صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۱:۵۲
کد خبر: 3587
گزارشگر: 213
۳۹۱
۰
۰
۱
اظهارات تازه نخست وزیر بریتانیا

آیا گونه جدید ویروس کرونا کشنده‌تر است؟

آیا گونه جدید ویروس کرونا کشنده‌تر است؟
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد شواهد نشان می‌دهند گونه جهش‌یافته کرونا که در این کشور ثبت‌شده، ممکن است با مرگ‌ومیر بیشتر مرتبط باشد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد شواهد نشان می‌دهند گونه جهش‌یافته کرونا که در این کشور ثبت‌شده، ممکن است با مرگ‌ومیر بیشتر مرتبط باشد.

او گفت: «امروز باخبر شدیم که [گونه جدید ویروس] علاوه بر اینکه سریع‌تر منتقل می‌شود، حالا به نظر می‌رسد شواهدی وجود دارد که این گونه جدید، گونه‌ای که ابتدا در لندن و جنوب شرق شناسایی شد، ممکن است با درجه کشندگی بالاتر مرتبط باشد.»

جانسون با این حال افزود بر اساس شواهد، هر دو واکسن مورد استفاده در این کشور بر ویروس جدید موثر است.

آیا باید نگران ظهور گونه‌های جدید ویروس کرونا باشیم؟
«هر بار که ویروس کرونا تکثیر می‌شود،‌ فرصتی برای تغییر شکل دارد»؛ مقاله‌ای در وب‌سایت «کانورسیشن» که هشدار می‌دهد نباید با این اعتقاد رایج که سرعت بالاتر شیوع ویروس به معنی کشندگی کمتر است، خیال خود را راحت کنیم.

این مقاله که روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه منتشر شده با اشاره به ظهور و کشف گونه‌های جدید ویروس کرونا نوشته است تغییر در سرعت گسترش بیماری می‌تواند تاثیر «بسیار چشمگیری» نسبت به نرخ کشندگی آن داشته باشد.

نویسنده هشدار داده است: «ما نباید از شنیدن ظهور انواع جدیدی که قابلیت انتقال‌ بیشتر دارند، اما کشنده‌تر نیستند، خیال‌مان راحت باشد.»

 

کرونا

بر اساس توضیح این مقاله، بسیاری از جهش‌ها در گسترش ویروس یا ایجاد بیماری «شدید‌تر» تفاوتی ایجاد نمی‌کند،‌ اما برخی دیگر احتمال گسترش آن را کم می‌کنند.

هرچند از سوی دیگر، برخی تغییرها هم ویروس را کشنده‌تر یا قابل انتقال‌تر می‌کنند و این جهش‌هایی است که باید نگران آن بود.

نویسنده بر اساس آمار موجود ارجاع داده که در یک جمعیت مستعد بدون اعمال هیچ‌گونه اقدام کنترلی، از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی یا پوشیدن ماسک، هر فرد مبتلا به ویروس پیش از این می‌توانست آن را به سه نفر دیگر منتقل کند.

اما با کشف گونه جدید در بریتانیا که با افزایش ۷۰ درصدی قابلیت انتقال همراه است، در صورت عدم اعمال اقداماتی احتیاطی و کنترلی،‌ تعداد افرادی که ممکن است هر یک فرد آن‌ها را مبتلا کند به حدود پنج نفر افزایش می‌یابد.

این مقاله اشاره کرده اقدامات کنترلی، قدرت انتقال گونه معمول ویروس را از سه به یک نفر کاهش می‌دهد،‌ در حالی که این عدد برای گونه جدید یافت‌شده در بریتانیا به ۱/۷ نفر کاهش پیدا می‌کند.

مقاله کانورسیشن قابلیت بالاتر انتقال ویروس را «خبری بد» خوانده است. نویسنده اشاره کرده که بر اساس مطالعه محققان در در «دانشکده بهداشت و طب گرمسیری» لندن که قرار است در مجله‌ای علمی منتشر شود،‌ قدرت انتقال گونه‌ شناسایی‌شده در بریتانیا بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از گونه سابق عنوان می‌شود.

یک تحقیق جدیدتر از سوی اداره سلامت عمومی انگلستان هم حاکی از ۳۰ تا ۵۰ درصد قدرت انتقال بیشتر این گونه است.

آیا گونه‌ها برابر واکسن مقاومند؟
در بخشی از این مقاله موضوع مورد نگرانی درباره ظهور گونه‌های جدید علاوه بر قابلیت انتقال،‌ میزان کشندگی و همچنین تاثیر واکسن برابر آن است.

این مقاله اشاره می‌کند که هیچ شواهدی مبنی بر این‌که گونه ثبت‌شده در بریتانیا قدرت واکسن‌های تاییدشده را کم می‌کند، وجود ندارد،‌ با این حال دلایلی وجود دارد که باور کنیم گونه آفریقای جنوبی آن قدرت ایمنی را کاهش دهد.

بر اساس این مقاله،‌ اخبار رسانه‌ها مبنی بر کشندگی پایین‌تر ویروس‌های با قابلیت انتقال بالاتر، بر اساس «قانون کاهش حدت» است.

این قانون بر این قرار است که ویروس‌هایی که تکامل به سمت کشندگی بیشتر پیدا می‌کنند پیش از انتقال بدن میزبان خود را از بین می‌برند. بر همین اساس،‌ زنجیره انتقال محدود می‌شود.

اما این مقاله اشاره می‌کند که به دلایل آلودگی طولانی ویروس کووید-۱۹، ظرفیت انتقال‌دهندگی بدون علائم و طول زمان میان ابتلا و مرگ، دلیلی ندارد که این قاعده همچنان تصدیق کند.

نویسنده در پاسخ به سوال در زمینه ضرورت این که باید نگران گونه جدید باشیم یا خیر سناریویی از شمار مبتلایان گونه جدید را مطرح کرده که در آن میزان مرگ‌ومیر افزایش پیدا می‌کند.

سناریوی فرضی «کاملا واقع‌بینانه» عنوان نشده،‌ اما نگرانی درباره کشندگی را هم رد نکرده است./

اخبار مرتبط
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، از اقدام حکومت پکن در عدم صدور مجوز برای ورود کارشناسان این سازمان به چین برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا ابراز تاسف کرده است.
چهارشنبه / ۱۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۹
در هفته‌های گذشته و پس از آغاز واکسیناسیون عمومی و جهانی با واکسن‌های شرکت آمریکایی فایزر در اغلب کشورها، مسوولان ایرانی با این سوال مردم و افکار عمومی مواجه شدند که چرا جمهوری اسلامی ایران این واکسن‌ها را نخریده است؛ این در حالی است که همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا برخی رسانه ها به واکسن فایزر انتقاداتی وارد کردند.
سه شنبه / ۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۲
رییس جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد این سازمان از سوی وزارت بهداشت مامور شده تا یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین خریداری کند. این در حالی است که رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس تاکید کرده واکسن‌هایی که ایران خواهد خرید از چین و روسیه نخواهد بود.
یکشنبه / ۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۸:۰۲
در حالی که هنوز برند واکسن کرونای خریداری‌شده توسط ایران مشخص نشده، رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد که این سازمان واکسن کرونای چینی خریداری خواهد کرد؛ در حالی است که واکسن های تایید شده تا 90 و 95 درصد از سوی اغلب کشورهای جهان، شامل واکسن چینی نیست.
شنبه / ۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۲
درحالی که کاربران پنج‌شنبه شب برای دومین بار در چند روز گذشته در کارزاری توییتری هشتگ #واکسن_بخرید را به ترند اول ایران تبدیل کردند، رییس کل بانک مرکزی، تایید کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا(اوفک) تاکنون دست‌کم دو مجوز انتقال پول برای ایران به منظور خرید واکسن کرونا صادر کرده است و مجوز اول را مسوولان به دلایلی نپذیرفته‌ بودند.
جمعه / ۵ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۵
آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها و گفته های بسیار متناقض مسوولان در ایران درباره خرید واکسن کرونا ممکن است موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند؛ در این حال محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.
سه شنبه / ۲ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۲
علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز در پیامی از باطل شدن سهمیه جهانی واکسن کرونا برای مردم ایران خبر داد؛ این در حالی است که تأمین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواسته است که «دست بخش خصوصی» را در این زمینه باز نگه دارند؛همچنین رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران گفته که هیچ مشکلی برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.
دوشنبه / ۱ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۳۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید