صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۱
کد خبر: 3650
گزارشگر: 213
۶۴۲
۰
۰
۲
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی گفت:

فقیر شدن مردم ایران با تصمیمات جدید مجلس/به حال کارمند و کارفرما باید گریست!

فقیر شدن مردم ایران با تصمیمات جدید مجلس/به حال کارمند و کارفرما باید گریست!
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: امروز دولت علاوه بر مالیات مستقیم، در بخش عمده نیاز مردم نزدیک به 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت غیرمستقیم دریافت می‌کند. با تلفیق این دو دولت 12 تا 15 درصد از مایحتاج مردم به غیر از اقلام محدود مانند نان برداشت می‌کند؛ در حالی که در بسیاری از صنایع نرخ دستمزد عدد قابل توجهی در قیمت تمام شده است که باید هم به حال کارگر و هم به حال کارفرما گریست.

رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: امروز دولت علاوه بر مالیات مستقیم، در بخش عمده نیاز مردم نزدیک به 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت غیرمستقیم دریافت می‌کند. با تلفیق این دو دولت 12 تا 15 درصد از مایحتاج مردم به غیر از اقلام محدود مانند نان برداشت می‌کند.

محمود تولایی در مورد تلاش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس برای افزایش 22 هزار میلیارد تومانی درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در بودجه سال 1400 گفت: تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه قطعی نیست و تا زمانی که این طرح در صحن تصویب نشود تنها یک طرح است. مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که مردم می‌دهند و عملا در بعضی موارد قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد. وقتی قیمت‌ها دو برابر می‌شود مالیات بر ارزش افزوده آنها نیز افزایش پیدا کرده است.

فقیر شدن مردم

وی افزود: گاهی سازمان مالیاتی، بدون اینکه کالا در زنجیره تا مصرف‌کننده پیش برود، مالیات بر ارزش افزوده را از واحد تولیدی می‌گیرد. با افزایش مالیات بر ارزش افزوده فشار روی این واحدهای تولیدی نیز افزایش می‌یابد. حتی اگر این طرح به درستی اجرا شود و مشکلات این چنینی وجود نداشته باشد تا به بخش تولیدی فشار وارد کند؛ با کاهش قدرت خرید و به تبع آن کاهش تقاضا به واحدهای تولیدی فشار وارد می‌شود. اما متاسفانه بیشتر قوانین به درستی اجرا نمی‌شود و لذا برای بخش تولید مشکل ایجاد می‌شود.

رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران در ادامه تصریح کرد: وقتی قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند، تقاضا کاهش یافته و برای بخش تولیدی مشکل ایجاد می‌شود. به باور من باید سهم مالیات بر ارزش افزوده تعدیل شود؛ قدرت خرید مردم به شدت کم و فشار معیشتی در جامعه بسیار زیاد شده است. امروز دولت علاوه بر مالیات مستقیم، در بخش عمده نیاز مردم نزدیک به 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت غیرمستقیم دریافت می‌کند. با تلفیق این دو، دولت 12 تا 15 درصد از مایحتاج مردم به غیر از اقلام محدود مانند نان را برداشت می‌کند. اخباری هم که من آن را تایید یا تکذیب نمی‌کنم شنیده شده که به دنبال افزایش رقم مطلق مالیات بر ارزش افزوده نیز بودند، یعنی هم درصد و هم سطح مالیات افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال آینده قانون مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ شود. مایه تعجب است که 12 سال پیش قانونی در مورد مالیات را طی سه ماه به مرحله اجرا رساندند درحالی که سازمان امور مالیاتی حتی نمی‌دانست این قانون چیست. ولی با گذشت دو سال از تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده در صحن مجلس این قانون بین مجلس، شورای نگهبان و کمیسیون‌ها پاسکاری می‌شود. با ابلاغ این قانون کمی از بار مشکلات کم می‌شود.

تولایی در این باره توضیح داد: سطح‌های مالیاتی در این قانون تغییر کرده و نرخ‌ها یکسان نیست. بعضی از اقلام که مشمول مایحتاج عمومی هستند و الان مالیات این اقلام تا جایی که امکان داشت کم شده و مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند. برای واحدهای تولیدی نیز تعیین تکلیف شده است. یعنی یک سری اشکالات که در قانون فعلی وجود دارد در آن قانون حل شده است.

وی همچنین تصریح کرد: مشکل اقشار کم‌درآمد تامین معاش است و در آمد بین 100 تا 200 دلار برای کارگر وجود دارد و کارفرما هم وضعیت خوبی ندارد که پول بیشتری بپردازد. البته در بعضی بخش‌ها مانند پتروشیمی‌ها که نرخ دستمزد در قیمت تمام شده بالا نیست، تا ده برابر این میزان را نیز می‌توانند بپردازند و اتفاقی هم برای آن واحد تولیدی رخ نمی‌دهد. ولی در بسیاری از صنایع ما نرخ دستمزد عدد قابل توجهی در قیمت تمام شده است که باید هم به حال کارگر و هم به حال کارفرما گریست.

به گزارش آسیانیوز به نقل از ایلنا، رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران در ادامه اضافه کرد: امیدوارم در سال آینده تدابیری اندیشیده شود که وضعیت معیشت مردم بهتر شود، اگر این اتفاق بیافتد قدرت خرید آنها بالا رفته و چرخ اقتصاد بهتر می‌چرخد با این وضعیت تحریم‌ها و معیشت شرایط مناسب نیست و فشار روی مردم و واحدهای تولیدی بسیار بالا است./

https://www.asianews.ir/u/213
اخبار مرتبط
طبق اخبار و آمار در ماه های اخیر تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی با ۶۷ درصد کاهش داشته، اما قیمت مسکن در دی ماه امسال در تهران نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است؛. این در حالی است که در روزهای اخیر افراد و شخصیت هایی مانند رییس مجلس شورای اسلامی نیز به تازگی اظهارات و انتقاداتی درباره فعالیت انبوه سازان و سوداگران بازار مسکن داشته اند ..در این باره با مرتضی چگونیان، کارشناس حوزه مسکن گفت و گویی انجام داده ایم.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، گفت: مجلس به گونه‌ای عمل می‌کند که یک بخش از جامعه اینقدر چاق شود که بترکد و یک بخش از جامعه اینقدر لاغر که استخوان از پوستش بیرون بزند.
در ادامه اعتراضات اخیر به وضعیت معیشتی در ایران، ده‌ها نفر از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله اصفهان و کرج دست به تجمع زدند.
حیات و ممات سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بیمه‌ای و بازنشستگی کشور به رد دیون دولت بستگی دارد. فعالان کارگری معتقدند میزان بدهی دولت به سازمان از مرز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته است و علیرغم بحرانی شدن اوضاع، دولت اهتمامی برای پرداخت این بدهی انباشته ندارد.
با توجه به اتفاق اخیر در خصوص ضرب و شتم، فحاشی، افترا و هتک حرمت به "سرباز وطن" از سوی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، انتظار ما بعنوان حقوق دانان و فعالان سیاسی و اجتماعی عذرخواهی آقای عباسعلی کدخدایی بعنوان سخنگوی شورای نگهبان و ریاست قوه ی مقننه سردار محمد باقر قالیباف است؛ در غیراینصورت تایید انتخاب اصلح افراد در انتخابات زیر سوال خواهد رفت.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ درباره اخبار و فیلم منتشرشده مبنی بر سیلی زدن یک نماینده مجلس به صورت سرباز راهور در خط ویژه، اظهار کرد: مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی نماینده با سرباز پلیس راهور داریم که کاملاً کفایت می‌کند و باید ببینیم مرجع قضائی در این رابطه چه تصمیم‌گیری‌ای خواهد کرد و کار سرباز ما کاملاً درست و برگرفته از قانون بود و سرباز نباید به خودرویی که فاقد مجوز بود اجازه تردد در خط ویژه می داد.
محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توسط برخی گفته می‌شود که مجلس نرخ ارز تعیین کرده است؛ تهمت ناروا به مجلس نزنید؛ مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن قدر نادان و ناشی نسبت به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز تعیین کنیم.مابه التفاوت ارز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید به جیب مردم رفته و مشکلات آن را حل کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید