صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۴
کد خبر: 3563
گزارشگر: 213
۷۱۸
۰
۰
۲
امروز صبح صورت گرفت

ظریف و دو کارت زرد مجلس در یک روز

ظریف و دو کارت زرد مجلس در یک روز
مجلس شورای اسلامی ایران در پی عدم رضایت دو نماینده، به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی، دو کارت زرد داد که علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از ترور سردار قاسم سلیمانی‌ فرمانده سابق سپاه قدس از دلایل آن بوده است.

مجلس شورای اسلامی ایران روز سه‌شنبه، ۳۰ دی‌ماه، در پی عدم رضایت دو نماینده، به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی، دو کارت زرد داد.«علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از ترور سردار سلیمانی،‌ فرمانده سابق سپاه قدس، بوده است.

یکی از موارد دستور کار در جلسه علنی روز سه‌شنبه در مجلس سوال محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس، از وزیر امور خارجه درباره مذاکره با آمریکا بود.

 سوال کریمی قدوسی، نماینده تندروی مجلس، از وزیر امور خارجه در مورد «علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از» مرگ قاسم سلیمانی،‌ فرمانده سابق سپاه قدس، بوده است.

هنوز از جزئیات این جلسه و پاسخ  ظریف گزارشی منتشر نشده، اما نماینده مشهد و کلات در مجلس گفت که از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع نشده است.

سپس پاسخ وزیر امور خارجه به سوال مذکور به رای نمایندگان گذاشته شد که با ۵۵ رای موافق، ۱۷۳ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۵۹ نماینده حاضر در جلسه علنی پاسخ‌های وزیر امور خارجه را قانع‌کننده ندانستند و به وی کارت زرد دادند.

به گزارش آسیانیوز، به نقل از مهر در ادامه فرهاد بشیری، نماینده پاکدشت در مجلس، نیز که درباره «دیپلماسی اقتصادی» از ظریف سوال داشت پس از شنیدن توضیحات او گفت: «... ملت ما به دلیل این که دیپلماسی اقتصادی فعال نیست دچار مشکل هستند و بنده قانع نشدم.»

وزیر خارجه در بخشی از توضیحات خود در این باره گفته بود که «باید وزارت خارجه اختیاراتی داشته باشد تا بتواند روابط اقتصادی خارجی را هماهنگ کند که ما این اختیار را الان نداریم.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سپس با ۹۰ رای موافق، ۱۳۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۵۹ نماینده حاضر در جلسه علنی، توضیحات اقتصادی وزیر امور خارجه را نیز قانع‌کننده ندانستند و محمدجواد ظریف دومین کارت زردش را هم از مجلس دریافت کرد.

این دومین وزیر در دولت حسن روحانی است که در ماه جاری از مجلس کارت زرد دریافت می‌کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه، ۹ دی‌ماه، هم به فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، کارت زرد دادند./

https://www.asianews.ir/u/1ZA
اخبار مرتبط
رییس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز خود گفت:اعتبارات دستگاه‌های اجرایی دولت، رشد بی‌سابقه‌ای داشته چنانکه برخی دستگاه‌ها، بیش از صد درصد رشد داشته اند. پرسش مهم اینجاست چرا وقتی هزینه های زندگی مردم چند برابر شده و باید اتفاقا دستگاه های دولتی صرفه جویی کنند، اینقدر آسوده ریخت و پاش کردند؟
حذف یا ادامه تخصیص و تامین ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی این روزها در صدر اخبار اقتصادی است؛ از یکسو کمیسیون تلفیق از تصمیم برای حذف این ارز و تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومان به عنوان تک نرخی شدن دلار خبر می‌دهد؛ در حالی که فعالان بازنشستگان تامین اجتماعی معتقدند تک نرخی شدن قیمت ارز سبب کوچک شدن سفره کارگران می‌شود و آثار جبران ناپذیری فراوانی به بار می‌آورد, و اگر قیمت ارز تک نرخ شود باید دستمزد بازنشستگان ۶۰۰ برابر شود.
امروز بار دیگر بازنشستگان کارگری در مقابل مجلس تجمع کردند و خواسته آنان رسیدگی به مطالبات قانونی برای افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر و اصلاح همسان‌سازی بر اساس قانون و همچنین ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان است.
به گفته نمایندگان مجلس قرار است در ماه آینده لیست مشمولان جدید سهام عدالت مشخص شود و بسیاری از افرادی که قبلا سهام عدالت نگرفته‌اند ثبت نام کنند.
طرح افزایش هر شش ماه یکبار مزد کارگران، توسط نمایندگان مجلس به جریان افتاده است؛ در حالی که در قانون کار امکان افزایش چندباره دستمزد در طول یک سال وجود دارد و برای این منظور، نیازی به طرح جدید نمایندگان مجلس نیست؛ نمایندگان به جای اعلام وصول این طرح، به دولت فشار بیاورند تا الزامات ماده 41 قانون کار اجرایی شود.
درحالی که دولت در لایحه بودجه برای پیش‌فروش نفت برنامه‌ریزی کرده، خیلی از سهامداران نگران اتفاق مشابه امسال در سال بعد برای بازار سهام بودند. اما به نظر می‌رسد این پیشنهاد مورد موافقت مجلس نیست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید