توانمندی دست پیدا کند و به این حمایت‌ها بی‌نیاز باشد./https://www.asianews.ir/u/1Z1
اخبار مرتبط
با استناد به آنچه مراکز رسمی آماری از بودجه خانوارهای کشور منتشر کرده‌اند، میانگین درآمد خانوار شهری در سال ۹۸ بالغ بر ۵۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و به‌ طور میانگین نیز ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزار تومان هزینه داشته‌اند. در سال گذشته درآمد روستاییان نیز حدود 29 میلیون و 702 هزار تومان بوده؛ در حالی که کارشناسان معتقدند تضعیف قدرت خرید و جهش تورم به‌ خصوص پس از بازگشت تحریم‌ها آن‌قدر شدید بوده که افزایش دستمزدها تاثیر چندانی بر سبد مصرفی و معیشتی افراد نداشته باشند.
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران، گزارش‌ها حاکی است تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان، اقشار صنفی و شاغلان بخش‌های مختلف دولتی دوباره در استان‌های مختلف کشور در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی شکل گرفته و در حال تکرار است؛ این د رحالی است که مالباختگان بورس به صراحت بیان کردند که فریب خورده دولت هستند.
امروز بار دیگر بازنشستگان کارگری در مقابل مجلس تجمع کردند و خواسته آنان رسیدگی به مطالبات قانونی برای افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر و اصلاح همسان‌سازی بر اساس قانون و همچنین ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان است.
بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه اعتراضات و اجتماعات اخیر مقابل سازمان و ادارات تامین اجتماعی سراسر کشور در بیانیه‌ای خواسته‌های خود را در ۱۰ بند مطرح کردند.
بازنشستگان تامین اجتماعی امروز در 11 شهر ایران تجمع کردند و ضمن اعتراض به بدهی دولت به این سازمان و مشکلات معیشتی، گروهی از آنان نیز خواستار استعفای رییس سازمان تامین اجتماعی شدند.
محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای‌ عالی کار، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست در زمینه میزان افزایش حقوق کارگران دخالت نکنند و از نمایندگان کارگری شورا حمایت کنند تا تلاش‌های آن‌ها به نتیجه برسد؛ چرا که در حال ‌حاضر کارگران عادی نمی‌توانند حتی گوشت یا برنج خریداری کنند.
محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای عالی کار، سبد معیشت سال آینده را ۱۰ میلیون تومان ذکر کرد و افزود که نمایندگان کارگران به دنبال واقعی‌تر کردن میزان دستمزدند؛ در حالی که فرامرز توفیقی نماینده دیگر شورای عالی کار گفته است از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است و چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟
فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار می گوید که از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است و چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟!در حالی که با وجود اعتراضات بسیار کارگران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نسبت به افزایش و همسان سازی حقوق هنوز تصمیم روشنی در این باره گرفته نشده و این تبعیض تا حدی است که طرح همسان سازی برای بازنشستگان کشوری و لشگری در سال 99 به اجرا درآمده و پرداخت ها در این خصوص افزایش چشمگیر داشته است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید