صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۰
کد خبر: 3596
گزارشگر: 213
۱۶۵۰
۰
۰
۲
وضعیت نابسامان عدم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

همسان‌سازی دور دوم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ آیا دولت به سازمان وفای عهد می کند؟

همسان‌سازی دور دوم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ آیا دولت به سازمان وفای عهد می کند؟
پیشنهاد کمیسیون بودجه مجلس، تخصیص ۹۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای متناسب‌سازی است، اما اینکه چه درصدی از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بابت اجرای متناسب‌سازی به سازمان پرداخت شود، به جز نظر نمایندگان مجلس، نیاز به تصویب دولت هم دارد؛ دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری به پایه ۹۰ درصد رسید و این بازنشستگان از کف حقوق ۴ میلیون تومانی بهره‌مند شدند اما بازنشسته تامین اجتماعی به دنبال این تبعیض‌ها، مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر سازمان تامین اجتماعی در سال جاری، فقط ۲ میلیوفقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان گرفتند

پیشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، تخصیص ۹۰ هزار میلیارد تومان از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای متناسب‌سازی است، اما اینکه چه درصدی از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، واقعاً بابت اجرای متناسب‌سازی به سازمان پرداخت شود، به جز نظر نمایندگان مجلس، نیاز به تصویب دولت هم دارد.

بازنشستگان تامین اجتماعی که جامعه‌ای بسیار گسترده هستند و بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان کشور را تشکیل می‌دهند، در سال جاری در مقوله همسان‌سازی، شاهد تبعیضات و مشکلات بسیار بودند.

از یکسو، دولت که نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق‌های کشوری و لشگری اختصاص داد، ریالی بابت اجرای همسان‌سازی به تامین اجتماعی نپرداخت و از سوی دیگر، سازمان با بخشی از مطالبات دریافتی خود (۱۷ هزار میلیارد از ۳۲ هزار میلیارد پرداختی توسط دولت در تیرماه)، به جای «همسان‌سازی»، متناسب‌سازی را اجرایی کرد. نتیجه این شد که دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری به پایه ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز رسید و این بازنشستگان از کف حقوق ۴ میلیون تومانی بهره‌مند شدند اما حقوق کارگران بازنشسته با اجرای متناسب‌سازی که همان همسان‌سازیِ بی‌یال و دم و اشکم بود، فقط چند صد هزار تومان افزایش یافت. به دنبال این تبعیض‌ها، مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر سازمان تامین اجتماعی در سال جاری، فقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق گرفتند.

بازنشستگان چه می‌خواهند؟

در ماه‌هایی که گذشت، این تبعیض آشکار در تخصیص بودجه‌های عمومی و دولتی و بی‌توجهی دولت به معیشت بزرگترین گروه از بازنشستگان کشور، بارها مورد انتقاد قرار گرفت؛ بازنشستگان کارگری و فعالان صنفی آن‌ها، بارها خواستار تغییر سیاست‌های توزیعی و در نظر گرفتن سهم قانونی خود در لایحه بودجه سال آینده شدند.

بازنشستگانبازنشستگان دو خواسته اصلی و کلیدی دارند؛ یکی، پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به میزان کافی و عادلانه تا سازمان بتواند تعهدات قانونی خود را در سطوح مختلف – از پرداخت مستمری‌ها گرفته تا ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان- به خوبی انجام دهد و دیگری، در نظر گرفتن بودجه علیحده و متناسب برای اجرای همسان‌سازیِ واقعیِ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی.

به گزارش آسیانیوز به نقل از ایلنا، حالا به نظر می‌رسد گام اول برای تحقق این خواسته‌ها برداشته شده و کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، رای به تخصیص اعتبار برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی داده است. هرچند باید در نظر گرفت که اعداد و ارقام مندرج در لایحه بودجه، نمی‌توانند خود به خود تبدیل به نقدینگی شوند و تا زمانی‌که دولت و سازمان برنامه و بودجه، به آن اعتبار ریالی اختصاص ندهند، صرفاً اعداد و ارقامی روی کاغذ باقی خواهند ماند، کما اینکه در قانون بودجه سال جاری، دولت مکلف به پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از دیون خود به سازمان شده است اما تا امروز که وارد یازدهمین ماه از سال ۹۹ شده‌ایم، فقط ۳۲ هزار میلیارد تومان از این ۵۰ هزار میلیارد آنهم در قالب سهام شرکت‌هایی که چندان سر پا و سودده نیستند، پرداخت شده است.

چه تغییراتی در لایحه بودجه اعمال شده است؟

با این حال، می‌توان رای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در شبانگاهِ دوم بهمن ماه را به خودی خود، یک گام رو به جلو و به نفع بازنشستگان به حساب آورد. پنج شنبه (دوم بهمن ماه ۱۳۹۹)، اعضای کمیسیون تلفیق، اعتبار بند (و) تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ را افزایش داده و از ۹۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسانیدند؛ بند و تبصره ۲ در قوانین بودجه سالانه، مربوط به پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی است که اعتبار آن در سر پا ماندن سازمان و تامین نقدینگی مورد نیاز آن، اهمیت بسیار دارد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه که خود پیشنهاد دهنده این افزایش بوده است؛ در این رابطه اظهار داشته است: «اعتبار پیش‌بینی شده در بند (و) تبصره (۲) لایحه بودجه از ۹۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. قرار است ۹۰ هزار میلیارد تومان از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از این منابع که از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به سازمان تامین اجتماعی بابت مطالبات این سازمان واگذار می‌شود، صرف تداوم و اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق و مستمری کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شود.»

آیا می‌توان به آینده امیدوار بود؟

افزایش اعتبار بند و، خود یک گام مثبت است، البته اگر اجرایی شود و صرفاً روی کاغذ باقی نماند؛ اما در نظر گرفتن ۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، می‌تواند تاثیر مثبت بسیاری در بهبود معیشت بازنشستگان کارگری داشته باشد؛ بازنشستگانی که امسال شاهد تبعیض بسیار بودند و بحران معیشتی آنها به تبع این سیاست‌های تبعیض‌آمیز، به شدت عمیق شد. حالا اگر در سال آینده واقعاً ۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار فقط برای اجرای متناسب سازی اختصاص دهند، دور دوم متناسب‌سازی با قدرت و توانمندی می‌تواند اجرایی شود و در نتیجه، فاصله میان دریافتی بازنشستگان کارگری و حقوق بازنشستگان کشوری، می‌تواند کاهش بیابد. در صورت اختصاص این بودجه، «متناسب‌سازی» به واقع به «همسان‌سازی» بدل خواهد شد.

اما آیا این رای، می‌تواند تجسم بخشِ آینده‌ای روشن‌تر باشد؛ فاصله آن تا اجرا چقدر است؛ علی دهقان کیا (رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) در ارتباط با رای پنج شنبه شب کمیسیون تلفیق و روند تصویب آن به ایلنا می‌گوید: افزایش اعتبار بند (و) از خواسته‌های بازنشستگان، کانون‌ها و سازمان تامین اجتماعی بود؛ ما در روزهای قبل به نمایندگی از جانب بازنشستگان، پیگیر این موضوع بودیم و با نمایندگان مجلس، رایزنی بسیار کردیم. به همه کانون‌های بازنشستگی استان‌ها اعلام کردیم با نمایندگان خودشان در کمیسیون تلفیق بودجه، ارتباط بگیرند و درخواست کنند که به پیشنهاد آقای حاجی دلیگانی، رای مثبت بدهند که در نهایت در ساعت ۷ عصرِ پنج شنبه، افزایش اعتبار بند (و) از ۹۰ هزار میلیارد به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، در کمیسیون تلفیق مصوب شد. البته این مصوبه باید در صحن علنی مجلس نیز به تصویب برسد تا قابلیت اجرایی بیابد.

وی ضمن ابراز تشکر از نمایندگان مجلس بابت تصویب این افزایش، اضافه می‌کند: در حال حاضر، اعتبار بند (و) به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که در نوع خود، اقدام مثبتی است. اما در تقسیم این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، دولت هم باید نظر بدهد و اظهارنظر کند؛ در همین راستا، کانون‌های بازنشستگی مذاکراتی با آقای نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) داشتند و مقرر شد در هفته پیش رو، کمیته‌ای مرکب از آقای نوبخت، اعضای کانون عالی بازنشستگان و مدیران سازمان تامین اجتماعی تشکیل شده و در ارتباط با تقسیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تصمیم‌گیری شود. مساله اینجاست که پیشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، تخصیص ۹۰ هزار میلیارد تومان از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای متناسب‌سازی است اما اینکه چه درصدی از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، واقعاً بابت اجرای متناسب‌سازی به سازمان پرداخت شود، به جز نظر نمایندگان مجلس، نیاز به تصویب دولت هم دارد و امیدواریم دولت و سازمان برنامه نیز با اختصاص ۹۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری موافقت کنند.

دهقان کیا با تاکید بر ضرورت رفع تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های مختلف کشور به وسیله اختصاص اعتبار کافی برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری، اضافه می‌کند: امیدواریم اختصاص ۹۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی، همین هفته به تایید دولت نیز برسد و این اعتبار را به سازمان بدهند تا صرف همسان‌سازی شود.

اگر این اعتبار تایید و پرداخت شود، چه خواهد شد؛ آیا دور جدیدی از اجرای متناسب‌سازی در راه خواهد بود؛ رئیس کانون کارگران بازنشسته تهران در این رابطه می‌گوید: با تخصیص این اعتبار، در اوایل سال آینده، دور جدید متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اجرا خواهد شد و دریافتی بازنشستگان به تبع آن، افزایش خواهد یافت.

آیا به این وسیله فاصله و تبعیض میان بازنشستگان رفع خواهد شد؛ دهقان کیا در پاسخ به این سوال می‌گوید: نمی‌توانم بگویم با اختصاص ۹۰ هزار میلیارد تومان، فاصله دریافتی بازنشستگان کارگری و بازنشستگان کشوری به صفر خواهد رسید؛ چون هم اکنون این فاصله و شکاف بسیار عمیق است؛ اما با قاطعیت می‌توانم بگویم با تخصیص این اعتبار، دریافتی بازنشستگان کارگری به پایه دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری نزدیک خواهد شد.

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد حالا همه چیز به همت و اراده دولت و سازمان برنامه بستگی دارد؛ اگر دولت به پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری در سال ۱۴۰۰ رای بدهد، این بازنشستگان بعد از مدتها عسرت و تحملِ تبعیض، می‌توانند تا حدودی آسایش و رفاه نسبی را تجربه کنند.

اما در این بین، مساله مهم دیگری هم وجود دارد؛ اگر این اعتبار را دادند و قرار بر اجرای دور دوم متناسب‌سازی شد، باید فرمولها و محاسبات اجرایی آن با مشارکت واقعی خود بازنشستگان تدوین شده و در دستور کار قرار بگیرد تا بار دیگر شاهد نارضایتی و ناخشنودی بازنشستگان نباشیم؛ در سال جاری گروههای مختلف بازنشستگان از مستمری‌بگیران سایر سطوح گرفته تا از کارافتاده‌ها و بازماندگان و از همه مهمتر، بازنشستگان سخت و زیان آور، از نحوه اجرای متناسب‌سازی نارضایتی داشتند؛ آیا سال بعد، همه این نارضایتی‌ها رفع خواهد شد؟!/

گزارشگر: نسرین هزاره مقدم

https://www.asianews.ir/u/20b
اخبار مرتبط
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن اشاره به این که ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی در کشور به ۴ درصد جامعه تعلق دارد، از فاصله طبقاتی در کشور و بودجه سال ۱۴۰۰ انتقاد کرد بین کمترین و بیشترین مصرف گوشت در سال به صورت میانگین برای هر نفر در خانواده‌های فقیر یک کیلو گوشت و برای خانواده‌های ثروتمند تا ۹۶ کیلو در سال مصرف وجود دارد.»
بازنشستگان کارگری خواسته‌های خود را در نُه گروه طبقه‌بندی کرده و معتقدند؛ باید دولت در روزهای پایانی سال به مطالبات بازنشستگان توجه کند؛ در شرایط فعلی بازنشستگان خواستار توجه دولتی‌ها و نمایندگان مجلس به این خواسته‌ها در روزهای پایانی سال هستند و می‌گویند در لایحه بودجه سال بعد و در مذاکرات مزدی بایستی مطالبات بازنشستگان مدنظر قرار بگیرد.
حذف یا ادامه تخصیص و تامین ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی این روزها در صدر اخبار اقتصادی است؛ از یکسو کمیسیون تلفیق از تصمیم برای حذف این ارز و تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومان به عنوان تک نرخی شدن دلار خبر می‌دهد؛ در حالی که فعالان بازنشستگان تامین اجتماعی معتقدند تک نرخی شدن قیمت ارز سبب کوچک شدن سفره کارگران می‌شود و آثار جبران ناپذیری فراوانی به بار می‌آورد, و اگر قیمت ارز تک نرخ شود باید دستمزد بازنشستگان ۶۰۰ برابر شود.
اخباری مبنی بر احتمال حذف پاداش پایان خدمت بازنشستگان نهادهای دولتی، به نگرانی بازنشستگانی که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته اند، دامن زده است و موجبات تشویش بیشتر دل مشغولی های این قشر درباره وضعیت درآمدی و آینده مالی و معیشتی ایشان را فراهم آورده است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید طرح‌های معیشتی برای حمایت از افرادی که نیازمند پشتیبانی هستند در نظر گرفته شود.در شرایط التهاب اقتصادی تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان توسط مجلس ما را به راهبرد معینی برای آینده بازارها و اقتصاد نمی‌رساند مگر آنکه مولفه‌های اثرگذار در اقتصاد مانند پارامترهای سیاسی که بسیار تعیین‌کننده است از شرایط التهابی به پایدار برسد.
با استناد به آنچه مراکز رسمی آماری از بودجه خانوارهای کشور منتشر کرده‌اند، میانگین درآمد خانوار شهری در سال ۹۸ بالغ بر ۵۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و به‌ طور میانگین نیز ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزار تومان هزینه داشته‌اند. در سال گذشته درآمد روستاییان نیز حدود 29 میلیون و 702 هزار تومان بوده؛ در حالی که کارشناسان معتقدند تضعیف قدرت خرید و جهش تورم به‌ خصوص پس از بازگشت تحریم‌ها آن‌قدر شدید بوده که افزایش دستمزدها تاثیر چندانی بر سبد مصرفی و معیشتی افراد نداشته باشند.
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران، گزارش‌ها حاکی است تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان، اقشار صنفی و شاغلان بخش‌های مختلف دولتی دوباره در استان‌های مختلف کشور در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی شکل گرفته و در حال تکرار است؛ این د رحالی است که مالباختگان بورس به صراحت بیان کردند که فریب خورده دولت هستند.
امروز بار دیگر بازنشستگان کارگری در مقابل مجلس تجمع کردند و خواسته آنان رسیدگی به مطالبات قانونی برای افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر و اصلاح همسان‌سازی بر اساس قانون و همچنین ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان است.
بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه اعتراضات و اجتماعات اخیر مقابل سازمان و ادارات تامین اجتماعی سراسر کشور در بیانیه‌ای خواسته‌های خود را در ۱۰ بند مطرح کردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید